Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Každý z nás smúti inak...TOTO sú štádiá smútku, ktorými človek prejde po strate blízkeho...

Ako žiť v partnerstve po strate dieťatka? Táto žena prezradila, čo robiť, ak prídeme o dieťa...

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Smrť je súčasť života, ale ani to nie je útecha, keď človek prežíva smútok zo straty milovanej osoby. Zrejme každý z nás ho zažil. Nikoho, bohužiaľ, neminie a zvlášť si to uvedomujeme v čase Dušičiek. Tak ako zvládnuť bolesť?

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Smrť je súčasťou života...No ako sa vysporiadať so stratou dieťatka? Dula poskytla zopár rád...

    Existujú isté štádiá smútku, ktorými človek prejde po strate blízkeho. Je však jasné, že nie každý prežíva smútok rovnakým spôsobom. No pochopenie fáz smútku vám môže poslúžiť na rozoznanie pocitov, ktoré v tejto situácii môžete zažiť vy alebo vaši blízki.

    1. Šok a popieranie

    Týmto pocitom sa, bohužiaľ, nevyhneme. Je to spôsob, ktorým sa mozog snaží pochopiť, čo sa stalo. Smútok môže byť jeden deň obrovský a iné dni príde miernejší, no a na ďalší deň zase udrie veľkou silou. Nedá sa povedať, kedy sa toto všetko skončí, je to veľmi individuálne. Niekto potrebuje viac času, iný menej. Netreba s tým bojovať, iba to prijať.

    2. Bolesť a obviňovanie

    Po prvotnom šoku môže dôjsť k obviňovaniu. Často si ľudia kladú otázky typu „čo keby“ alebo „takto by to nemalo byť“ a je to normálne. I keď aj tento pocit musíte prijať, mali by ste vedieť, že v danom čase ste urobili maximum, čo sa dalo s tým, čo ste mali k dispozícii.

    3. Hnev

    Je normálne cítiť hnev počas smútenia. Ak vám zomrie milovaný človek, niekedy sa môžete hnevať na to, že vás opustil. Nebojte sa, je to tiež len fáza.

    4. Depresia a úzkosť

    Áno, aj depresie, odháňanie tých, ktorí sa vám snažia pomôcť, odmietanie ponúknutého pleca, kde sa môžete vyplakať, pocit izolácie a úzkosti sú súčasťou trúchlenia. Často je v tejto fáze nutné a zároveň najlepšie, čo môžete urobiť, vyhľadať odborníka. Niekedy sa lepšie zo svojich pocitov a trápení vyrozprávate práve psychológovi ako najlepšej priateľke.

    5. Krok späť

    Často sa stáva, že aj keď sa zo smútenia dostanete, môžete doň opäť spadnúť. Je normálne pohybovať sa medzi jednotlivými štádiami smútku z hodiny na hodinu.

    6. Rekonštrukcia

    V tejto fáze dochádza k uvedomeniu, že nemáte silu zmeniť okolnosti, ale môžete zmeniť vnímanie a správanie. Táto fáza je pre každého smútiaceho iná, a preto by ste sa nemali s nikým porovnávať.

    7. Prijatie

    Konečne prichádza uvedomenie, že už nikdy nič nebude rovnaké, a to je v poriadku. Konce sú súčasť života a znak nového začiatku. To, ako dlho človek zostane v ktorejkoľvek fáze, závisí od jeho vnútorných pocitov a nastavenia. Musíte si dovoliť cítiť všetky emócie, ale nenechajte sa nimi pohltiť. Nezabudnite, že nie je hanba, ba práve naopak, je skôr nutnosť požiadať o pomoc či už okolie, rodinu, alebo odborníka.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.