Fašiangy sa začínajú po Troch kráľoch a trvajú do Popolcovej stredy, tento rok do 16. februára. Potom sa začína pôstne obdobie a trvá až do Veľkej noci. Práve fašiangy boli symbolom prechodu zo zimy do jari a obdobím zábavy, svadieb, zabíjačiek, hodov aj plesov. To všetko tento rok musíme oželieť.

Dobre sa najesť

Po fašiangoch prichádza pôst a kedysi sa ľudia naozaj vyhýbali mäsu, a tak toto obdobie považovali sa aj za sviatok jedla. Cieľom bolo najesť sa dosýta. Vyprážané pečivo malo až rituálny charakter. Lahodné a sýte šišky, pampúšiky, guľky, fánky, chraple, grapne, kreple, fulanki, milostki či herouki rozvoniavali v každom regióne Slovenska. Rovnako ako sýte jedlá a zabíjačkové dobroty.

Prečo masky

Sprievody v maskách mali kedysi veľkú tradíciu. Masky boli symbolom zábavy, svet sa obrátil naruby, muži boli prezlečení za ženy a naopak. Ale tie strašidelné, ktoré boli väčšinou zvieracie, odháňali zlé sily. Na Slovensku boli tradičné medvedie, vlčie masky či maska turoňa. Dnešné sprievody tvoria typické karnevalové masky a slúžia hlavne na rozveselenie. Ich symboliku už málokto rieši. No tento rok sa budeme zabávať len doma.

Anketa

Chodili ste na plesy a ľudové zábavy?

Mirka (28)

– Vždy som sa chystala, ale raz mi chýbal partner, potom som sa stala mamou a dnes, keď by som aj mohla, je pandémia. Ale verím, že moje plesové obdobie ešte len príde. Je fajn obliecť sa ako princezná aspoň raz do roka.

Lívia (35)

– Na plese sme s manželom boli asi dvakrát na pozvanie našich priateľov, ale prišla som na to, že to asi nebude náš typ zábavy. Manžel nie je bohvieaký tanečník a vysedávať pri stole nie je nič pre nás. Vzdala som sa sna o princeznovských šatách a romantickom tanci v náručí milujúceho muža, bol to skôr jeden veľký trapas. Oželieme to.

Jana (62)

– Svoje časy zábav mám už za sebou. U nás na dedine sme si užili hasičské i poľovnícke plesy a ani jeden rok sme žiadny nevynechali. Keď som ovdovela, zábavy sa stali minulosťou. Ale nechýbajú mi.