Pred časom som sa rozviedla s manželom, našiel si inú, ale nám to spolu ani tak nefungovalo. Som rada, že je koniec, no teraz som samoživiteľka, mama dvoch detí a musím sa obracať. Nemám vôbec čas pre seba. Mám 40 rokov a chcela by som ešte zažiť lásku, len ako si nájsť čas a kde ju hľadať?

Mary

Psychologička Sylvia Dančiaková odpovedá:

Osamelý rodič má asi všetko trochu komplikovanejšie, no nie nemožné. Chce to systém, plánovanie, rituály, pravidelne zapojiť do starostlivosti o deti ich otca, starých rodičov (ak je to možné z oboch strán), tety, strýkov... To, že ste sa rozviedli a že vám to ako partnerom neklapalo, neznamená, že sa ako rodičia nedokážete dohodnúť (môže vám pomôcť terapeut, mediátor), je to len o komunikácii, ochote a trpezlivosti.

Možno pár emočných zranení ešte musí doznieť, ale zásadne nič nebráni tomu, aby deti mali svoju rodinnú bunku bohatšiu. Niektoré poobedie môžete vziať kamaráta/ov svojich detí zo škôlky/školy domov, na ihrisko, prípadne nech u vás prespia, a na revanš ďalší týždeň môžu ísť deti zasa ku kamarátom. Možno si to na začiatku žiada viac úsilia, ale keď sa vám podarí zorganizovať a spolupracovať s ďalšími dospelými na pravidelnej týždennej/ mesačnej báze, vytvoríte si pre seba priestor a čas, ktorý nielen potrebujete, ale si aj zaslúžite.