Pavlína je účtovníčka, jej muž Tibor bol zamestnaný ako maklér v dobre fungujúcej realitnej kancelárii. Nastala však finančná kríza, ktorá ako jedna z prvých postihla práve realitný trh. Tibor prišiel o prácu a zostal doma na podpore. Spočiatku to niesol veľmi ťažko. Model tradičnej rodiny, keď muž zabezpečuje hlavnú časť financií, mu spôsoboval depresie. Pavlína ho však podporovala, utešovala a presvedčovala ho, že si má aspoň možnosť poriadne oddýchnuť a napraviť resty s údržbou domu. Ona nezarába zase tak málo a tých pár mesiacov, než si Tibor nájde niečo iné, vyjdú len s jedným platom. Tibor dostával nejaké peniaze z úradu práce, a keď sa uskromnili, celkom to išlo.

Nedarilo sa mu

Nastalo hľadanie nového zamestnania. Tibor obtelefonoval realitné kancelárie v okolí, ale vzhľadom na situáciu na trhu žiadna nových zamestnancov nehľadala. A pretože účty bolo z čoho platiť, pustil sa do natierania plotu, opravy odkvapov, práce v záhradke a zamestnanie nejako vypustil z hlavy. Pavlína sa vracala z práce večer, doma bolo upratané, občas Tibor aj niečo uvaril. Vlastne celkom pohoda. Život ženy v domácnosti sa Tibrovi začal páčiť. Po pol roku mu ale z úradu práce  prestala chodiť podpora a nedostatok peňazí ich predsa len začal tlačiť. Pavlína začala tlačiť na Tibora, aby prestal pasívne čakať a začal si hľadať prácu aj za cenu rekvalifikácie.

Len samé sľuby...

Tibor jej to sľúbil, ale v srdci už dávno vedel, že mu súčasná situácia náramne vyhovuje. Nemusí sa o nič starať, ráno vstávať a nerváčiť sa s prácou. A zvlášť sa mu nepáčilo, že by sa mal učiť po pätnástich rokoch "maklérčiny" niečo nové. A tak si pre Pavlínu vymýšľal výhovorky o tom, ako sa snaží, celé dni hľadá, ale zatiaľ stále nič. Ale možno už zajtra... Pavlína to zo začiatku chápala a sama svojmu mužovi vystrihovala vhodné inzeráty či ponuky preškolenia na všetko možné. Keď ubehol ďalší polrok a Tibor sa nechytil ani ako brigádnik, začalo jej to byť predsa len divné. Veď to býval šikovný chlap, ktorý si dokázal so všetkým poradiť!

Šokujúce priznanie

A tak na Tibora pritlačila a on sa priznal, že je v súčasnom stave vlastne šťastný a nič mu nechýba. Rozpútala sa hádka, v závere ktorej Pavlína svojmu mužovi dala ultimátum. Buď si do mesiaca nájde aspoň brigádu, alebo ho ďalej odmieta živiť. Nevydala sa predsa preto, aby si doma vydržiavala chlapa.

Túto vetu dodnes nepredýchala!

Tibor ale nebol hlúpy a vedel, že podľa zákona majú k sebe manželia vyživovaciu povinnosť. A to Pavlíne aj oznámil: "Živiť ma musíš!"  Chudera zostala ako obarená, túto skutočnosť si neuvedomila. Ak sa nechce rozviesť, nezostáva jej nič iné, ako svojho muža živiť. A tak sa Pavlína trápi a nevie, ako ďalej. Tibor je skvelá gazdinka, začal prať, nakupovať, žehliť, do krčmy na pivo ide málokedy, veľké nároky nemá. Pavlíne ale ako muž pripadá čím ďalej, tým menej príťažlivý. Čo by ste na jej mieste urobili vy?