Kristína Kövešová otvorene: Príbehy žien, z ktorých mrazí... TOTO sa nesmie diať!
6. 6. 2022, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:06)

Zdroj: LÝDIA CZAKÓ
Kristína Kövešová prežíva príbehy žien s nimi.
Zdroj: Ľuboš Kotlár
Zdroj: LÝDIA CZAKÓ
Zdroj: instagram.com/@kristinakovesova
Galéria k článku

Reportérka Kristína Kövešová sa v práci vrhá do rôznych situácií, ktoré sú mnohokrát nebezpečné. Ona však strach nemá. Tvrdí, že keby mala strach, nemohla by robiť prácu, ktorú robí. A pri tej sa stretáva aj so zneužívanými či týranými ženami.
Práve o týchto prípadoch nám čo-to Kristína prezradila počas rozhovoru. Úprimne priznávam, že ja ako redaktorka aj naša vizážistka, sme mali slzy v očiach a zimomriavky. Len ťažko si predstaviť, čo niektoré ženy vo svojom živote prežívajú. Práve im sa snaží Kika pomáhať, ako len vie.
Rozprávali sme aj o prípade manželov z Mojmíroviec. "Je mi veľmi veľmi ľúto tých 25 obetí, ktoré sa odhodlali, sú uvedené v obžalobe, mnohé z nich mali podľa ich výpovede manželia sexuálne zneužívať dlhé roky. Tie baby majú strach, volajú mi, píšu mi. Mám 24/7 zapnutý telefón, keby sa niečo stalo. Je tam dievča, ktoré tvrdí, že ním bola znásilnená a ona sa bojí chodiť von po tom, čo nie je vo väzbe. Ako je možné, že niekoho za ľahšie trestné činy zavrú na niekoľko rokov a muž, ktorý je obžalovaný zo sexuálneho zneužívania 25 detí, je na slobode za to, že sľúbi, že sa bude správať slušne s monitorovacím náramkom. Je to výsmech spravodlivosti. Hneď po tom, ako sme to medializovali, ozvali sa 4 dievčatá, ktoré povedali, že prežili rovnaký príbeh. Dve z nich šli na políciu podať trestné oznámenie, dve z nich povedali, že sa boja a neveria v spravodlivosť na Slovensku," rozrozprávala sa odvážna reportérka.
To nie je všetko, čo nám povedala. Mnohým dievčatám nikto nepomôže, keď sú zneužívané. Ani vlastní rodičia. Lebo by sa na nich v meste či na dedine, kde žijú, mohli pozerať cez prsty. Aj s takýmto prístupom sa Kristína stretla.
"Pamätám si, keď sme riešili inú kauzu zneužívania na východe Slovenska, prišla som za tou maminou a hovorím, že je mi to strašne ľúto, ale vašu dcéru sexuálne zneužívajú, bola s ďalšími dvoma obeťami zavretá v 11 rokoch v pivnici, kde ju mal dotyčný zneužívať. A ona, že:"Ja vidím, že ona má nejaké problémy v škole, ale my to riešiť nebudeme, lebo by na ňu u nás v meste ukazovali prstom, že ona je tá zneužívaná." A viete, čo sa stane? To dievča bude mať traumu, lebo je to trauma, s ktorou jej nikto nepomohol. Poznám 40-50-ročné ženy, ktorým nikto nepomohol, keď boli zneužívané a potom to prišlo. Nedokážu sexuálne fungovať, majú problém v partnerstve, vo vzťahoch," ozrejmuje situáciu Kristína.
"Spomínam si na ženu, ktorá bola zneužívaná v detstve a povedala to babke, že ju strýko zneužíva. Dostala dve facky a nechala ju kľačať pri kríži, nech sa pomodlí. Tiež bola žena, ktorú manžel dlhé roky týral a skončilo to tým, že ju chcel zavraždiť mačetou. Utiekla na ulicu. Muselo byť veľa ľudí, ktorí to museli vidieť, ale každý si myslel "ona tie zuby má vybité, lebo sa o seba nestará," alebo "pozri sa, ako vyzerá, aké má vyšklbané vlasy," a pritom ten muž jej vyholil hlavu, aby bola škaredá. Lebo to bol psychopatický žiarlivec," spomína tmavovlasá reportérka na príbehy, s ktorými sa stretla a apeluje najmä na okolie zneužívaných a týraných. "Najväčší apel je na spoločnosť a na ľudí. Všímajme si, nesúďme a ponúknime pomoc. A keď tá žena bude cítiť, že má v niekom oporu, dôveru, naberie silu. Lebo odísť od násilníka je veľmi ťažké. Musí to urobiť cielene. Nie je to o tom, že zbalím veci a odídem. Čo keď mám deti? Kam odídem? Kam dám tie deti? Čo keď sa mi vyhráža? Čo keď mi vezme deti?" vymenúva otázky, ktoré si kladie týraná či zneužívaná žena.
Porozprávala nám aj príbeh, ktorý mal šťastný koniec. Dokonca tá žena teraz pomáha iným. A pritom samotná Kika priznáva, že to bol najhorší prípad, aký zažila. "Riešila som prípad ženy, ktorá bola 20 rokov týraná. A jej vtedy pomohla učiteľka jej detí, ktorá si to všimla, začala jej pomáhať, zobrala ju do centra, začali riešiť právnikov. U nás, keď je týraná žena a príde na súd, nedostane od štátu právnika. Kriminálnik na to má právo ako obžalovaný, ale tá týraná žena nie. Čiže im môžu radiť v centre, ale centrá pre týrané ženy sú plné. Kam majú tie ženy ísť? Ona volala do centra, povedali jej, že strašne radi vás zoberieme, ale nemáme miesto.

