Alžbeta Knappová (39) je mamou štyroch detí a s rodinkou býva v Kremnických Baniach. Jej prvé medovníkové pokusy sa objavili v detstve, keď sa spolu so súrodencami snažili skrášliť vianočný stromček medovníkmi. No nedopadlo to slávne. Poleva bola príliš riedka a opadávala. Tiež obdivovala nádherné medovníčky v časopisoch a snívala, že raz také vyrobí aj ona. Na jarmokoch vyhľadávala stánky a pýtala si rady od medovnikárok, no nie vždy dostala odpoveď. Máloktorá bola ochotná podeliť sa o svoje tajomstvá.

Na začiatku bolo 10 formičiek

Tesne pred narodením syna Lukáša sa začala intenzívnejšie venovať zdobeniu medovníkov. Najprv len vianočných, neskôr aj veľkonočných. S úsmevom spomína: „S tými desiatimi formičkami, čo som mala, som veľa vody nenamútila. Ale ako čas plynul a deti rástli, medovníky si ma podmanili natoľko, že som každú voľnú chvíľu venovala tejto záľube. Každé jedno miesenie cesta som si užívala. Milujem ten pocit, keď vyvaľkám odležané cesto a hladím jeho zamatový povrch. Teším sa, keď skúšam nové formičky a keď vajíčkom potieram medovníčky čerstvo vytiahnuté z rúry. Už vtedy mi prebieha v hlave proces zdobenia...“

Alžbeta
Alžbeta
Zdroj: archív A.K.

Vznikajú aj nepodarky

Pri pohľade na Betkine medovníčky až srdce poskočí. Priznáva, že do každého vkladá seba, okamih svojho života, svoje pocity, nálady… Samozrejme, že sú aj dni, keď je lepšie nepiecť, poprípade nezdobiť. „Aj medovník dokáže potrápiť, unaviť. No dlho odpočívať neviem. U mňa hlava pracuje, či som na dovolenke, či na rodičovskom združení. Stačí, že vidím pekný motív, a hneď fotím, aby som naň nezabudla,“ smeje sa. Priznáva, že pri zdobení vznikajú aj nepodarky. O tie sa s radosťou postarajú manžel s deťmi.

Každá má svoj rukopis

Alžbeta tvrdí, že každá medovnikárka má svoj rukopis. Internet je plný inšpirácií, no ona má rada originalitu a využíva svoju predstavivosť. Vedie aj kurzy zdobenia, kde učí účastníkov vytvárať vlastný štýl. Robí jej radosť, keď sa vracajú učiť sa nové techniky zdobenia napriek tomu, že existuje veľa videí s postupmi a „rýchlokvasených“ online kurzov. Sama neváha vycestovať kvôli dobrému kurzu aj za hranice Slovenska a teší ju, že aj dievčence merajú stovky kilometrov na tie jej.

Teraz sú populárne domčeky na rôzne spôsoby.
Teraz sú populárne domčeky na rôzne spôsoby.
Zdroj: archív A.K.

V kurze sú domčeky

Keď sa pýtam, čo si zákazníci pýtajú najčastejšie, hovorí: „V poslednom čase zákazníkov ohromujú moje medovníkové domčeky na všetky možné spôsoby. To ma baví. Kedysi som piekla hlavne pre rodinu, no teraz, ak nechce byť na poslednom mieste, musím ju zahrnúť medzi svojich zákazníkov, keďže by nemuselo na ňu prísť. Kapacitne už nedokážem vyhovieť každému. Každá objednávka si vyžaduje svoj čas, ktorý sa nedá urýchliť, a ku každej pristupujem, akoby bola moja posledná. Ďakujem Bohu, že mám rodinu, ktorá ma podporuje. Často mi je inšpiráciou, za čo im z celého srdca ďakujem.