Okrem dlhoročných známych prínosov pre chudnutie, môže stredomorská diéta pomôcť aj s depresiou. Aké to je, keď na ňu prejdete zo dňa na deň úplne? Na vlastnom tele sa to rozhodla skúsiť redaktorka časopisu Women´s health.

Čo urobia dva týždne zeleniny, ovocia, orechov, celozrnných potravín, chudých bielkovín a mliečnych výrobkov? Povedať, že moje stravovacie návyky sú hrozné, by znelo lepšie ako skutočnosť. Nikdy som nemala najlepšie vzťahy s jedlom. V kuchyni som trávila čo najmenej času. Pripravené jedlá a občerstvenie v reštauráciách? Žijem na nich. Moje večné vyhýbanie sa správnemu vareniu prináša svoju daň. Preto som sa rozhodla vyskúšať stredomorskú stravu.

Táto diéta je bohatá na zeleninu, ovocie, orechy, celozrnné výrobky, chudé bielkoviny a mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku. Je označovaná ako najľahšia diéta, ktorú možno držať. Červené víno je vhodné v miernych dávkach rovnako ako červené mäso a sladkosti. Žiadne potraviny alebo skupiny potravín nie sú mimo. Diéta tiež podporuje sociálne a duševné aspekty užívania si jedla, ako je sedenie a vychutnávanie si ho či stretnutia pri jedle.

1. Najlepšia vec na tejto diéte môže byť aj tou najhoršou

Neexistujú žiadne striktné pravidlá pri dodržiavaní stredomorskej stravy, iba všeobecné smernice - čo môže byť ako požehnanie, tak i prekliatie. Ste úplne sami na to, aby ste zistili, koľko kalórií by ste mali jesť, aby ste schudli, ako plánovať svoje jedlá a občerstvenie a čo urobiť, aby ste zostali aktívni. To zjednodušuje prispôsobenie si stravy tak, aby vyhovovalo vášmu životnému štýlu, ale môže to byť komplikované, ak začínate od nuly. A pretože neexistuje žiadny zväzok receptov, ktoré by sa zmestili do stredomorskej stravovacej štruktúry, premýšľanie, čo urobiť, vás môže stáť veľa času a energie. Aby som nestrávila zvyšok môjho života pri prehliadaní receptov online, zjednotila som svoje vyhľadávanie stiahnutím stohu stredomorských kuchárok.

2. Rýchle učenie sa

Pretože stredomorská strava sa opiera o väčšinu čerstvých potravín a vašu schopnosť pripraviť ich, človek s obmedzenými zručnosťami môže mať pri dodržiavaní tejto stravy možnosť neustále sa učiť. Rozhodla som sa pre recepty, ktoré obsahovali čo najmenej prísad, ako je to možné - jablkovo škoricové ovsené vločky, tuniakový šalát a cestoviny s parmezánovou a cesnakovou omáčkou. Tiež som si vybrala recepty, ktoré mali čo najviac prekrývajúcich sa zložiek, takže príprava jedla nebola taký problém. Mojou výzvou bolo skôr naučiť sa rozpoznať, kedy boli "hotové" nejaké potraviny, ako napríklad cestoviny, a spárovať hlavné chodby a prílohy takým spôsobom, že proces ich vytvárania bol zároveň harmonický. Všetko, čo som nakupovala bolo čerstvé - žiadne balené alebo zmrazené jedlá, čo bolo mimo moju komfortnú zónu. Prípravy trvali večne, ale čím dlhšie som držala diétu, tým to bolo jednoduchšie.

3. Účet za môj nákup bol obrovský

Dokonca aj pri viacerých porciách a výbere receptov, ktoré obsahovali prekrývajúce sa zložky, som minula týždenne viac, než som zvyčajne minula za tri týždne. Nemôžem povedať, že som bola prekvapená - veci ako olivový olej, octy, orechy, semienka a obilniny stoja malý majetok, ale akonáhle ich zakúpite, nebudete ich musieť dlhšie kupovať. Považovala som ich za investíciu do môjho budúceho zdravia a predstavila som si budúce liečebné náklady, na ktorých som ušetrila. Existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby sa stredomorská strava stala cenovo šetrnejšou. Nákup mrazeného ovocia, zeleniny a bielkovín môže pomôcť znížiť náklady a potravinový odpad, podobne aj dávkové varenie a mrazenie v porciách. Môžete tiež nakupovať orechy vo veľkom a skladovať ich v chladničke alebo mrazničke, kde nie sú ovplyvnené kolísavými teplotami.

4. Pokračovanie nebolo jednoduché

Ironická časť spočívala v tom, že aj keď som si zvykla na svoje nové stravovacie návyky a cítila sa lepšie ako kedykoľvek predtým, zistila som, že bojujem so skutočným nutkaním sebaobrany a chuti vrátiť sa k svojim nezdravým návykom. Mám pocit, že moja najväčšia chyba je, že som sa do toho pustila príliš rýchlo. Ale aj keď sa z času na čas odkloníte, je to jedna z tých zriedkavých diét, kde nemusíte cítiť epické zlyhanie. Počas druhého týždňa som sa snažila zostať na ceste, čo sa mi nakoniec aj podarilo.