Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Maľujú telá: Bola som vďačná, že v tom kresle nesedím ja

ilustračná fotografia

Zdroj: internet

Reklama

Moderní umelci nemaľujú fresky do mokrej omietky stropu Sixtínskej kaplnky. Maľujú telá, ich umenie je živé a v ustavičnom pohybe.

Americká agentúra na prieskum trhu a zákazníckeho správania Harris Poll uvádza, že od roku 2003 je „tetovanie“ najvyhľadávanejší pojem spomedzi všetkých skrášľovacích procedúr. V ratingu všeobecného záujmu nikdy nekleslo pod hranicu 50 najvyhľadávanejších, záujmom prerástlo aj sex, drogy a rock‘n‘roll, s ktorými sa mylne často spája.

Áno, tetovanie je dnes forma rebélie, provokácie, deklarácie nezávislosti a názoru, symbol originality a našťastie už dávno nenesie stigmu spodiny spoločnosti či historicky neslávneho značkovania a triedenia ľudí. Americká dermatologická asociácia deklaruje, že potetovaný je každý štvrtý Američan vo veku 18 – 50 rokov, čo vo výsledku znamená okolo 40 miliónov ľudí. A to zďaleka nie je najčerstvejší údaj, pretože neráta s mladými pod 18 rokov, medzi ktorými tetovanie získava na popularite.

Prieskumy ďalej uvádzajú, že 36 percent nositeľov tetovania sa vďaka nemu cíti rebelskejšie, 31 percent viac sexi a 19 percentám pridáva na sile a pocite atraktivity. Dobrovoľné rozhodnutie nechať zo svojej kože spraviť plátno, do ktorého na veky vekov zostane vyrytá stopa, postoj, názor, sa nielen podľa prieskumov, ale často už voľným okom viditeľne stáva skrášľovacou procedúrou číslo jeden.

Zdroj: shutterstock

Tetovanie ako životný štýl.

Rozum do hrsti!

Dermatológovia zo skúsenosti uvádzajú, že tetovanie si dáva odstrániť v priemere len 6 percent ľudí. „Think before you ink“ je podtitul jednej z miliónov stránok, ktoré sa venujú tomuto fenoménu súčasnosti. Podtitulu drukujeme! Skôr než sa na to dáte, rozmyslite si. Všetko. Dôkladne. Pomôžeme vám zorientovať sa v tom, čo sa teraz nosí, čo a ako tetujú svetové špičky, aké sú a čo znamenajú najžiadanejšie motívy, ako sa to robí. A keďže vás nechceme mať len rebelské, sexi a spokojné, ale aj zdravé, hovorili sme s odborníkmi o tom, ako to bolí či nebolí, ako sa o tetovanie starať, ako a či sa dá odstrániť. A hodíme okom aj na vašu kariéru – ako tetovania vnímajú personalisti pri prijímaní do zamestnania.

Kam s ním?

Tetovanie sa dá bez fabulovania považovať za jeden z mnohých súčasných neverbálnych spôsobov komunikácie, zdieľania s okolím, ktoré čoraz viac upúšťa od starej dobrej F2F formy. Fóriky o tom, že vytetovaný symbol delfína je pečiatkou fanúšika/ičky análneho sexu, ste už asi počuli všetci. A všetci sme si prešli delfínovým obdobím, časom, keď sme zmagorení sériou Zachráňte Willyho považovali morské cicavce za najrozkošnejšie stvorenia a chceli sme „aspoň malinkého na ramienko, mamiii“.

Miesta na tele, kde sa necháte tetovať, majú tiež svoju výpovednú hodnotu – vtipnú a z veľkej časti aj pravdivú. Ľudia s potetovanou hlavou a predlaktiami sa nechystajú pracovať vo sfére, kde budú odvádzať dane :-) (niektorí s kompletne potetovanou hlavou si skúsili kandidatúru na hlavu konzervatívneho štátu u susedov a nepochodili). Tetovania v oblasti brucha zmenia svoj tvar 500-násobne rýchlejšie ako tie ostatné – platí bez rozdielu pre obe pohlavia. Na chrbte hrozí zvýšený výskyt hydinových motívov – operencov, krídel – a človek už nevie, či ste akože anjel, či čo.

