Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Kde sa berú malí klamári a prečo nehovoria pravdu?

Ak zistíte, že dieťa nehovorí pravdu, pátrajte

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Ak rodič príde na to, že mu dieťa klame, je sklamaný. Pýta sa prečo? Fakt, že deti len kopírujú správanie dospelých, je pre nich nemilým prekvapením.

Ak rodičia sami budú klamať a vymýšľať si výhovorky, deti ich budú napodobňovať. Podľa psychológov by ste pri zistení, že vaše dieťa nehovorí pravdu, nemali reagovať prudko.

Nie je totiž klamstvo ako klamstvo. Je rozdiel medzi vymýšľaním, zapieraním, vychvaľovaním sa, zvaľovaním viny na iného a klamaním ako podvodom, ktorým ublížime druhému. Dôležité sú aj príčiny.

Vymýšľanie a fantazírovanie

Deti v rôznom veku klamú z rôznych príčin. Môže ísť o klamstvo zo strachu alebo len potrebu upútať na seba pozornosť, či ušľachtilú lož, ktorou chce dieťa uchrániť seba, súrodenca alebo kamaráta. Do Neklam, prosím! predškolského veku dieťa lož nerozlišuje. Je dokonca vzácnosťou, keď v tomto veku hovorí iba pravdu.

Pracuje uňho výrazne fantázia. Deti sa často vidia ako rozprávkoví hrdinovia a podobne. V tomto veku je to normálne. Vy tvrdíte, že klame a ono si vlastne len skrášľuje skutočnosť tak, ako mu to vyhovuje. Povie napríklad, že hračku rozbil niekto iný, že čokoládu zjedol otec. Nejde však o klamanie v pravom zmysle slova.

Kedy sa začína ozajstné klamanie

O pravom klamstve možno hovoriť až u školákov. Vtedy sú schopní rozlíšiť, čo je pravda, a zároveň už vedia, že klamať sa nesmie. Približne v šiestich rokoch sa dieťa učí, čo sa môže a čo nie, čo je dobré a čo zlé. Malo by teda vedieť, kedy použilo lož účelovo.

Morálny vývoj sa definitívne uzavrie v puberte. Dôvodov, prečo deti začínajú klamať, je viacero. „Môže ísť o nedostatočne rozvinuté vôľové a charakterové vlastnosti, ale aj momentálny psychický stav, napríklad únavu. Dieťa klame, aj keď má veľký problém, alebo je v ťažkej životnej situácii, keď pravdou niekomu ublíži. Klamstvá môže vyvolávať aj tlak vrstovníkov v dospievaní, dieťa vie, že nekoná správne, ale klame, aby nebolo zlé v očiach dospelých,“ hovorí psychologička Lenka Faltinová.

Signál, že sa niečo deje

Detské klamstvá sú prirodzenou súčasťou ich dospievania. Ak však vaše dieťa klame sústavne, je to podľa psychologičky diagnostický signál, že niečo nie je v poriadku. Často sa klamanie týka najmä školy, známok, úloh, poznámok. „Rodičia a učitelia by si ho mali všímať a hľadať, kde je jeho príčina. Určite by ste dieťa nemali hneď obviniť a nadávať mu do klamárov, lebo sa môže zaťať a vy tak nezistíte dôvod.

Príčinou môže byť strach z trestu od rodičov, obrana pred ponížením, snaha zakryť neúspech,“ hovorí psychologička. Ak napríklad stopercentne viete, že syn či dcéra blicovali, možno je na príčine šikanovanie v škole, možno sa veľmi báli písomky a následného trestu. Vyjadrite svoj nesúhlas, povedzte, že sa vám nepáči ich správanie, tak ich neodsúdite úplne, ale kritizujete len určitú časť ich správania. Dieťa by malo vedieť, že sa na svojich rodičov môže obrátiť s každým problémom, že aj zlý čin mu pomôžu napraviť. Aby už nemalo dôvod viac klamať.

Vyberáme pre vás niečo PLUS