Reklama

Mnohé ženy stíhajú popri materskej aj prácu: Dve mamičky priznali, čo si o tom naozaj myslia

Byť mamou na plný uväzok je náročné.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Mnohé ženy si popri materskej chcú čo-to zarobiť. Niektoré musia, pretože ich k tomu núti finančná situácia. Iné chcú, lebo ich práca baví alebo pracujú na svojom vlastnom biznise, ktorý si to vyžaduje. Ako to vidia naše čitateľky?

„Osobne to neuznávam, ale ani nesúdim, keď počas materskej ženy pracujú.“

Monika (35), ktorá má dvaapolročnú dcéru Miu:

„Každá mamina je iná, a tak je jasné, že každá z nás to berie inak. S partnerom sme sa rozhodli mať len jedno dieťa, preto sa mu chcem naplno venovať celé tri roky. No keby som nemala partnera, ktorý by nás počas tých rokov finančne zabezpečil, tak by bolo nereálne zostať doma bez príjmu... Poznám matky, ktoré majú peniaze na život, ale proste ich to doma nebaví, čo osobne nechápem, lebo s dieťaťom sa človek proste nenudí. Takéto mamy si preto hľadajú niečo na privyrobenie, poprípade rovno nejakú prácu. Osobne to neuznávam, ale ani nesúdim, keď počas materskej ženy pracujú. Je to osobná vec každej matky a osobné rozhodnutie. Môj názor je, že tie roky na materskej už nikdy žene nič nevráti. Vidieť dennodenne svoje dieťa, ako rastie, napreduje, učí sa, to je šťastie. Na záver by som dodala, že robota a peniaze boli, sú aj budú, ale naše deti už nebudú bábätká.“ 

„Ak psychická pohoda matky vyžaduje pri bábätku prácu, nevidím dôvod, prečo nie.“

Rebeka (27), ktorá má dvojročnú dcérku Olíviu:

„Pred dvoma rokmi som sa stala mamou. Starostlivosť o dieťa som poznala, keďže som dosť intenzívne pomáhala s výchovou o 18 rokov mladšieho brata,“ spomína si Rebeka. „Myslela som si, že ma nič neprekvapí. No už krátko po narodení našej dcérky som sa chtiac-nechtiac ocitla v komunite mamičiek na materskej. A poviem vám, je to silná komunita. Mamičky si navzájom radia, pomáhajú, veľa z nich si dokonca na sociálnych sieťach zriadi účet, ktorý komplet venuje radám týkajúcim sa starostlivosti o dieťa.“ Ako Rebeka sama vraví, niekedy sa nedokáže prestať čudovať, čo niektoré mamičky stíhajú počas materskej. Má však na vec vlastný názor:

„Každá mamička na materskej pracuje. A štát to vie, a aj napriek tomu jej dáva mizernú ,výplatu‘, z ktorej by neprežilo ani to dieťa. Preto sa nikto nemôže čudovať, ak si mamička na materskej privyrába. Byť mamou je tá najťažšia profesia na svete, lebo v podstate netušíte, čo robíte správne. Len sa inštinktívne a intuitívne snažíte vychovávať dieťa a riadiť domácnosť, ako najlepšie viete,“ tvrdí Rebeka. „Niekedy to znamená, že začnete pracovať aspoň na polovičný úväzok. A nie vždy sa to dá z domu a práve vtedy, keď dieťa spí. Ak poznáte výrok šťastná mama rovná sa šťastné dieťa, asi pochopíte, čo chcem vyjadriť.“

Rebeka sama uznáva, že byť mamou znamená veľa obety, hlavne v prvých mesiacoch. „Najmä tie ženy, ktoré pred materskou pracovali a možno zastávali nejaký dôležitejší post vo firme, majú prechod na materskú veľmi ťažký. Ak ich psychická pohoda vyžaduje pri bábätku prácu, nevidím dôvod, prečo nie. Ja osobne sa skláňam pred každou matkou a dúfam, že raz tá komunita mamičiek na materskej bude viac súdržná a menej kritická.“

Najčastejšie otázky

Akú sumu budete poberať na materskej dovolenke? „Oplatí“ sa materstvo? Výška materskej, ktorú budete poberať, závisí od výšky vášho príjmu pred nástupom na materskú dovolenku. Je to 75 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Po ukončení vašej materskej dovolenky môžete plynulo prejsť na rodičovskú dovolenku. Rodičovský príspevok je v súčasnosti vo výške 220,70 eura. Ak máte deti dve, výška rodičovského príspevku je 275,88 eura, a ak tri, tak 321,05 eura. Môžete ho poberať do troch rokov dieťaťa.

Kedy nárok na materskú nemáte?

Nárok na materskú dovolenku vám nevzniká, ak ste študentka, ste zamestnaná na dohodu alebo ste samostatne zárobkovo činná. A ako sa k materskej vlastne dostanete? Žiadosť o materskú dovolenku vám vystaví váš ošetrujúci lekár, a to približne 6 až 8 týždňov pred plánovaným dňom pôrodu.