Matka s dcérou robia niečo nezvyčajné: Američania si ich nápad zamilovali, Slováci ohŕňajú nos!
6. 8. 2019, 12:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 9:18)

Zdroj: archív B. D.
Nápad spracovať staré rifle a dať im nový dizajn dostali Bibiana Dúhová (58) a jej dcéra Barbora (39) z Ružomberka. Dnes pomocou recyklácie vyrábajú moderné dekoračné kúsky či módne doplnky. A niektoré až vyrazia dych!
Kabelky, tašky, tienidlá, vankúšiky, koberce, kvetináče, papučky či čelenky... Rôzne veci, no jedno majú spoločné. Všetky sú vyrobené zo starej džínsoviny. „Máme svoje verné, úžasné zákazníčky, ale hlavným odberateľom zostáva Amerika,“ priznávajú matka s dcérou. Na Slovensku sa stretávajú s názormi, že je choré niečo zrecyklovať a pýtať si za to viac ako za novú vec. „Je za tým veľa práce, od rozobratia cez návrh po ušitie. Rifle spracúvame len tie, ktoré sú už nepredajné a naozaj ich nikto nechce,“ vysvetľujú.

Zdroj: archív B. D.
„Pri práci sa perfektne dopĺňame. Ja navrhujem, maminka šije a medzitým to spoločne dotvárame."
Skúšali to aj s ľanom
Nápad spracovať džínsovinu sa nenarodil zo dňa na deň. Prešlo pomerne veľa rokov, počas ktorých experimentovali. „Najskôr sme tkali koberce a látky, z ktorých sme potom vyrábali kabelky,“ hovorí dcéra Barbora. Aj tu už recyklovali, pretože na tkanie používali odpad z krajčírskej dielne. Koberce ocenili aj v ÚĽUV-e. „Mamina dostala certifikát za tradičný slovenský ľudový výrobok, ale vyžiť sa z toho nedalo,“ poznamenala s tým, že rovnako dopadli aj kabelky. Ručne tkané výrobky boli v tom čase drahé a nie každý mal na to peniaze. Pri ľane bol tiež problém, že nie je jednoduché získať ho. A tak sa dostali k rifľovine. „Stále sa stretávame s ľuďmi, čo nám vravia, že si rifle odkladajú, a tiež sme neboli výnimkou. Upútala nás kombinovateľnosť materiálu, trvácnosť, mnohostranné využitie, dostupnosť, nesmrteľnosť, originalita a hlavne myšlienka recyklácie,“ vraví Barbora a dodáva, že sa blížia k tone zrecyklovaného materiálu.
Zdroj: archív B. D.
„Je za tým veľa práce, od rozobratia cez návrh po ušitie.
Zdroj: archív B. D.
Spracovanie kabeliek, ruksakov, peňaženiek, doplnkov, ozdôb do vlasov, náramkov im robí radosť.
Využívajú každý kúsok
Aj z džínsoviny začali najskôr vyrábať koberce. Potom začali skúšať rôzne dekoračné kúsky a všetky sú vypracované ručne do najmenších detailov. Vedia využiť každý kúsok látky. Spracovanie kabeliek, ruksakov, peňaženiek, doplnkov, ozdôb do vlasov, náramkov im robí radosť. A ako vychádza matka s dcérou? „Pri práci sa perfektne dopĺňame. Ja navrhujem, maminka šije a medzitým to spoločne dotvárame. Ja robím šperky a fotím,“ hovorí Barbora o deľbe práce. Svojim výrobkom už dali výstižnú značku – Denimize.
Zdroj: archív B. D.
Rôzne veci, no jedno majú spoločné. Všetky sú vyrobené zo starej džínsoviny.
Pod krídlami Lýdie Eckhardt
Ich džínsová tvorba sa zapáčila aj módnej návrhárke Lýdii Eckhardt, ktorú oslovila Barbora, pretože sa dočítala, že podporuje recykláciu. A tak pre ňu pripravili sériu kabeliek. Minulý rok v máji ich predvádzali na módnej prehliadke. „Trocha sme sa toho obávali, pretože na to potrebujeme dobrý stroj, ale celkom sa nám to zapáčilo,“ priznávajú obe. „Máme aj rôzne špeciality ako koberce z pásov a vreciek. Najväčší, s dvojmetrovým priemerom z rifľového vrkoča, sme robili pre Terezu Kostkovú cez jej interiérovú dizajnérku,“ priznávajú ďalší úspech.
Zdroj: archív B. D.
Ich prácu ocenila aj návrhárka Lýdia Eckhardt.
K rifľovine pribudla vrecovina
Rifľovinu obe návrhárky začali kombinovať s vrecovinou. „Používame originálne kávové vrecia, ktoré získavame z pražiarne,“ vysvetľujú. Zaujala ich ekologická stránka, vrecia nie sú chemicky upravované, bielené a sú biologicky rozložiteľné. Sú estetické a vyzerajú veľmi retro. „Momentálne spolupracujeme s jednou pani profesorkou z ,textilky‘ na strihoch a veľmi sme si sadli, tak by sme chceli spolupracovať aj so žiakmi,“ prezrádzajú svoje najnovšie plány.
Zdroj: archív B. D.
Odkedy sa ich kabelky objavili na módnej prehliadke, idú na odbyt.