Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Martina mala úspešný salón: Teraz sa musí obracať každé euro a štát... Bože, to je hrozné!

Martina priznáva, že keby nemala úspory z minulosti, jej salón by už neexistoval.

Zdroj: archív respondentov

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Svoje podniky roky poctivo budovali, no koronakríza im hádže polená pod nohy. Ako sa so situáciou dokázali popasovať?

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Bojíte sa a strácate nádej v čase koronavírusu? Po tomto VIDEU sa budete cítiť trochu lepšie

    Martina Matušková

    Je to ako vojna, stále čaká, kedy sa to skončí

    Martinka prevádzkuje kozmetický salón. „Je to ako vojna, čakáte a neviete, kedy sa to skončí. Zavreli nás 13. 3. 2020. Najhoršie bolo, že sa menila vláda, a nevedeli sme, čo bude.“ Maťka vraví, že niekoľko hodín denne sedela pri médiách. „V prvej vlne štát preplácal 80 percent hrubej mzdy, čo je asi polovica celkových nákladov na zamestnanca. Teda polovicu som musela zaplatiť z tržieb z predošlých mesiacov a roka, polovicu zaplatil štát.“

    Zdroj: archív respondentov

    Je to ako vojna, stále čaká, kedy sa to skončí

    V apríli strata, v máji nestíhali

    Čakala, čo bude ďalej. Najskôr malo byť zavreté dva týždne, no bolo ich sedem. „Hoci marec bol nulový, apríl šiel totálne do straty. Otváralo sa 6. 5. 2020 a my sme mali obrovský nával, diár nám praskal vo švíkoch. Pokrylo nám to stratu za apríl.“ V júni prišiel útlm. „Zvyčajne sme pred koronakrízou mali zhruba 40 percent zákazníčok, ktoré chceli upraviť vlasy, a 60 percent klientok chcelo upraviť nechty. Teraz to bolo naopak. Teda viac sa upravovali vlasy, no v marci som prijala manikérku.“

    Neustále zmeny a chaos

    „Počas prvej vlny sme rozviazali pomer a v máji som ju prijala späť, no v júni už opäť nemala čo robiť. Premýšľala som, že ju musím prepustiť, no dnes už poviem tak, že som, chvalabohu, ostala tehotná,“ hovorí o nečakanom zvrate. Vedela tak, že bude potrebovať ďalšiu posilu. „V septembri sa už začalo vravieť o zatváraní. November bol znova taký slabý, že sme ledva zarobili na náklady. Po zrušení svadieb sme mali o 25 percent nižšie tržby a zarobili sme len na náklady. V decembri som nerobila nič iné, iba prekladala objednávky zákazníčkam, pretože bol totálny chaos, čo sa týka zatvárania salónov.“

    Zdroj: archív respondentov

    Martina Matušková

    Platy platí aj zo svojej materskej

    „Štát prepláca 80 percent ceny práce a 20 percent prispieva zamestnávateľ. Jednoducho nemám odkiaľ vziať tie peniaze, a preto ich dotujem zo svojej materskej.“ Maťka mi vysvetľuje, ako zvláda platiť za priestor, kde má salón. „Budovu, v ktorej sa nachádza môj salón, vlastní 73-ročná pani. Všetko sa má podávať elektronicky. Myslíte si, že takýto starý človek má občiansky preukaz s čipom? Že vie niečo také elektronicky podať?“ Na záver konštatuje: „Minulý rok som nič nenašetrila a všetky peniaze mám zo ziskov za rok 2018 a 2019. Ak by som bola typ človeka, ktorý všetko, čo zarobí, minie, tak môžem svoj biznis zrušiť. Viem, že nie som jediná, a prežijem to nejako. Je smutné, že nariadením nám podnik zavrú, ale nijako to nevykompenzujú. Dúfam, že sa situácia čoskoro zlepší a diár sa nám naplní.“

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.