Moje detstvo je už dávno minulosťou, ale krásne spomienky ostali nielen v mysli, ale aj v srdci. Bola som mestské dieťa, ale na našom sídlisku bolo veľa detí. Po škole sme sa stretávali pred bytovkou, kde sme spolu hrávali rôzne hry. Keď som bola škôlkarka, veľmi rada som sa s kamarátkou hrávala na prašiaku, kde sme skúšali rôzne akrobatické cviky. Boli sme smelé, rodičia nás sporadicky kontrolovali z okna a nemuseli sa báť, že sa nám niečo stane. Vtedy nehrozilo toľké nebezpečenstvo ako dnes.

Ako školáčka som mala veľkú bandu kamarátov. Hrávali sme sa na schovávačku, behali sme po pivniciach, kde sme sa skrývali. Vonku sme hrávali vybíjanú. Táto hra nás veľmi bavila, a tak sme sa niekedy hrali až do večera. Počas prázdnin sme chodili na kúpalisko. Bola tam jediná šmykľavka, ale všetci sme ju milovali a ďalšie nám nechýbali.

Leto bolo plné hier a zábavy.
Zdroj: Shutterstock

Počas víkendov sme s rodičmi chodievali do hôr. Nazbierali sme huby, čučoriedky, brusnice. Občas sme chodili do jaskýň. V lete rodičia dostávali poukazy v práci na lacné dovolenky na Slovensku alebo v zahraničí.
Chodili sme do trojtýždňových táborov. Tam sme si užívali medzinárodné stretnutia s nemeckými žiakmi. Bolo veľa smiechu pri tom, ako sme sa dorozumievali. A keďže som vedela trochu po nemecky, dohovárala som randenie slovenským dievčatám s nemeckými chlapcami. Vytancovali sme sa na spoločných tanečných podujatiach. Spolu sme si užívali pri rôznych súťažiach. Absolvovala som prvý výstup na Baranec a vtedy som sa zamilovala do hôr. Bolo nám dobre. Domov sme sa vracali s krásnymi zážitkami.

Počas prázdnin sme chodievali oberať ovocie, jahody, marhule, čerešne, broskyne a iné ovocie. Otec priviezol z dolniakov hrozno, melóny, uhorky, papriky, paradajky a inú zeleninu. Zavárali sme lečo, uhorky a iné zaváraniny. Mali sme v pivnici plné police kompótov a zaváranín.

V zime sme sa korčuľovali nielen na klzisku, ale aj na ceste pred bytovkou. Dnes by to nešlo, lebo po ceste prechádza veľa áut od rána do noci. Starší chlapci urobili klzisko aj medzi bytovkami. Klzisko sme zametali metlami a po vyučovaní sme robievali rôzne podujatia aj aktivity.

V zime sme sa korčuľovali nielen na klzisku, ale aj na ceste pred bytovkou.

Alica

Mala som rada sobotné nákupy s mamkou. Chodievali sme na tržnicu, odtiaľ sme si nosili ovocie aj kytičku astier domov do vázičky. Chodievali sme na parížsky šalát a sestra na tresku do lahôdok. Po ceste sme si kúpili čokoládové cukríky, ktoré sa vážili a boli chuťovo veľmi dobré. V potravinách si každý namlel čerstvú kávu, ktorá voňala v celom obchode. Nemali sme žiadne hyper – a supermarkety otvorené celý víkend, ale aj tak sa nakupovalo lepšie, i keď na mnohé veci sme si museli počkať v dlhých radoch.

Dnes mi najviac chýbajú sociálne istoty. Problémom sú aj lieky, za ktoré platím polovicu dôchodku. Mnoho vecí z detstva mi chýba, ale život ide ďalej a žijeme teraz a dnes v období, na ktoré sme si museli zvyknúť. Alebo aj nie...

Napíšte nám! Aj vy máte zaujímavé spomienky?

Ak si aj vy spomínate na niečo zaujímavé a chcete sa podeliť, napíšte nám na email no[email protected] a heslo: Nikdy by mi nenapadlo...