Kedy z materskej do práce?
11. 10. 2007, 15:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:57)

Zdroj: Archív
V súčasnosti asi tretina matiek vo svete opúšťa svoje deti ešte pred dovŕšením prvého roka ich života. Batoľatá odkladajú cudzím ľuďom a idú pracovať. Pátrali sme: Čo ich k tomu vedie?
Pre niektorú ženu je materská dovolenka šťastím neskonalým, pre inú len nevyhnutným obdobím, ktoré treba vydržať. Pre žiadnu však určite nie je dovolenkou. Psychológovia radia, že ak sa žena môže dobrovoľne rozhodnúť, či zostať doma, alebo pracovať, nech urobí to, čo spraví šťastnejšou ju. A spolu s ňou, samozrejme, aj jej deti. Psychológovia takmer jednomyseľne tiež tvrdia, že pre deti je najdôležitejšie byť s mamou spolu čo najdlhšie, teda aspoň do dvoch, najlepšie do troch rokov. Deti sú od narodenia naprogramované na pocit bezpečia, ochranu, dojčenie, trvalú materskú pozornosť. A o tú prichádzajú.
Kedy ísť od dieťaťa do práce? To je večná dilema matiek, ktorú za väčšinu žien, žiaľ, vyrieši skôr pohľad na rodinný rozpočet. Podľa prieskumu stúpa počet žien, ktoré nedobrovoľne prerušia trojročnú materskú dovolenku, aby rodina vôbec vyžila. Ak muž prináša domov iba priemernú mzdu, rodina s malým dieťaťom žije prakticky z ruky do úst. Rodičovský príspevok stačí ledva na plienky, stravu a nejaké tie dupačky a topánočky.
Je to vec voľby
Psychologička Sylvia Dančiaková bola na dnešné pomery na materskej dosť dlho, celé tri roky. „Ja som si svoju materskú doslova užívala. Nestratila som ani kontakt s prácou, pracovala som na rôznych projektoch. Neviem si predstaviť opustiť niekoľkomesačné dieťa. Ja som za užitie si tejto roly dosýta. Chápem však, že mamičky majú rôzne dôvody, prečo ukončia materskú skôr. Niekedy je to nevyhnutné z finančných dôvodov, inokedy sa boja o kariéru, niektoré možno túto úlohu neznášajú a sužuje ich domáci stereotyp. Vtedy to môže byť aj kontraproduktívne pre dieťa, ktoré zažíva stres, lebo matka nie je spokojná. Mala by to byť vec voľby, ak je to možné.“
Prečo sú jasle stále v kurze
Deti sem vodia väčšinou lekárky, právničky, vysokoškolsky vzdelané ženy, ktoré si nemôžu dovoliť na taký dlhý čas vypadnúť zo svojej profesie a nedôverujú opatrovateľkám. Jasle tu jednoducho budú, či to psychológovia pre zdravý vývoj detí odporúčajú, alebo nie. „Do jaslí telefonujú dokonca aj ženy, ktoré sú ešte len v druhom či treťom mesiaci tehotenstva. Majú dobre platenú prácu, o ktorú nechcú prísť, postup v kariére zaručený, nuž sa vypytujú, ako bude o ich dieťa postarané, keď sa rozhodnú si ho nechať a pritom hneď nastúpiť do práce. Nevnucovala by som nič ženám, ktoré sa cítia v úlohe matky a ženy v domácnosti spokojné – nech tak žijú, je to vec voľby, “ hovorí pracovníčka bratislavských jaslí Mária Horská.
Čo hovorí prieskum? Ženy nechcú sedieť doma!
Nie je to vždy len otázka peňazí. Hoci sa väčšina sociológov zhoduje, že peniaze bývajú hlavným dôvodom, prečo sa ženy a zvlášť matky s malými deťmi hrnú do práce, nie je to dôvod jediný. Len minimum slovenských žien, necelých desať percent, by si podľa prieskumu želalo byť domácou, teda „len“ sa starať sa o deti a domácnosť. Sociológovia si vysvetľujú tento fakt tým, že u väčšiny žien bez rozdielu veku, počtu detí a vzdelania existuje silná orientácia na prácu a profesionálnu kariéru. Zostať doma a starať sa len o rodinu sa považuje za vybočenie z normy. Ženy akoby mali pocit, že keď nechodia do práce, tak sa flákajú.
