Nikdy by som neverila, čo so mnou dokáže urobiť pár dní izolácie. Koronavírus ohrozuje nielen moje zdravie, ale aj manželstvo.

Situácia okolo koronavírusu vážne zasiahla do môjho súkromného života. Tak veľmi som sa nechala uniesť tou záplavou prevažne negatívnych informácií, až som si prestala uvedomovať realitu okolo seba. Šéf mi nariadil home office, manžel sa vrátil z práce s rovnakými inštrukciami. Práca z domu až do odvolania.

Nášmu synovi zatvorili školu, a tak sme sa zo dňa na deň všetci traja ocitli v zajatí nášho dvojizbového bytu bez balkónu. Syn má 9 rokov, takže na časy materskej dovolenky, keď som bola stále doma, som už dávno zabudla. Prekvapilo ma, aké bolo pre mňa ťažké zostať v byte celé dni, ráno nezobúdzať malého do školy, nechystať sa do práce, necestovať, neriešiť, nebehať, ne... Ach, samé NE.

Koronavírus mi zničil manželstvo.
Zdroj: Shutterstock

Izolácia vo mne vyvolala depresiu

Nemôžem, nedá sa, nemala by som. Nesmiem ísť von. Nechcem ohrozovať ani iných, ani svoju rodinu. Manžel chodí na nákupy raz týždenne, takže ja som naozaj stále iba doma. Varím, upratujem, žehlím, pracujem, učím sa so synom, riešim ďalších milión vecí, čítam si aktuálne správy, stresujem, bojím sa, hnevám sa. Na všetko. Cítim sa bezbranná a bezmocná a táto beznádej sa asi prenáša aj na moju rodinu. Priznávam, nie som rodená optimistka. Vždy očakávam to najhoršie, som nedôverčivá a dosť uzavretá povaha.

Vzhľadom na to, že s mužom nemáme žiadne prázdniny, ale obaja pracujeme z domu, napätie postupne rástlo. Je veľmi náročné venovať sa aj synovi, ktorý by si najradšej išiel zahrať futbal s kamarátmi. Mám čo robiť, aby som ho prinútila sadnúť si k učebniciam. Prekvapilo ma, aké je to všetko náročné. Každý deň padám do postele na smrť unavená a vyčerpaná.

Koronavírus mi zničil manželstvo.
Zdroj: Shutterstock

Manžel mi začal liezť na nervy

Jasné, že to ovplyvnilo aj môj vzťah k mužovi. Sme spolu už 15 rokov, dlho sme nemali dieťa, chceli sme sa venovať svojim kariéram. Myslela som si, že nám to celkom klape, ale odkedy sme zostali zatvorení doma, môj názor sa, žiaľ, zmenil. Asi až teraz som si začala uvedomovať, s kým to vlastne už toľko rokov žijem v jednej domácnosti.

Zrazu mi na Jankovi prekáža úplne všetko. Obaja sme podráždení a často sa hádame. Vidím na synovi, aký je z toho nešťastný. Aj pred troma dňami sme na seba strašne kričali a ja som dokonca aj plakala. Ani si nepamätám podobné dramatické scény ako z tureckej telenovely. Takto som vyvádzala možno niekedy na začiatku nášho vzťahu, keď sme spolu ešte len chodili a Janko zabudol na moje narodeniny, alebo pre nejakú podobnú hlúposť.

Koronavírus mi zničil manželstvo.
Zdroj: Shutterstock