Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Tragédia na Spiši: Mama zavraždenej Alenky (†18) sa o život dcérky obávala už počas Vianoc!

Školy si nevedia rady s radikalizujúcimi sa

Po tragédii sa psychológom z IP-čka ozvali desiatky vyľakaných učiteľov a učiteliek, ktorých usmerňovali na políciu. "Avšak pokiaľ nie je možné riešiť takýchto študentov v trestnosprávnej rovine, musíme mať jasný systém, ktorý určí, kto a ako bude s týmito mladými ľuďmi pracovať na zmene postojov. Inak budeme zase tam, kde sme dnes,” vysvetľuje Madro pre PLUS JEDEN DEŇ s tým, že dnes vyzerá zradikalizovaný mladý človek inak ako pred 20 rokmi a preto musíme rátať s rolou, ktorú pri radikalizácii zohráva online priestor a porozumieť ich jazyku.

Psychológ Marek Madro vraví, že študenti túžia po lepšej komunikácii.

Zdroj: nmh/nov

Psychológ Marek Madro vraví, že študenti túžia po lepšej komunikácii.

"Deradikalizácia" nie je jednoduchý proces

Odborník vraví, že práca s radikalizovanými ľuďmi má zmysel. No upozorňuje, že “deradikalizácia” môže trvať trikrát dlhšie ako samotný proces osvojovania radikálnych presvedčení: "Často je to totiž pre nich prvýkrát, čo ich niekto vypočuje a venuje sa ich skutočným potrebám. Vytvorením bezpečných komunít a odbornou psychologickou podporou dokážeme predísť tomu, aby ich frustrácia prerástla do nebezpečných činov."

Radikalizovaní majú desivé postoje

Reálne skúsenosti M. Madra z rozhovorov s niektorými radikalizovanými hovoria, že ich postoje a názory sú často úplne desivé, pre poslucháča nelogické, šokujúce, v inom rámci porozumenia. Zdôrazňuje, že jediná cesta, ako s nimi pracovať je, snažiť sa počúvať, vytvoriť vzťah.

“Citlivo objavovať nefungujúce "škvrny" a urobiť všetko preto, aby sme ich naplnili pozitívnymi a pomáhajúcimi stratégiami. Áno, fakt je to nesmierne náročné, frustrujúce a chce to strašne veľa pokory a odvahy.”

Zdroj: nmh/nov

Psychológ Marek Madro hovorí, že ježkoterapeuti pomáhajú nadviazať kontakt.

Mnohí zažili násilie, majú vlastné traumy

Približuje, že mnohí z nich zažili na sebe násilie, majú vlastné traumatické skúsenosti a zažili nefungujúcu odbornú podporu, potrebujú zažiť, že systém nie je pokrytecký a existuje reálna pomoc. Ak podľa Madra nič neurobíme, budeme len čakať na ďalšiu tragédiu. Preto potrebujeme systémové riešenie - nie také, ktoré neovplyvní štátny rozpočet. Na systémovú zmenu musíme vyčleniť aj finančné prostriedky, ak nechceme, aby sa situácia znova opakovala.

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Logo Čas pre ŽenyLogo Čas pre Ženy

Online magazín pre štýlové ženy. Venuje sa najmä témam ako krása, móda, životný štýl, vzťahy, domácnosť a rodina.

Reklama