Liek na úspech existuje. No netešte sa priskoro!
4. 5. 2007, 12:09 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:01)
„S Adderallom som sa zoznámila raz večer pred skúškou a od momentu, čo som ho vyskúšala, to bola láska. Nebola som prvá, ktorú dostal. Bola od neho závislá aspoň tretina našej fakulty,” Nina, 24. Adderall je totiž obľúbená droga amerických študentov, droga, s ktorou sa dá aj na ťažkú skúšku naučiť ako šibnutím čarovného prútika. Pozor, nie však bez rizík.
Droga, vďaka ktorej vám to „páli” ako Einsteinovi. Hoci liek Adderall predpisujú psychiatri iba ľuďom s poruchami sústredenia (tzv. ADD) a hyperaktívnym správaním (tzv. ADHD), na školách v USA sa dá zohnať minimálne tak ľahko ako marihuana.
Hyperaktívni a nesústredení „šťastlivci”, ktorí majú jeho legálny prísun od lekára, sa tak stávajú dílermi a dopujú aj ostatných, ktorým síce učenie nejde ako po masle, ale nie sú na tom tak zle, aby na to mali stanovenú diagnózu. 20- miligramovú dávku dostanete kúpiť v prepočte za 60 – 130 korún, v skúškovom období sa však môže jej cena až štvornásobiť. Na školách je po Adderalle stále väčší dopyt, čomu sa nemožno čudovať, však študenti, ktorí vďaka nemu robia skúšky za „A”, sú chodiacou reklamou. Väčšina ho berie na zvýšenie koncentrácie a pozornosti s cieľom dosahovať lepšie výsledky, no mnohí „v jeho spoločnosti” aj oslavujú a majú ho ako drogu na rozprúdenie zábavy. Rozdrvia ho a šnupú ako kokaín, aby sa dostali duševne vyššie, teda „high”.
Zradný „zázrak” medicíny
Odhaduje sa, že až takmer 20 percent amerických školákov berie tieto tabletky ilegálne a ich užívanie sa z roka na rok zvyšuje. Vyvoláva to obavy lekárov, pretože hádam len oni si uvedomujú, čo značka „black box” na obale znamená. Tieto lieky majú toľko nebezpečných vedľajších účinkov, že musia byť nariadením FDA (Ústavu na kontrolu liečiv) povinne označené a výlučne na predpis. Na ľudí trpiacich hyperaktivitou a nesústredenosťou majú upokojujúci vplyv, u „normálnych”, ktorí nemajú problém a berú ich v malých dávkach, naopak, zvyšujú koncentráciu.
Najčastejšími vedľajšími účinkami sú strata chuti do jedla, poruchy spánku, sucho v ústach, bolesti hlavy, zmeny nálady, paranoja, chudnutie, vysoký krvný tlak, zrýchlené dýchanie, sexuálne poruchy či impotencia. Keďže si mnohí nedajú povedať a prekračujú odporúčané dávky, riziko sa zvyšuje a nastávajú psychózy, anorexia, agresia či náhla smrť (najmä u tých, ktorí majú srdcové ochorenia a srdcové chyby). V najvážnejších prípadoch vyvolávajú u adolescentov samovražedné sklony a šokujúcim zistením je aj skutočnosť, že za takmer každým tragickým strieľaním na amerických školách stál žiak s ADD-ADHD, ktorý po dávke lieku v amoku neovládol svoje nálady!
Diskotéková droga
V slovníku ulice je Adderall známy aj ako diskotéková droga podobná pervitínu, len v menšej dávke. Jeho šnupanie však môže byť ešte nebezpečnejšie ako inhalovanie kokaínu touto cestou, pretože cez nos sa droga dostane do nervového systému oveľa rýchlejšie. Amfetamíny, ktoré obsahuje, majú podobný účinok ako kokaín, lebo zvyšujú množstvo neurotransmitera dopamínu v mozgu. Látka je to silne návyková a čím viac ju človek užíva, tým je odolnejší, má chuť na väčšie množstvo a tvrdšie drogy.
Mnohí Adderall miešajú s alkoholom, pretože potom pociťujú obrovský nával energie, no lekári tento mix vôbec neodporúčajú. Síce sa cítia na vrchole svojich síl, ale v skutočnosti ide ich telo na doraz a melie z posledného. „Cítim sa hyperaktívny, v pohode pretancujem celú noc a som veľmi komunikatívny, hovorím viac, rýchlejšie, všetko je vtipnejšie. Je to skvelý pocit,” pochvaľoval si vždy po víkende Joe, môj spolužiak z krúžku.