„Sprdnuté“ je aj donedávna obľúbené dievčenské miesto na krížoch – konkrétne vetičkou: Kúp mi drink, bude to fungovať! Tatérka Andrea zo salónu JJ Devils hovorí, že dnes už asi nie je miesto na tele, ktoré by sa netetovalo. „Dlho sa netetovali bradavky, lebo je tam množstvo nervových zakončení, ale už sa robia aj tie a vyzerá to brutálne,“ dodáva. „Chlapík z L. A. v spolupráci s nejakým očným lekárom získal patent na tetovanie očných bielok, tetujú sa jazyky, hoci v tom veľký zmysel nevidím, vnútorná strana pier... všetko.“

Zdroj: internet

Svetovo druhý najžiadanejší ženský motív.

Najpopulárnejšie aj napriek extrémom zostávajú ruky, momentálne hlavne predlaktia, chrbát, bedrá, priehlavky, krk zozadu. Čo sa tetuje zle a kde to najviac bolí? Tatér Michal zo spomínaného salónu hovorí, že najbolestivejšie bývajú miesta, kde je koža blízko pri kosti. „Kľúčne kosti, rebrá, okolie chrbtice, ale je to individuálne. Niekto vydrží sedieť aj päť hodín akoby nič. A zle sa mi tetujú aj ‚špeky’ a zadok – nie však preto, že by boli bolestivé,“ smeje sa.

Čo a ako?

Niekoho (mňa) zamrazí, keď prvýkrát začuje zvuk tetovacieho strojčeka. Michal ma upokojuje, vraj to stále nie je také zlé ako u zubára. Vtipný. Oči mi vybehli, aj keď som zbadala kmitočet ihiel a hĺbku, do akej vnikajú (2 mm). V tej chvíli som bola vďačná, že na tatérskom kresle nesedím ja. Teraz sa asi všetky potetované harcovníčky smejú, ale nech. Michal si navlieka rukavice a berie tetovací strojček a súpravu nových ihiel.

Zdroj: shutterstock

Do módy sa vracia Old school.

„Tie sa nesterilizujú, vždy sa dávajú nové a do farby sa namáčajú, nefunguje to ako injekcia. Ihly spravia do kože dierky a do nich potom farba vtečie. Ja ju v priebehu tetovania aj po jeho dokončení ešte jemne vmasírujem, zafixujem vazelínou a prekryjem fóliou, ktorá sa po 4 – 6 hodinách dáva dole. Tento údaj vám však spresní tatér. Závisí od mnohých faktorov, často stačí aj hodina a pol.“

Zaujíma ma, z čoho sa farby skladajú a či je dobrý nápad dať sa tetovať, ak máte alergiu. Čítam etikety a zloženie jednotlivých farieb sa líši len mierne. Základom býva pigment, väčšinou prírodného pôvodu, glycerín, voda, alkohol, v niektorých odtieňoch (napríklad v červenej) nájdete aj kovy a iné prímesi. Ak na niektoré reagujete alergicky, je dobré o tom vedieť a pýtať sa. Aby ste neriskovali prinajmenšom to, že koža farbu neprijme a celá práca vyjde nazmar.

Zdroj: internet

Zároveň letí aj sexi abstrakcia.

Dermatologička MUDr. Hasová z centra Mediskin tetovanie neodporúča ani ľuďom s akútnymi alebo chronickými lokálnymi aj celkovými infekciami, ľuďom s diagnózou herpes simplex, tehotným, ľuďom so sklonom k tvorbe koloidných jaziev, tým, čo sa liečia izotretinoínom (na liečbu akné) a ani do 6 mesiacov po ukončení tejto liečby, diabetikom, psoriatikom a pacientom s poruchami zrážanlivosti krvi. MUDr. Regina Paulínyová z Ústavu lekárskej kozmetiky radí rozmyslieť si tetovanie aj ľuďom trpiacim na atopický ekzém, chronické ochorenia obličiek a pečene, kontaktnú alergiu na farbivá a liečených imunosupresívami, liekmi na potlačenie imunitnej reakcie. Keď ste zvážili riziká a vybrali ste si, koho a čo, hor sa do toho!

