Najčastejšie otázky tehuliek (1. časť)
29. 6. 2009, 9:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:14)

Zdroj: Shutterstock
Ako sa v tehotenstve stravovať, čomu sa vyhýbať a čoho si dopriať viac ako inokedy, aby sme ochránili seba aj dieťa? Poradí nám MUDr. Dušan Frič.
Otehotnela som počas užívania antikoncepcie. Môže to poškodiť plod?
Antikoncepcia ovplyvňuje sliznicu maternice a môže teda zmeniť priestor, v ktorom sa vajíčko zahniezdi. Jej zlyhanie a možnosť otehotnenia je však miminálna.
Čo znamená občasné ,,špinenie“ počas tehotenstva?
Samotné špinenie nemusí znamenať nič, ale už aj slabé krvácanie je zlým signálom. Môže byť spôsobené zápalom krčka maternice alebo dokonca rakovinou maternice. Môže ísť aj o predzvesť potratu.
Ktorého jedla sa musím vzdať?
Tehotné by sa mali vyhýbať hlavne korenistým a príliš pikantným jedlám. Telo budúcej mamičky si však samo vyžiada živiny, ktoré mu chýbajú a odmietne tie, ktoré mu nerobia dobre.
Som vegetariánka. Oberám tak dieťa o niečo?
Aj vegetariánky donosia krásne, zdravé deti, ale v tehotenstve je pestrosť stravy nevyhnutná. Napríklad, na vývoj mozgu sú potrebné aminokyseliny, ktoré sa vyskytujú iba v živočíšnych produktoch. Vegetariánky by mali užívať doplnky stravy a zvýšiť príjem tukov, povedzme rybieho tuku.
Prečo mám zrazu takú veľkú chuť na kyslé?
Tehotná žena má totiž zníženú kyslosť v žalúdku, preto jej môžem kyslé produkty iba odporučiť, zlepší to jej trávenie.
Je to pravda, že mám v tehotenstve jesť za dvoch?
Ide o mylnú predstavu. Tehotné ženy by mali jesť minimálne 5-krát denne, ale iba malé porcie vyváženej, racionálnej stravy. Nepreháňať to so sladkosťami, nešetriť na porciách zeleniny, ovocia, bieleho mäsa a rýb. Hmotnosť si musia strážiť viac ako pred otehotnením.
Koľko kíl by som mala počas tehotenstva pribrať?
Pri priemernej výške a hmotnosti 50 kg by žena mala pribrať 10–12 kg. Prírastok hmotnosti je presne limitovaný a je dobré informovať sa o tom u svojho lekára.
Stále mám veľkú chuť na sladké. Neublížim tak dieťatku?
V tehotenstve sa od začiatku zhoršuje využitie cukru v organizme. Iba u 5 % žien napokon prepukne skutočná tehotenská cukrovka, ale vysokému riziku ochorenia sú vystavené takmer všetky ženy.
Musím sa vzdať kávy?
Pitie kávy nie je zakázané. Niektorým ženám v tehotenstve spôsobuje pálenie záhy, takže časom na ňu stratia chuť i dovtedy silné kávičkárky, ale keď si ju telo pýta, pokojne si môžu dať jedno slabé presso denne, najlepšie s mliekom. Zalievaná – turecká káva sa neodporúča.
Môžem si dopriať pohár vína?
Zastávam názor, že v prvých mesiacoch tehotenstva by sa nemal konzumovať žiadny alkohol. Pri neodolateľnej chuti si žena môže dopriať za pohárik, ale až vo vyššom štádiu tehotenstva.
Často mávam chuť na pivo, počula som, že mne i dieťatku dodáva isté živiny.
Ide o prírodný produkt, ktorý obsahuje probiotické látky. Samotné pivo určite nie je zlé, to, čo budúcej matke a jej dieťatku neprospieva, je alkohol obsiahnutý v pive. Malá 10° by jej však v pokročilom štádiu nemala ublížiť.
Prečo je niektorým ženám na začiatku tehotenstva stále zle a iné nevedia, čo je tehotenská nevoľnosť?