Ako to riešili niektoré z nás?
MILADA: „Zvolila som kariéru.“
MUDr. Milada Suchánková päť rokov študovala medicínu. Skúšky z pedopsychológie aj psychiatrie mala vždy na jednotku, napriek tomu tvrdí, že netušila, ako ju poznačí materstvo.
„Keď som opúšťala pôrodnicu, pripadala som si ako kandidátka Nobelovej ceny. Ani za červený diplom som nedostala toľko gratulácií ako za čipkovanú perinku s jačiacim bábätkom. Sláva však trvala len krátko. O pol roka sme nemali z čoho žiť. Manželov nástupný lekársky plat a moja materská padli na plienky, sušené mlieko, ovocie, zeleninu a detské topánočky. Žiť od výplaty k výplate sa dá. Ale ja som nechcela. Navyše tu bola hrozba, že stratím prácu, ak si neurobím atestáciu, atestáciu si však nemôžem urobiť bez praxe. A v praxi nemôžem byť, ak chodím robiť na piesok koláčiky. A tak som riešila dilemu. Bude si ma syn viac vážiť, keď s ním budem 24 hodín denne celé tri roky, ale nervózna frustrovaná?
Dnes má Milada už druhú atestáciu, syna na gymnáziu, ale v duši občas pocit, niekedy skôr až istotu, že si svoje dieťa vôbec neužila. Nemá však strach, že jej syn bude vyčítať, že sa mu bez výhrad nedokázala venovať ani tri roky života. VIERA: „Radšej by som zostala doma.“
„Môj jedenapoloročný synček každé ráno srdcervúco plače celou cestou do jaslí. Silno ma drží za ruku a zúfalo kričí: Mamička, nechoď preč! Nenechávaj ma tu! Viem, že by pre Petríka bolo lepšie, keby som s ním mohla byť dlhšie. Keby som mohla, zostala by som so synom doma aj tri, aj viac rokov,“ hovorí 35-ročná učiteľka základnej školy Viera Michalková.
Pôvodne chcela zostať doma štyri až päť rokov, dokonca tajne dúfala, že so synom bude doma, až kým nepôjde do školy. No tak ako sa postupne manželovi prestávalo dariť v podnikaní, ubúdali jej šance na primeranú materskú dovolenku.
„Keď manžel stratil jedno zamestnanie, padlo aj rozhodnutie mať druhé dieťa. To by sme už neuživili. Uskromniť sa vieme, ale načo priviesť na svet dieťa, keď s ním nemôžem zostať doma tak dlho, ako to ono potrebuje. Nechcem byť emancipovaná žena, ale nemám možnosť voľby. Riešením by bolo, keby spoločnosť dala možnosť mužom zarobiť si tak, aby ženy mohli zostať doma s deťmi dlhšie,“ myslí si Viera.
Koľko dostáva MAMIČKA?
Čakáte vytúžené bábätko a tešíte sa, kedy sa konečne narodí? V tom prípade vás okrem šťastných chvíľ čaká aj kolotoč vybavovačiek okolo materskej dovolenky. Pripravte sa naň, aby vás nezaskočil.
Kto má nárok na materskú
Nárok na materskú dovolenku v zmysle Zákonníka práce vzniká len ženám, ktoré sú v čase nástupu na ňu v pracovnoprávnom vzťahu.
Matke dieťaťa, ktorá pred pôrodom pracovala a bola nemocensky poistená minimálne 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, vzniká nárok na dávky v materstve – materské.
Kedy sa začína materská
Odísť na materskú dovolenku možno najskôr 8 týždňov pred termínom pôrodu. Materská trvá spravidla 28 týždňov, osamelé ženy môžu ostať doma o 9 týždňov dlhšie.
Kedy sa začína rodičovská dovolenka
Po uplynutí tejto lehoty má rodič nárok na rodičovskú dovolenku do 3 a pri deťoch s postihnutím do 6 rokov. Rodič môže, ale aj nemusí túto dovolenku vyčerpať do posledného dňa.
Do práce sa možno vrátiť aj skôr, nikdy však v šestonedelí a materská v súvislosti s pôrodom nesmie byť kratšia než 14 týždňov, a to aj v prípade, keď dieťatko neprežilo.
Ak si dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžaduje osobitnú starostlivosť, rodičovská dovolenka sa môže predĺžiť až do 6. roku veku dieťaťa.
