Reklama

Máme doma prváčika: Čo všetko potrebuje začínajúci školák?

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Prvá trieda prináša veľa stresov. Školáčik sa dostane do nového prostredia, jemu aj rodičovi pribudnú nové povinnosti. Na čo treba pripraviť seba a dieťa?

Prvý školský deň je zábava. Nové voňavé obaly, taška, peračník a knihy... To všetko je pre deti lákavé.

Prvou triedou sa pre rodičov aj pre deti končí obdobie bezstarostnosti. Pribudnú domáce úlohy a treba riešiť množstvo neznámych situácií. Budúci prváčikovia sa v sladkej nevedomosti do školy tešia, no rodičia sú často plní obáv a starostí. Preto je veľmi dôležité, aby sa rodičia zbavili stresu a neprenášali ho na dieťa. Rodičia by sa mali obrniť aj pevnými nervami. Niektoré deti môžu nástup do školy zvládať lepšie, iné môžu mať problémy s učením alebo disciplínou. Prípravy na školu je ideálne začať prakticky.

POSLEDNÉ NÁKUPY

Podľa zoznamu, ktorý ste dostali v škole, skontrolujte, čo ešte potrebujete dokúpiť. Ideálne by bolo, aby dieťa k prvému ročníku dostalo aj vlastnú izbičku. Ak si to nemôžete dovoliť, vytvorte dieťatku pracovný kút, kde si bude písať úlohy.

NASTAVTE SPÁNOK

Veľa detí si zvykne ráno dlhšie pospať. S takýmto režimom môžu mať po nástupe do školy problém. Pokúste sa ich pár dní pred školou dostať do postele skôr, aby sa im rytmus upravil. Podobnú vec môžete urobiť aj so stravovaním. Vysvetlite im, že v škole nebudú môcť jesť kedykoľvek.

PSYCHICKÁ PRÍPRAVA

Povedzte dieťaťu, ako bude prvý deň prebiehať, čo bude v škole robiť a na čo sa môže tešiť. Vysvetlite mu, aké sú v škole pravidlá že sa v škole treba hlásiť, že učiteľku musí rešpektovať, na WC sa musí vypýtať a že nie vždy môže robiť to, čo by práve chcelo. Veľkú čas povinností si dieťa osvojí postupne a intuitívne, preto to nemusíte s vysvetľovaním preháňať. Príliš nezdôrazňujte, o aký veľký deň ide. Priveľká zodpovednosť by dieťa mohla zväzovať.

DOLAĎTE NEDOSTATKY

Ak dieťa potrebuje upokojiť, rozprávajte sa s ním, hrajte sa a dajte mu priestor na vyjadrenie obáv. Dôležité je dieťa nepodceňovať, ale ani nepreceňovať. Vety ako „neboj, budeš najlepší“ by v ňom neskôr pri neúspechu mohli vyvolať sklamanie a frustráciu. Posledné chvíle môžete využiť na zdokonaľovanie drobných nedostatkov - uväzovanie šnúrok, kreslenie, spoznávanie času na hodinkách. Prípravy by však nemali prebiehať vo forme návalu. To, čo ste nestihli doteraz, za pár dní už nedoženiete.

ŠPECIÁLNY DEŇ

Urobte si z prvých školských dní sviatok. Veci na prvý školský deň môžete pripraviť spolu a vopred. Raňajky by ste nemali vynechávať nielen prvý školský deň, ale ani počas roka. Dieťa potešíte, ak mu na raňajky pripravíte obľúbené jedlo. Ráno choďte dieťa odprevadiť do školy a povedzte mu, kedy poň prídete. Môžete ho aj vyfotiť či po škole zobrať na zmrzlinu. Nezabudnite sa po škole spýtať, čo sa mu páčilo.

POČAS ROKA

Prváci sa učia sústrediť a môže im trvať dlhšie, kým si na zmeny zvyknú. Dieťa môže prechádzať aj zmenami nálad. Zo začiatku budete preto potrebovať veľa trpezlivosti. Chváľte školáčika za všetky jeho úspechy. Nerobte úlohy zaňho a nebaľte veci namiesto neho. Radšej mu pomôžte. Veď te ho k tomu, aby konfl ikty riešil bez plaču či agresivity. Počas roka dodržiavajte režim dieťaťa, zaujímajte sa o jeho pocity, o priateľov, ktorých si v škole nájde.