Ako dlho si posedíte či poležíte, to závisí od veľ kosti a zložitosti obrazca, samozrejme. A práca je to mravčia! Tatér radí, čo s tetovaním, keď on svoju časť práce skončí: „Po zložení fólie si speňte na rukách antibakteriálne mydlo, jemne ho umyte aj s trochou vlažnej vody. Nepúšťajte naň tečúcu vodu a nechajte ho dôkladne vysušiť. Nikdy ho nekrémujte mokré, lebo pod krémom začne mokvať.

Tetovanie natierajte Bepanthenolom, kalciovej masti sa vyhnite. Toto opakujte ideálne každé 4 hodiny, niekde sa uvádza, že stačí trikrát denne.“ Vyhýbajte sa kúpaniu a aj po úplnom zahojení chráňte tetovanie pred slnkom krémami s vyšším faktorom. Ak to zanedbáte, môžete si ho zničiť. To, že kým sa nezahojí, nemali by ste cvičiť, chodiť do solárka alebo nechať kerku odierať ramienkami či tesnými lemami oblečenia, hádam ani netreba prízvukovať.

„Tetovanie samotné tvorí totiž len 50 percent úspechu. To, ako dobre a ako dlho bude dobre vyzerať, závisí práve od starostlivosti,“ hovorí Michal. Jasné, že umývanie a krémovanie nebudete nacvičovať do konca života, len do zahojenia. Tetovanie je zahojené, keď ustúpi sčervenanie, opuch a odlúpia sa všetky chrastičky, ktoré zostali na miestach vpichov. Neolupujte ich, riskujete, že si odlúpite aj ešte nezahojenú farbu a bude vás čakať dopĺňanie. Dĺžka hojenia je individuálna. Línie sa hoja kratšie (4 dni – 2 týždne), vyfarbované a tieňované plochy sa budú hojiť aj mesiac.

Zdroj: internet

U oboch pohlaví celosvetovo najčastejší motív.

Nezmazateľné umenie?

Tí, ktorí pod ihlu idú, si väčšinou uvedomujú, že tetovanie budú na koži nosiť celý život. Keď sme sa pýtali na možnosti odstraňovania, MUDr. Hasová z Mediskinu pri drobných tetovaniach nevylučuje ani možnosť chirurgického odstránenia, no pri väčších odporúča Q-switched laser, ktorý má vysokú úspešnosť pri čiernych a sivých obrazcoch. To, ako laser funguje, vysvetľuje MUDr. Regina Paulíniová z Ústavu lekárskej kozmetiky:

Princíp odstraňovania tetovania týmto typom lasera spočíva v absorpcii zvýšenej teploty laserového lúča, čo vedie k zmene štruktúry farbiva v tetovaní, a tým k možnosti prirodzeného postupného odbúravania z organizmu bez vzniku jaziev, pri minimálnej citlivosti a bez potreby lokálnej liečby. Obe doktorky sa však zhodujú v tom, že farebné tetovanie sa odstraňuje oveľa náročnejšie a nie je vylúčené, že sa to nepodarí vôbec. Počet potrebných sedení sa ráta od troch do pätnástich (!) v závislosti od veľ kosti, farebnosti a kvality tetovania.

Podľa doktorky Hasovej sa lepšie darí odstraňovať staré a menej kvalitné tetovania v miestach dobrého prekrvenia, teda čo najbližšie k srdcu. A aby ste si nemysleli, že to bude šup-šup, doktorka Paulínyová dodáva, že odstup medzi jednotlivými ošetreniami musí byť 6 – 8 týždňov. Odstránenie tetovania vás teda vyjde na oveľa viac peňazí a času ako jeho zhotovenie. A bezbolestné to tiež nebude! Kalkulujme však s tým, že to chcete, a teraz už aj viete, do čoho idete.

