Možno sa nám tento obraz spája s americkými ženami na predmestí, kde sa domáce paničky obklopené bohatstvom nudia a nevedia, čo by robili. Ale aj u nás je tento fenomén známy. Poznáme už dosť žien, ktoré bývajú v blahobyte, manželia ich zabezpečia, a tak sa nemusia trápiť v práci. Ich povinnosťou je postarať sa o domácnosť, deti a udržiavať sa krásne. Takže povinné sú návštevy u kaderníka, kozmetičky, behanie po obchodoch a dozeranie na dobrého záhradníka či upratovačku. Komu by sa to nepáčilo? A predsa, realita je celkom iná.

Prečo zelené  vdovy?

Zelená vdova je manželka bohatého a úspešného muža, ktorý je pracovne a spoločensky veľmi vyťažený. Je hmotne veľmi dobre zabezpečená a zvyčajne je ženou v domácnosti. Toto označenie vzniklo podľa zeleného trávnika, ktorý zvyčajne obklopuje domy v satelitných mestečkách, kde tieto ženy žijú. Označenie vdova symbolizuje to, že väčšinu času je sama bez manžela.

Pomenovanie zelené vdovy dostali podľa trávnika a neprítomnosti manžela.
Pomenovanie zelené vdovy dostali podľa trávnika a neprítomnosti manžela.
Zdroj: Shutterstock

Martina (45): Prázdnotu, čo cítim, nemôžu zaplniť žiadne drahé veci

Kedysi sme boli naozaj šťastní a bohatí. Keď sme sa vzali, narodili sa nám dve deti, chlapec a dievča, a my sme si užívali luxusný nový byt v Bratislave, drahé dovolenky, výlety po Slovensku, dobré jedlo, pekné veci a naše deti. Manžel v bankovom sektore rýchlo postupoval, stal sa šéfom oddelenia, onedlho šéfom pobočky a nakoniec sa dostal do vrcholového vedenia banky. Keď deti začali chodiť do školy, manžel navrhol, aby sme sa presťahovali do Prahy.

Dostal totiž ponuku, ktorá sa neodmieta, a tak sme sa prispôsobili. V Prahe sme chvíľu bývali v byte, ktorý manžel dostal, ale po čase sme sa presťahovali na okraj mesta do krásneho domu s bazénom a veľkým pozemkom. Dá sa povedať, že vtedy som sa začala pýtať, či je to dobré. Aby som nemusela dochádzať, zostala som doma. Venovala som sa iba deťom, vozila ich hore-dole, do školy, na krúžky, učila sa s nimi a varila im.

Manžel čoraz častejšie nocoval v byte v Prahe. Mal toľko práce, že sa mu neoplatilo ísť domov. Keď deti vyrástli, odišli študovať do zahraničia. A ja som zostala sama. Vtedy som si naplno uvedomila, že vlastne som obklopená múrmi, za ktoré nikto nevidí, nepoznám susedov, ktorí boli rovnako ako ja skrytí za múrmi, a často sa stávalo, že manžel mi zavolal, nech nevarím večeru, lebo dnes nepríde. Cítila som sa zbytočná a osamelá. Prázdnotu, ktorú cítim, nemôžu zaplniť žiadne veci, ani tie drahé. Navyše sa cítim previnilo. Veď sa mi dostalo oveľa viac, ako dostanú iné ženy, a predsa som nespokojná! Asi som divná, ale zároveň som z toho šialene zúfalá...

Venovala som sa iba deťom, vozila ich hore-dole, do školy, na krúžky, učila sa s nimi a varila im.
Venovala som sa iba deťom, vozila ich hore-dole, do školy, na krúžky, učila sa s nimi a varila im.
Zdroj: Shutterstock

V čom je problém

Kedysi bývali ženy na dedinách a boli doma. A predsa, spôsob života bol celkom iný. Mali hlbší vzťah k zemi, domu, v ktorom žili. Boli s ním viac späté. Žili tam ich predkovia, počítali s tým, že raz tam budú žiť aj ich deti. Keď balili mužovi proviant na pole, pracovali na spoločnom diele. To pole bolo predsa aj ich. A vďaka nemu im bude lepšie. Dnes môžu ženy bohatých mužov bývať kdekoľvek, hoci aj na druhom konci sveta. A keď sa usadia do nového domu, nemajú veľa práce. Sú unudené blahobytom. Vďaka technike a vybavenosti dnes toho žena nevykonáva veľa ani v domácnosti.

Muž vníma svoj podiel na spolužití hlavne po finančnej stránke, a to aj vo vzťahu, aj vo výchove detí, čo je veľmi málo a nemôže to stačiť. Odráža sa to v tom, že manželia nemajú spoločné zážitky, dokonca ani problémy. Pretože tie manželove sú vo firme, kde pracuje, kam manželka nemá prístup. Manželka sa tak cíti odstrihnutá od sveta, uväznená v bohatstve a zbytočná. A žiadne materiálne náhrady nemôžu zaplátať nefungujúci model rodiny.

Obľúbená téma filmov

● Stepfordské paničky

Tento film vznikol na motív románu Iru Levina, v ktorom opisuje americké satelitné mestečko z prelomu 60. až 70. rokov. Ženy sú starostlivo upravené, pracovité, domy sú žiarivo čisté, trávniky zelené a perfektne posekané. Jednoducho dokonalé mamy a manželky. Príbeh sa však zvrhne do hororu, keď vyjde najavo, že tieto ženy sú roboti.

Stepfordské paničky
Stepfordské paničky
Zdroj: moviestillsdb

● Zúfalé manželky

Seriál, ktorý asi najviac preslávil zelené vdovy. Získal veľa ocenení a nastavil zrkadlo práve zúfalým ženám z predmestia. Svojimi hereckými výkonmi nás presviedčali Teri Hatcher, Felicity Huffman, Marcia Cross, Eva Longoria, Nicollette Sheridan.

Zúfalé manželky
Zúfalé manželky
Zdroj: moviestillstb