Dalo by sa povedať, že túžba po rozprávkach z detstva nikdy nezmizne. Všetky chceme prežiť príbeh Popolušky či Šípkovej Ruženky, podvedome čakáme na princa, ktorý je krásny, bohatý, mocný a spravodlivý, vytrhne nás z biedy, vyrieši všetky problémy a navyše sa do nás bezhlavo zamiluje. Čo zamiluje! Nebude vedieť odolať, bude nás bezvýhradne zbožňovať, nech vyzeráme akokoľvek zničene, bude nás stále dobýjať, nech by sme urobili čokoľvek, a nič ho neodradí od lásky k nám, lebo sme pre neho výnimočná bytosť, ktorej by zniesol modré z neba.

Veda to nevie vysvetliť

Romantika sa odjakživa spája so ženami. Prečo je to tak? Vedci nevedia vierohodne vysvetliť, prečo ženy vnímajú romantiku tak pozitívne a muži jej často nerozumejú. Zhodiť to na stereotypy vo výchove by nestačilo. Lebo aj keď sú dievčatá naozaj vychovávané v duchu rozprávok, majú sa nechať zvádzať a cudne čakať na rytiera, dnes to už neplatí. Ženy sú nezávislé, sebestačné a mnohé od mužov nečakajú žiadne romantické výkony. Ale vzhľadom na popularitu kníh a filmov o láske a na túžbu po bielych svadobných šatách a veľkolepých oslavách manželstva to vyzerá tak, že ženy niekde v hĺbke srdca čakajú a veria v osudovú lásku. A možno práve preto, že sa dnes za to aj hanbíme, si romantiku užívame tajne. Tak ako naše čitateľky.

Veda to nevie vysvetliť
Veda to nevie vysvetliť
Zdroj: shutterstock

Magda (43): Som závislá od tureckých telenoviel

Cez deň úspešná manažérka vo veľkej nadnárodnej spoločnosti a večer hltá online seriály z tureckej produkcie. Samozrejme, že o tom vedia iba blízke kamarátky, lebo málokto by pochopil, že táto racionálna žena, šéfka, ktorá riadi celé tímy, rozhodná a na prvý pohľad chladná, sa po nociach rozplýva nad svalnatými fešákmi, ktorí zvádzajú svoj boj o lásku.

Relaxuje pri tom a vypína

„Možno sa to bude zdať čudné,“ priznáva Magda, „ale naozaj milujem romantické seriály. Turecké zvlášť, pretože sú také staromódne, rozprávkové, ale zároveň architektúrou a módou veľmi moderné. Muži tam dobývajú ženy, nie naopak, a ženy sú prudko nevinné, hravé, ženské. Navyše ako bonus, tureckí herci sú krásni. Hlavný hrdina má vždy vyšportovanú postavu, je to zvyčajne bohatý šéf, ktorý za drsným zovňajškom skrýva citlivú dušu a nejaké tajomné zranenie. Nenájdete v nich žiadny sex ako v hollywoodskej produkcii, hlavné postavy sa sotva pobozkajú, a predsa to tam iskrí ešte viac, ako keby to všetko bolo.“ Magda pozerá seriály s anglickými titulkami, ale už sa na ňu nalepila aj turečtina, takže sa učí zároveň dva jazyky. Vysvetľuje, že práve tá nereálnosť príbehov jej dovoľuje relaxovať a zabudnúť na problémy, ktoré denne rieši. „Prenesie ma to do iného sveta a dovoľuje snívať.“

Paulína (31): Knihy o láske čítam dodnes

„Som umelkyňa, maľujem, ilustrujem knihy a inšpiráciu hľadám aj v ženskom svete,“ hovorí mladá žena, ktorá vyštudovala Vysokú školu výtvarných umení. Hoci sa teraz naplno venuje rodine, dvom malým deťom, popritom stále kreslí a nevie odolať romantickým knihám. „Od detstva rada čítam romantické príbehy. Nevyhýbam sa ani tým erotickým. Je to asi kvôli rovnováhe, lebo často čítam aj hlboké a ťažké knihy a moja inšpirácia prichádza hlavne cez bolesť a krízy. Ale keď chcem vypnúť, tak siahnem po romantike.“

Paulína vo svojich obrazoch zachytáva, ako naše romantické predstavy narážajú na realitu.
Paulína vo svojich obrazoch zachytáva, ako naše romantické predstavy narážajú na realitu.
Zdroj: shutterstock

Umožňuje zvládať problémy
Paula priznala, že zbožňuje aj tínedžerské romány, lebo tie hry a zvádzanie jej pripomínajú mladosť, keď ešte verila v bezhraničnú lásku a dychtila po osudovom mužovi. „Myslím, že hoci nás realita neskôr zvalcuje a pochopíme, že to nikdy nebude ako v knihách, tá viera v nás pretrváva a dovoľuje nám prežiť dokonalosť aspoň vo fantázii. A nielen to, umožňuje nám zvládať problémy a všedné starosti. Aj moje obrazy vyjadrujú tieto sny, ktoré neustále narážajú na realitu. Myslím, že je dobré, že máme tieto svoje nereálne bubliny.“