A to násilie sa začína stupňovať. Táto učiteľka jej pomáhala, študovali spolu právo, čo majú robiť, písali odvolania a chvalabohu, ten chlap je zatvorený a s ňou som doteraz v kontakte. Rozprávala mi, ako ju mlátil, pravidelne ju mlátil, keď chytil nerv. Utekala pred ním. Deti naťahovali po dome silóny, že keď tatinko bude naháňať mamičku, tak dali silón, aby tatinko zakopol a maminka mala viac času utiecť. Zakopávali v záhrade nože s tým, že maminka, keď ťa pôjde nabudúce tatinko biť, tak tu sme zakopali nože, aby si sa mohla brániť. On ju proste chytil, dal jej hlavu na klátik, že jej ju odsekne.
A takéto domáce násilie sa deje pravidelne. A prídete na políciu a tam "Pani, nevymýšľajte si. Pozeráte veľa akčných filmov." Tie deti sú tým tiež poznačené, tiež majú nastavený emočný koeficient. Keď dieťa vidí, že otecko bije maminu, tak to berie ako normálny vzorec. A kde má tá žena v našom štáte oporu?" pýta sa investigatívna novinárka.
Podľa nej by sa mali politici pozrieť na to, že nám stúpa detská pornografia, zneužívanie, násilie na ženách. A každý len rozpráva a nerobí nič, čo by tým ženám reálne aj pomohlo. Namiesto toho im pomáhajú aktivisti. A pomáha aj spomínaná bývalá obeť. "Je to úžasná bytosť, ktorá už teraz pomohla ďalším týraných ženám. Osamostatnila sa, dostala byt a prišla som tam za ňou. Ona má postihnutú dcérku a dvoch synov a nemala ani posteľ, nič. Na Vianoce sme urobili nákup, priniesli sme jej ho a ona sa od šťastia rozplakala. A ja som na svoj Instagram dala, že potrebovala by posteľ, lebo nemajú kde spať. Za 24 hodín jej ľudia, ktorí to videli, zariadili pomaly celý byt. To bolo neuveriteľné. Vtedy som si povedala, že naozaj je veľa dobrých ľudí na Slovensku.
A ona mi vždy volá, že "Kika, už som ďalšej pomohla. Ja viem, že ju bije. Ja to poznám, ako vyzerajú tie ženy. Tak som mu povedala, hajzel ešte raz to urobíš, volám na teba políciu. Ešte raz sa jej dotkneš! Už nás nebudú žiadni otĺkať." Funguje sila pozitivity. Každý jeden z nás môže pomôcť. Keď vidíte tých ľudí, ako úžasne dokážu pomáhať... Možno teraz, keď si všimnete nejakú ženu, čo nemá zuby, tak si poviete, že aha, možno potrebuje pomoc," rozpráva Kika a možno si aj vy teraz budete viac všímať signály.
Pri rozhovore nás zaujímalo aj to, ako je možné, že ženy sa nechajú takýmito mužmi opantať. Ako je možné, že keď vyslovene trpia, aj tak ostanú? Prečo neodídu, nevyhľadajú pomoc najbližších? Priznajte sa, koľkokrát ste počuli príbeh týranej ženy a povedali ste si, že vám by sa to nikdy nestalo. Že vy by ste sa jednoducho zdvihli a odišli.

"Násilníci pravidelne ženy odstavia od peňazí. Modus operandy je taký, že stretnete princa. Princ je na začiatku úžasný, dobrý a vy máte pocit, že toto som si zaslúžila, konečne prišiel taký dobrý muž a je to zázrak. Väčšinou to býva podvodník, násilník alebo psychopat, sociopat. Keď ten chlap je tak neuveriteľne úžasný, že má veľmi dobré správanie, posiela vám desiatky správ, zaujíma sa o vaše deti. Vtedy by vám malo cvaknúť, že tu asi nie je všetko v poriadku, lebo je to extrémne. Lebo vás hneď miluje, hneď sa o vás chce postarať.
To je veta, ktorú počujem pomaly od každej, ktorá naletela. A on potom, keď si uvedomí, že ho milujete a ste na ňom závislá, začne. Niekedy po polroku, niekedy po roku, keď vám spraví dieťa. Začne postupne s násilím a ospravedlňuje to tým, že ale keby si po ňom nekukala, tak ja to nemusím urobiť, nemusím ti dať tú facku. A vy začnete uvažovať, že bože, ale ja som ho možno fakt vyprovokovala, možno som sa fakt pozerala na toho muža a nemala som. Potom príde druhá facka, tretia a láska prepáč mi. A pritvrdí. Začne s tým, že "Odídeš? Neuvidíš deti. Poviem, čo si zač." Finančne vás odstrihne. Kam potom žena pôjde bez peňazí s deťmi? Má na súdy? Pôjde na políciu, vráti sa z polície, dostane ešte viac a pôjde druhýkrát na políciu? Potom príde sexuálne násilie, psychicky potrebuje dať tú ženu dole a kedy najlepšie sa s človekom manipuluje? Keď je emočne na dne. A potom to tá žena povie susede alebo rodine a počuje len nevymýšľaj si. Kam má potom ísť dobitá, bez peňazí. Do nášho centra? Tie sú preplnené," vysvetľuje Kristína ako celý kolobeh funguje.
Preto vás vyzývame, milé naše čitateľky, prosím, nebuďme ľahostajné. Všímajme si okolie, verme ženám, keď nám so slzami v očiach povie, že ju muž týra. Nemusí to by len fyzicky, ale psychicky. To na tele nevidno. Podajme pomocnú ruku, podporme, dodajme odvahu. Sme ženy a musíme držať spolu. Povedzte o tom svojej kamarátke, manželovi, deťom, susedom. Aby si všímali signály a netvárili sa, že ich sa to netýka.