Aj muži môžu zostať s deťmi doma
Mnohí muži, ktorí zarábajú menej ako ich ženy, sa môžu rozhodnúť práve z týchto dôvodov ostať s deťmi na rodičovskej dovolenke miesto matky.
Mamička na materskej dovolenke dostáva 55 percent denného vymeriavacieho základu z platu, ktorý pre každého zamestnanca vypočítajú v mzdovej učtárni. Musí však byť počas dvoch rokov pred pôrodom nemocensky poistená najmenej 270 dní. Materský príspevok sa začína vyplácať najskôr osem týždňov pred termínom pôrodu. V prípade predčasného pôrodu odo dňa narodenia dieťaťa. Po 28. týždni (po 37. v prípade dvojčiat či osamelých matiek) dostáva rodič na rodičovskej dovolenke len sociálne dávky.
Ako si vybehať peniaze?
Kým je mamička v pôrodnici, mal by jej manžel okrem mohutnej oslavy absolvovať aj tortúru chodenia po úradoch.
Čo všetko treba urobiť
1. V každom prípade treba ísť na matriku, pod ktorú patrí pôrodnica, vyzdvihnúť rodný list, na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny požiadať o jednorazovú sociálnu dávku (tzv. kočíkové), prihlásiť dieťa do evidencie občanov v mieste bydliska a oznámiť narodenie svojmu zamestnávateľovi.
2. Materské sa vybavuje v Sociálnej poisťovni, kde musíte vyplniť Žiadosť o materské, ktorú musí potvrdiť i lekár. Po skončení materskej sa vypláca rodičovský príspevok, ak sa žena nevráti do zamestnania.
3. Ženám, ktorým nárok na materské nevznikne, po pôrode získajú „iba“ jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa a následne rodičovský príspevok. Žiadosť o príspevok sa vydáva na matrike.
Chcete pracovať?
Ak sa počas obdobia rodičovskej dovolenky rozhodnete pracovať alebo ak poberáte dávku nemocenského poistenia, štát vám priznáva rodičovský príspevok vo výške 1 300 Sk.
Ako sa vypočíta výška materského
Výška materského pre zamestnané ženy alebo dobrovoľne nemocensky poistené osoby je 55 % denného vymeriavacieho základu. Na zistenie tejto sumy je potrebné spočítať hrubú mzdu, z ktorej sa odvádzalo nemocenské poistenie za predchádzajúci rok (napríklad ak si uplatňuje nárok od októbra 2007, na výpočet sa berie súčet hrubých miezd – vymeriavacích základov roku 2006). Tento výsledok sa vydelí počtom dní predchádzajúceho kalendárneho roka, netreba však zabudnúť odrátať od nich dni, počas ktorých sa nemocenské poistenie neplatilo. Platia tu však isté obmedzenia, a to zákonom stanovené hranice minimálneho a maximálneho vymeriavacieho základu. Ak by poistenkyňa veľa zarábala a jej hrubá mzda po sčítaní presiahne maximálny vymeriavací základ, materské sa vypočíta z maximálneho základu.
Oplatí sa vždy mať sobášny list?
Narodilo sa vám bábätko a s partnerom žijete bez papierov? Možno vás zaujme, či sa spolužitie „nadivoko“ oplatí aj finančne.
1. Príspevok pri narodení
Keď sa narodí dieťa, je jedno, či sa narodí v úplnej rodine, slobodnej matke, alebo partnerom, ktorí spolu žijú bez papiera. Nárok na štátne sociálne dávky vzniká každému rodičovi, ktorý preukáže, že spĺňa zákonom určené podmienky. Ich poskytovanie je podmienené starostlivosťou rodiča o dieťa. Fakt, či sa starostlivosť zabezpečuje v úplnej rodine, alebo osamelým rodičom – napríklad slobodným, rozvedeným či ovdoveným, neovplyvňuje nárok ani výšku jednotlivých štátnych sociálnych dávok.
2. Dlhšia materská dovolenka
Ak ide o osamelú ženu, materská dovolenka trvá 37 týždňov, teda žena dostáva o 5 týždňov dlhšie dávky nemocenského poistenia. Tie sú závislé od príjmu, aký mala žena pred nástupom na materskú dovolenku. Slobodná matka dostáva od štátu viac peňazí a dlhší čas ako vydatá matka.