Na hormonálne zmeny spôsobené tehotenstvom reaguje každá žena individuálne. Pod ich vplyvom väčšinou dochádza k zlému vylučovaniu štiav do tráviaceho traktu a následne budúca mamička zvracia.
Dokedy trvajú ranné nevoľnosti?
Tento nepríjemný sprievodný jav končí v I. trimestri. Keď mamička zvracia i v ďalších týždňoch, mala by bezpodmienečne navštíviť lekára. Môže to narušiť zdravý vývoj plodu a spôsobiť, napríklad, zmeny na obličkách.
Niektoré bylinkové čaje vraj spôsobujú predčasné sťahy maternice.
Existujú také čaje, preto by mali tehotné ženy dôsledne čítať zloženie toho, čo pijú a všímať si prípadné upozornenia, ktoré na čajoch nevhodných pre tehotné musia byť.
Čo užívať proti zápche?
Vlastný pohyb čriev sa zlepší užívaním probiotických nápojov, ovsených vločiek, ovocia a zeleniny. Pomôcť si môžu iba prírodnými preháňadlami, listom senny, figami, sušenými slivkami, ale nesmú užívať tabletky a kvapky.
Aké lieky v tehotenstve nesmiem užívať?
Na väčšine liekov sa uvádza, že sú kontraindikované, čiže môžu spôsobiť vedľajšie účinky a poškodiť plod. Ak je táto informácia v príbalovom letáku, žena ich nesmie užívať. V každom prípade sa musí poradiť s lekárom.
Môže mykóza ovplyvniť vývoj plodu?
Tehotné sú na mykózu náchylnejšie ako ostatné ženy. Väčšinou však nepostúpi ďalej ako do pošvy a dieťa teda nijako neohrozuje. Keby sa dostala až na plodové vajce, môže spôsobiť jeho infekciu.
Ako liečiť nádchu či dokonca chrípku v tehotenstve?
Žena by mala používať iba prírodné produkty. Platí pravidlo, že lieky určené pre malé deti neuškodia ani tehotnej. Na zníženie teploty môže použiť Paralen, proti bolesti Brufen, ale v žiadnom prípade nesmie prísť do kontaktu s acylpyrínom.
Majú časté hádky s partnerom vplyv na plod?
Hádky spôsobujú stres a ten sa môže negatívne odraziť na priebehu tehotenstva. Do akej miery ovplyvňuje psychiku dieťaťa, je diskutabilné, ale je isté, že má vplyv na jeho vývoj.
Je pre dieťa nevhodné, keď sa často pohybujem v hlučnom prostredí?
Rovnako ako hádky či iné emotívne situácie i hluk privádza celý organizmus do stresu a na dieťa to určite nemá pozitívny účinok. Môžem chodiť v tehotenstve do sauny? V žiadnom prípade. V saune dochádza k prehriatiu organizmu, následkom čoho môže dôjsť ku krvácaniu.
Je vhodné opaľovať sa alebo navštevovať solárium?
Solárium ani opaľovanie na priamom slnku sa neodporúčajú. Žena má v tomto období zvýšené hodnoty hormónov, následkom čoho môže dôjsť k nerovnomernému opáleniu, vzniku fľakov aj alergickej reakcie. Tehotné sa môžu opaľovať len pod slnečníkom.
Prečo je pre tehotnú lepšia sprcha ako kúpeľ vo vani?
Dlhšie vysedávanie v horúcej vode môže vyvolať kontrakcie a spôsobiť krvácanie.
Neuškodí dieťatku, keď sa budem kúpať na prírodnom či umelom kúpalisku?
Umelým kúpaliskám by sa mali ženy radšej zďaleka vyhýbať. V tehotenstve je ich celková imunita oslabená a náchylnejšie sú aj na vaginálne infekcie a mykózy. Osvieženie v čistej vode prírodného kúpaliska si môžu dopriať, ale plávanie na veľké vzdialenosti v pokročilom štádiu tehotenstva je riskantné. Na to isté by mala budúca mamička myslieť i pri kúpaní v mori.
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!