Bloguje o tom, čo ju baví

Zuzka Bránická (23) je študentkou, každodennou čitateľkou a človekom, ktorý premýšľa azda úplne nad všetkým a prehnane špekuluje. Má rada divadlo, hory, tanec, skoré rána, raňajky v spoločnosti, dážď a voňavé kvety. Baví ju čítať iným, sebe, ale aj to, keď čítajú iní. Rada sa necháva inšpirovať a verí, že aj ona inšpiruje druhých.

Zuzka si vytvorila vzťah k čítaniu kníh už ako malá.

„Keďže doma čítali rodičia, starí rodičia aj súrodenci, tak som čítanie vnímala ako prirodzenú súčasť života. Boli mi vzorom, za čo im nesmierne ďakujem. Prvý silnejší čitateľský zážitok nastal, keď som mala deväť rokov. Často som sa hrávala u starých rodičov, hrabala sa im vo veciach a kadečo objavovala. A raz som u nich v komore našla schovaného Malého princa. Mala som pocit, že som jediná, ktorá o ňom vie, tak som ho v tej komore začala čítať. Bol to milý príbeh, ktorému som vtedy rozumela inak ako dnes, ale to čítanie sa mi páčilo.“ Zuzka vraví, že odvtedy číta s väčšou vášňou a knihy si navždy obľúbila.

„Malého princa čítam už roky a vždy si spomeniem, ako som ho čítala prvý raz. Neskôr, už na strednej škole, som rada cestovala, začala o tom písať na sociálne siete, potom som písala trochu aj o živote a uverejnila prvú recenziu. Ľuďom sa moje knižné zážitky páčili viac ako tie cestovateľské. Ani neviem ako a stal sa z toho knižný blog Fromtimetotime.sk.“

KNIHA DOKÁŽE OZAJ VEĽKÉ, VEĽMI DOBRÉ VECI. A BUDE TÝM, ČÍM JEJ DOVOLÍME BYŤ.
Zdroj: archív respondentiek

Nie je to vždy ľahké

Ako knižná blogerka dostáva aj spätnú väzbu od sledovateľov. „Veľmi rada ju dostávam, a to akúkoľvek, lebo ma núti ešte hlbšie bádať. Rada ľuďom odporúčam, ale myslím si, že to nie je vždy ľahké, pretože každý čitateľ je jedinečný a potrebuje vlastný čitateľský zážitok. Snažím sa preto človeku vždy poradiť podľa toho, čím v danom období žije, a na základe jeho záujmov.“ Hoci sa jej čitateľský vkus úplne nemení, vraví, že vekom je predsa len trochu iný.

„Snažím sa čítať naozaj čokoľvek, ale najviac čítam knihy zo svetovej beletrie a takmer vôbec nie detektívky. Obľúbených autorov a autoriek mám priveľa, ale ak by som mala spomenúť aspoň niektorých, tak by to bola Virginia Woolfová a William Shakespeare.“ A po dľa čoho si knihy vyberá?

„Knihy sa snažím vyberať precízne. Vždy ma zaujíma anotácia, názory recenzentov, ktorých vkus je podobný ako môj, a prihliadam tiež na vydavateľstvo, lebo to pri výbere knihy veľmi pomáha,“ radí skúsená knižná influencerka.

Kniha Malý princ ju priviedla k čítaniu a rada si ju prečíta aj dnes.
Zdroj: archív respondentiek

Je životným spoločníkom

Zuzka verí, že kniha môže byť všeličím, čo v danom čase človek potrebuje. „Pre mňa je životným spoločníkom, takým, ktorého chcem mať pri sebe stále, s emóciami, otvorenosťou, chápavosťou, prijatím. Učí tomu aj mňa, byť oveľa lepšou, nebojácnou, žiť s túžbou, učiť sa viac, tvoriť, existovať na viacerých miestach naraz, stať sa všeličím. Kniha dokáže ozaj veľké, veľmi dobré veci. A bude tým, čím jej dovolíme byť,“ vyznáva sa na záver.