Daň za nadpriemerné výsledky
Hoci je „tabletka na rozum” snom všetkých študentov, nie všetci ju znášajú. „Raz sme ju vyskúšali spolu s kamoškou pred matematickým testom a síce nám zabrala a pomohla naliať informácie do hlavy, no mne vôbec nesadla. Na druhý deň som sa cítila ako zombie, dunela mi hlava a musela som sa dvakrát vyspať, kým som sa z toho čudného stavu dostala. Uvedomila som si, že mi to nestojí za to,” hovorí česká študentka na West LA College Lenka. Hoci si mnohí uvedomujú riziko, ktoré so sebou umelé „zmúdrenie” prináša, nedajú si poradiť, kým sa na vlastnej koži nepresvedčia, že nejde o žart.
„Mali sme spolužiačku z Fínska, ktorá vymetala všetky diskotéky a ročníkmi v škole ledva preliezala. Potom začala užívať ADD tabletky a jej známky sa veľmi zlepšili. Hoci nechodila na prednášky, testy písala často lepšie ako my ostatní. Raz na hodine odpadla, odviezli ju do nemocnice a neskôr priznala, že si noc predtým pomohla pri štúdiu extra silnou dávkou tabletiek, aby jej účinkovali viac a rýchlejšie,” dodáva Lenka, ktorá sa v Česku s ničím podobným nestretla.
Okrem zdravotného rizika začínajú s užívaním amfetamínov na študijné účely vystupovať na povrch aj otázky etiky, či je to férové voči ostatným študentom. Možno je len otázka času, kedy budú študentov pred skúškami testovať ako v športe na doping.
Nádej pre Zúfalé manželky?
Jedným z vedľajších účinkov ADD liekov je strata chuti do jedla, čo by mnoho žien bojujúcich s nadváhou nebralo až tak tragicky. Napríklad štyridsaťročná Linda, ktorá ich má na rozdiel od mnohých na predpis, na ne nedá dopustiť, sú pre ňu zárukou úspechu. Vďaka nim schudla 10 kíl a v práci jej ide všetko od ruky. „Keď mám pred sebou nejaký väčší projekt, dám si jednu-dve tabletky, k tomu vyfajčím za noc balíček cigariet, a keď je po všetkom, spím aj dva dni. Dokážem sa zaobísť bez poriadneho jedla aj niekoľko dní. Úplne sa mi scvrkol žalúdok.”
Preto okrem školopovinnej mládeže hltajú ADD tabletky s radosťou aj bacuľky či ženy, ktoré chcú byť produktívnejšie. Osvedčilo sa to aj Lynette v seriáli Zúfalé manželky. Tabletky kradla svojim neposedným deťom, ktoré ich dostali na predpis od psychológa, a tak jedno balenie vyriešilo hneď dva problémy v rodine. Deti stíchli a ona začala s novým návalom energie zvládať domácnosť ľavou zadnou. Až kým sa jej to nevymklo spod kontroly… Ešte horšie skončila v reáli slovenská zúfalá manželka Iveta, ktorá síce mala známosti v lekárni a k liekom sa dostala aj bez receptu, na drahé lieky však minula niekoľko stotisíc korún a zruinovala svoju rodinu tak, že prišli o byt.
Preto tí, ktorí sa nevzdajú tabletiek ani potom, keď majú diplom v hrsti, a myslia si, že si vďaka nim vybudujú kariéru, sú na omyle. Liek možno účinkuje krátkodobo, ale nie je to riešenie do budúcnosti.
Čo je ADD-ADHD?
ADD-ADHD je porucha, ktorá vyvoláva u ľudí hyperaktivitu, nekoncentrovanosť a impulzívne správanie. Podľa webovej stránky ADHD.com ňou trpí až 3 – 7 percent školopovinných detí a asi 4 percentá dospelých. Najväčším problémom je presne stanoviť diagnózu, pretože každý z nás má v určitých situáciách tieto symptómy a pritom nejde o žiadnu poruchu. Jednoducho nás daná vec vôbec nezaujíma – či už je to nudná prednáška v škole, zbytočný rozhovor u šéfa alebo podrobné opisy kamarátky, aký je jej nový „Marťan”.
ADD-ADHD je vyvolávaná nerovnováhou mozgových neurotransmiterov, čo spôsobuje výkyvy duševných stavov, ako rozrušenosť či apatickosť, neschopnosť sústrediť sa, pocity duševného tlaku či nevoľnosti, poruchy spánku a neustávajúci duševný nepokoj. ADD lieky obsahujú amfetamíny, ktoré stimulujú centrálnu nervovú ústavu a užívajú ich deti už od šiestich rokov. Poruchu však neliečia, iba ju krátkodobo naprávajú a často vyvolávajú oveľa negatívnejšie vedľajšie efekty.