Pohľad odborníkov

Keď sme emočne neuspokojené, siahame po romantike

Psychológovia tvrdia, že ženy sú citovejšie, ich mozog pracuje inak ako mužský a centrá zodpovedné za emócie sú rozvinutejšie ako u mužov. Preto všetko viac prežívame. Muži, naopak, majú rozvinuté racionálne časti mozgu a sú viac orientovaní na výkon, bojovnosť, pragmatizmus. Vďaka tomu ženy milujú príbehy plné emócií a muži tvrdej akčnosti. Iste, sú ženy, ktoré romantiku neznášajú a vyhýbajú sa jej, často je to však spojené s bolesťou, ktorú si nesú v sebe, so zlými zážitkami z detstva, ktoré im nedovoľujú oddávať sa nereálnym myšlienkam a snívaniu.

Ženy potrebujú cítiť, že si ich muž váži.
Ženy potrebujú cítiť, že si ich muž váži.
Zdroj: shutterstock

Sex vs láska
Tak ako muži túžia uspokojiť svoj sexuálny apetít, ženy potrebujú uspokojiť svoj emocionálny apetít. Dalo by sa povedať, že ženy ovláda rovnaká naliehavosť po duševnom uspokojení ako mužov po tom fyzickom. Ako muži nechcú akceptovať sexuálnu abstinenciu, ženy chradnú s emočnou abstinenciou. Preto ženu viac tešia prejavy uznania a, naopak, ničí ju výsmech a odmietnutie od partnera. Jednoducho úcta hrá v očiach ženy oveľa väčšiu rolu, ako by sme si priznali. Ak sa jej nedostáva, siahne po romantických príbehoch.

Sebahodnota vďaka druhým
Na rozdiel od muža, žena vo väčšej miere vníma svoju hodnotu cez druhých ľudí. Cez rodičov, priateľov, učiteľov, šéfov a mužov jej života. Ak jej títo ľudia dávajú najavo, že je zbytočná, nehodná ich lásky, o to viac si to vynahrádza cez fiktívne príbehy. K romantickým príbehom s dobrým koncom, kde si muž ženu váži a zbožňuje ju ako princeznú, sa utieka automaticky. Dovoľuje jej to na chvíľu sa stotožniť s tou výnimočnou ženou a sprostredkovane dodáva hodnotu aj sebe. Pravda je, že veľa žien sa utieka k romantike len ako k forme relaxu či prostriedku na snívanie a rozvíjanie fantázie, rovnako ako sa utiekame k rozprávkam, ktoré milujeme bez ohľadu na vek.

Napísali ste nám  na Facebook

Sisa: Často pozerám s mamou na romantické filmy, ktoré dávajú v televízii. Hoci si vravím, aká je to blbosť, veď vopred viete, ako sa to skončí, a predvídate každý krok, je
v tom niečo, čo vás nakoniec vtiahne do deja. Je to strata času, ale neviem jej odolať.

Miša: Čoskoro sa mám vydávať
a moje finančné možnosti nie sú také, aby som mala vysnívanú svadbu. Napriek tomu túžim po bielych šatách, romanticky vyzdobenom stole a všetkých tých gýčových zvykoch. Neviem sa dočkať, keď bude zo mňa aspoň na jeden deň princezná.

Jarka: Som stará žena, ale milujem sledovať telenovely a romantické seriály. Priznám sa, že je to často jediná radosť, ktorú mám. Prežívam s hercami ich pády, sklamania a lásku, aj si poplačem, keď smútia, a smejem sa, keď sa radujú. Bez toho by bol môj život smutnejší.

Po čom najviac túžime

● Po mužovi, na ktorého sa dá spoľahnúť, ktorý je pevný ako skala a vie riešiť každý problém.
● Prvý sex musí byť absolútne jedinečný a prvý bozk romantický.
● Vo vzťahu chceme byť milované, videné, vypočuté, ale hlavne akceptované také, aké sme. Bez toho, aby nás chcel muž zmeniť.
● Naopak, muž sa pod vplyvom ženy chce a musí zmeniť k lepšiemu.
● Túžime po mužovi, ktorý nás ochráni pred nebezpečenstvom. Mužský ochranársky reflex chceme vidieť v akcii. Preto by muž mal byť silný, vedieť sa biť je samozrejmá zručnosť, aj keď násilie neznášame.
● Milovaný muž sa nikdy s nami nenudí, vieme ho vždy prekvapiť.
● Vášeň medzi nami neutícha.
● Rodina a deti sú len prirodzeným vyvrcholením. Muž je, samozrejme, skvelým otcom.