Môj život sa zmenil, keď som ako mladá študentka skončila učňovku a našla si prácu 20 kilometrov od svojho bydliska, kde som sa zoznámila s pekným mužom. Bol milý a usmievavý a bola to láska na prvý pohľad.
Po pol roku chodenia sme premýšľali o spoločnom bývani. Pretože som mala starších rodičov, ktorí chodili do kostola a boli sme veriaci, tak som vedela, že nebudú súhlasiť, aby sme žili len tak „na divoko“ ako zvery v hore. Rozhodli sme sa teda vziať v kostole a potom spolu normálne žiť ako manželia.

Po sobáši som sa nasťahovala k jeho rodičom, na ktorých som si musela postupne zvyknúť, ako aj on na mojich starších rodičov, ku ktorým sme chodili na víkendy. Ale po čase sme si celkom rozumeli. Boli sme ešte veľmi mladí, ja som mala 20 rokov a manžel 19, preto sme ešte túžili užívať si život. Chodievali sme každý druhý víkend na zábavy a opekačky so známymi zo školy a z práce.

Môj manžel mal niekedy nezvyčajné bláznivé nápady, ale tento prekonal všetky. Oznámil mi, že sa stretneme cez víkend s jeho známymi, bývalými spolužiakmi v inom okresnom meste, vzdialenom asi 30 kilometrov. Povedal mi, že pôjdeme na opekačku aj s ich priateľkami.

Zasmial sa, že život je zmena, a prečo by som mala ja sedieť doma, keď sa môžeme spolu zabaviť.
 

Keď sme dorazili na miesto, čakalo nás iba jeho päť kamošov... Bola som zvedavá, kde sú priateľky, vraj on nevie, prečo nedošli, a ešte sa aj nahneval, prečo sa to pýtam práve jeho.

Ale aj jeho kamaráti boli prekvapení, prečo si priviedol mňa, vraj boli dohodnutí na pánskej jazde.  On sa iba zasmial, že život je zmena, a prečo by som ja, jeho žena, mala sedieť doma, keď sa môžeme spolu zabaviť. Nikto nechápal, keď začal svoj hlúpy nápad, ktorý mu skrsol v hlave, vysvetľovať. Chcel, aby sme si na chate povypíjali a potom sa so mnou ostatní intímne zblížili, pretože ho to veľmi vzrušovalo...

Veľmi som sa naštvala, keď to dopovedal. Zdvihla som kameň zo zeme a hodila som do neho a potom som odišla na autobus bez neho. Keď som prišla sama domov, svokrovci sa čudovali, čo sa stalo. Tak som im vysvetlila, aký skvelý nápad mal ich syn, ako nechcel mať stereotyp v intímnom živote a vraj ako to utuží náš vzťah. Pre mňa to bolo veľmi hlboké poníženie a strápnenie pred druhými.

Natoľko ma to vzalo, že som na druhý deň šla k našim sama a mame som sa priznala, čo sa mi stalo a neviem, čo mám robiť. Mama mi povedala, že na to som mala myslieť pred svadbou. Teraz je vraj neskoro. Ale ak zostanem s takým človekom, čo si ma neváži, ako sa to skončí? Po víkende, ked sa manžel vrátil domov, tak sa ho otec na rovinu spýtal, čo to malo znamenať. On mu povedal s typickou ľahkosťou, že život je zmena. Otec mu dal poriadny výprask a vyhodil ho z domu na tri týžne, aby si upratal v hlave, čo vlastne chce.

Keď rodičia počuli, ako sa zachoval, prehodnotili svoj postoj a povedali mi, že ak sa mám trápiť, radšej nech sa rozvediem. Odvtedy prešlo už 22 rokov a ja mám usporiadaný život. Mám jedno dieťa, žijem s ním sama, ale nevadí mi to. Mám svoj pokoj. Môj exmanžel je už tretíkrát ženatý, ktovie či aj tie druhé manželky navádzal na také hlúposti. Predsa len, boli sme mladí, možno sa poučil. 


Soňa

Čo my na to? 

Keď nám Soňa poslala tento príbeh, bola som naozaj prekvapená, že by sa niečo také mohlo stať. Ale život prináša rôzne veci a mnohí nevedia odhadnúť, ako svojím správaním a názormi ubližujú druhým. Soninmu manželovi zjavne šlo len o uspokojenie vlastných chúťok a myslel si, že po svadbe svojou ženou disponuje ako s majetkom. Našťastie to Soňa včas zastavila.