„Lopata“ či prešpekulovaná symbolika?

Tak či onak, „tattoo forever“, a to doslova. A len na vás a výbere vzoru a tatéra záleží, či s ním budete aj „forever“, spokojné. Trend vyberať si vzory z katalógov už ustupuje a do popredia sa tlačí individuálny príbeh či preferencia tetovaného. Jeho predstavu tatér pretaví do návrhu, na ktorom spolupracujú až do momentu, kým nedospejú ku kompromisu, s ktorým sú obaja spokojní. A odkiaľ vedia tatéri kresliť? Väčšinou sú to ľudia, ktorí vyštudovali umelecký smer, ale sú aj takí, ktorí to majú od prírody. A hlavne, ako všetko, čo je dobré, malo by ich to baviť.

Zdroj: Shutterstock

ilustračná fotografia

A dávame ruku do ohňa za to, že hej, aký iný blázon by sa hodiny a hodiny skláňal nad „kreslením“ po ľuďoch. Určite sú aj odvetvia, kde sa dá zarobiť lepšie a menej prácne. O machroch svojho remesla vyšla kniha Forever the new tattoo. Každý má originálny rukopis, až taký originálny, že znalí veci podľa „peria“ zaručene spoznajú „vtáčika“. Kto vie, možno sa o nich naše deti budú učiť na dejepise ako my o Muchovi či Dalím. Na inšpiráciu tiež odporúčame MAG-BooK magazín Tattoo Style, kde sa dozviete, a hlavne si pozriete štýly ako cartoon, pin-up, geometric, old school, biomechanical aj s ich najslávnejšími autormi. Keď už hovoríme o štýloch, Michal aj Andrea sa zhodujú v tom, že sa vracia trend old school.

Symetrické tetovania s presne ohraničenými plochami a motívmi hadov, kvetov, sŕdc, šerp, lebiek a kotiev, ale výborne remeselne a umelecky zvládnuté a farebné. Ako kontrast vystupujú „rozmývačky“ alebo abstraktné tetovanania, väčšinou asymetrické, lineárne štruktúry ťahov, čiar a machúľ. Oboje vyzerá veľmi efektne, už si len vybrať. Medzi svetovo najhľadanejšie a najžiadanejšie symboly bez ohľadu na štýl, ktorý práve letí, patria podľa prieskumov tetovania označujúce príslušnosť ku skupinám, klanom, kríže, hviezdy, motýle, mýtické bytosti a ženy.

Čo letí na Slovensku:

Kvety – lotos, ruža, ľalia – kvety predstavujú symbol prirodzeného kolobehu, zrodenia a smrti, krásy, krehkosti, ale aj omamnosti. Ich význam sa jemne líši podľa jednotlivých kultúr. Západ ovládajú ruže, Východ zasa lotosové kvety. Lotos sa viaže s Budhom, jemnými farbami a krásou, pozemskou aj nebeskou. Biela ľalia je symbolom nevinnosti a čistoty. Paradoxom je, že ľaliou, symbolom panenstva, boli kedysi označované prostitútky. U nich však ľalia znamenala práve znečistenie tohto symbolu. Červená ruža je najsilnejším symbolom ženy, aký môžete nájsť. Vyjadruje čistú, vernú lásku a silu, zväčša skôr psychickú ako fyzickú, a je aj znakom istej miery moci a prekvapenia, to vďaka tŕňom, a tiež rozmanitej a prenikavej krásy.

Krídla, pierka, vtáky – symbolizujú túžbu alebo možnosť lietať, schopnosť odniesť dobrého človeka od zla. Malé jednotlivé pierka sa vzťahujú k liečivým rituálom. Slúžili ako nástroj vyháňania, pomazania alebo svojmu nositeľovi dali vlastnosti vtáka, z ktorého pochádzali. Malé krídelká inde ako na chrbte symbolizujú detskú bezstarostnosť a hravosť. Spájajú sa aj s vyjadrením kreativity, spirituality a emocionality. Značia však aj túžbu po premene. Vták v pôvodnom znení znamená aj nádej, radosť, návrat. Námorníci, ktorí po dlhých mesiacoch strávených na mori zbadali letieť vtáka, vedeli, že už nie sú ďaleko od pevniny.