KRÚŽKY STRIEDMO

Dieťaťu by ste mali po škole dopriať dostatok času na regeneráciu a hru. Neklaďte naň dospelácke nároky a nezabúdajte, že hlavne zo začiatku sa môže cítiť unavene. Ak chcete, aby váš školák chodil na nejaký krúžok, zvážte, čo dieťa baví, alebo mu vyberte krúžok, pri ktorom si oddýchne kreslenie, tanečná, plávanie. Nie je dobré prváka zapísať hneď na niekoľko krúžkov. Úlohy nenechávajte na neskoré večerné hodiny a dbajte na to, aby netrvali viac ako polhodinu denne. Po siedmej hodine by sa prváčik už nemal učiť.

NEMEŠKAJTE!

Ak nestíhate poobede dieťa vyzdvihnúť zo školy, môžete využiť školskú družinu alebo o pomoc poprosiť rodičov či známych. Niektorí psychológovia radia, že by dieťa nemalo v škole zostávať dlhšie ako osem hodín. Aspoň v prvých týždňoch si to zariaďte tak, aby ste ho mohli vyzdvihnúť čo najskôr. Nenechávajte dieťa po škole čakať, je to preň zbytočný stres.

Čo by mal prvák vedieť

• celé meno a adresu bydliska
• mená a zamestnanie členov rodiny
• orientovať sa v okolí domu a školy
• poznať signály pre chodcov a značky
• vyjadriť svoje potreby, povedať, čo ho bolí
• hodiny, ročné obdobia, dni a časti dňa
• pozdraviť, poďakovať, poprosiť
• upratať si po sebe

Výber školskej tašky

Vzhľad a farba tašky nie sú až také dôležité. Podstatnejšie je, aby bola taška kvalitná a neškodila zdraviu dieťaťa. Ako ju správne vybrať? Taška by nemala byť príliš veľká, aby nepreťažovala chrbticu. U prváčika by nemala prázdna vážiť viac ako 1,2 kg, s náplňou by nemala presiahnuť desatinu jeho hmotnosti. Mala by byť vystužená, ideálna je anatomicky tvarovaná zadná časť a nastaviteľné široké popruhy. Materiál by mal byť odolný, nepremokavý, dno plastové alebo pogumované. Je dobré, ak má taška viacero samostatných vreciek a vnútorné členenie. Pomôcky a veci rozkladajte dieťaťu rovnomerne a učte ho nosiť tašku na oboch ramenách.

Nosiť školáčikovi tašku?

Množstvo rodičov rieši dilemu, či majú svojmu dieťaťu nosiť tašku zo školy. Je taška naozaj ťažká, alebo ide o rozmaznávanie? „Prváčik by mal brať tašku ako niečo, čo prirodzene patrí ku škole. Ak dieťa nechce nosiť tašku samo, je dobré si overiť, či nie je preň naozaj ťažká a či mu treba pomôcť. Ak nie je ťažká, môžeme dieťaťu vysvetliť, že rodičia tiež nosia tašku do roboty alebo nákupy z obchodu a že to k tomu patrí,“ myslí si psychologička Dana Comas z ALMA Centra pre zdravý vývin.

Na každý deň:

Každý školák na začiatok potrebuje tašku a peračník s výbavou. V nej by nemali chýbať atramentové pero a handrička, obyčajné ceruzky, zastrúhané farbičky, strúhadlo, nožnice a mäkká guma. Pre začiatok postačí, ak kúpite veľký čistý zošit a zrkadielko na oznamy. Vložte ich do obalu. Ostatné zošity dokúpite po začiatku školského roka.
• Peračník
• Atramentové pero a handrička
• Obyčajné ceruzky
• Zastrúhané farbičky
• Strúhadlo
• Nožnice
• Mäkká guma
• 1 veľký čistý zošit bez linajok
• 1 malý linajkový slovníček na oznamy
• Obal veľký a malý na zrkadielko

Na telesnú výchovu:

Školáčikovi zadovážte tepláky, tričko a ponožky. Ako obuv bude potrebovať cvičky alebo tenisky.

Na výtvarnú výchovu:

Školáka vybavte lepidlom, plochými štetcami, vodovými farbami, voskovkami, farebným papierom a plastelínou. Nezabudnite na výkresy, umelú nádobu na vodu a handričku. Igelit na lavicu je tiež nutný.
• Lepidlo
• Ploché štetce (hlavne č. 8 a 14)
• Vodové farby
• Voskovky
• Farebné papiere
• Umelá nádoba na vodu
• Handrička
• Igelit na lavicu
• Plastelína
• Výkresy

Čo ešte môže potrebovať:

Každému školákovi sa zíde aj vrecúško na prezuvky, fľaša na minerálku, desiatový box a zástera alebo stará košeľa na výtvarnú výchovu. Všetky väčšie pomôcky môžete označiť menom, aby ich dieťa vždy spoznalo.