Mačka – je symbolom domova, pohostinnosti a lásky, ktorá v dome panuje. Čierne mačky, ako inak, sú symbolom tajomstva, noci, ale aj falošnosti a nevypočítateľnosti, ladnosti, elegancie,hrdosti, slobody a nezávislosti. Niekde sa považuje aj za symbol nesmrteľnosti a nezraniteľnosti. Uvádza sa aj ako druhé najžiadanejšie tetovanie žien, hneď po motýľovi. Považujú sa aj za informátorky, spoluúčastníčky na magických rituáloch, ale označujú sa, tak ako aj ich nositeľ ky, aj za „čertových maznáčikov“.

Zdroj: shutterstock

Farebný Salašník ako symbol podnikavosti.

Sova – je poslom zla. Pri jej zahúkaní strnie celý les, lebo vie, že sa blíži pohroma. Preto je považovaná na jednej strane za ochrankyňu, ktorá prvá vie a ostatných varuje, ale aj za symbol samoty, nočného života. Húkanie sovy sa v niektorých kultúrach považuje za formu komunikácie medzi duchmi. Ten, kto má vytetovanú sovu, vie o svojej múdrosti a rešpekte, ale aj to, že ju nie vždy získal „čistým spôsobom“.

Motýľ – je stelesnením citu, nehy a krehkosti, zároveň je však aj veľkým symbolom premeny práve pre štádiá, ktorými stihne za svoj krátky život prejsť. Tetujú si ho zväčša ženy, ktoré ním chcú prejaviť svoju vnútornú krásu alebo posolstvo, že z larvy, nie pekného dievčaťa, sa stala krásna žena. Ale pozor, symbolizuje aj vzťahovú nestálosť a povrchnosť, ktorá sa príliš zaoberá krásou. V mytológii je motýľ vnímaný aj ako patrón žien, ktoré zomreli pri pôrode. Podrobnejšie o význame viacerých symbolov sa dočítate na www.vanishingtatoo.com alebo na www.tetovani1.cz.

Tetovanie a kariéra

Ak sa nechystáte pracovať práve v kreatívnych povolaniach, kde je zviditeľnenie vašej kreativity plusom, možno vás bude zaujímať názor odborníka na personalistiku Rudolfa Rusa: „Treba sa na to pozrieť z dvoch základných hľadísk. Tým prvým je typ spoločnosti, v ktorej sa kandidát uchádza o prácu, a typ práce, ktorú by rád vykonával. Druhým zasa, do akej miery môže dané módne doplnky na svojom tele zakryť.

Treba si uvedomiť, že každý zamestnávateľ má istú „firemnú kultúru“, ktorej súčasťou je aj výzor, štýl obliekania, celkový vzhľad kandidáta. Kým do modernej kreatívnej digitálnej agentúry prijmú marketingového asistenta hoci aj s oranžovými vlasmi, na rovnakú pozíciu v konzervatívnej audítorskej či veľ kej energetickej spoločnosti uprednostnia uchádzača s menej divokým výzorom.

Poznám však viacero topmanažérov či sofistikovaných špecialistov s tetovaniami, ktoré vhodne zvolenou košeľou s dlhými rukávmi dokážu hocikedy zakryť. Na druhej strane, doba sa mení, aj personalisti by sa mali pripraviť na mladých kandidátov, narodených po roku 1990, medzi ktorými je koža bez tetovania či iných foriem skrášlenia skôr výnimkou.

Čakajú nás časy, keď aj sivé kancelárske myšky budú mať na krku vytetované kvetinky a nesmelí chlapci budú sedieť v „openspejsoch“ s veľkými „tunelmi“ v ušiach. Tak čo, pripravené?

Vyberáme pre vás niečo PLUS