Nechcete vyvolať rannú hádku? Potom pozor na týchto 6 viet, spoľahlivo fungujú ako rozbuška!
9. 9. 2015, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:18)

Zdroj: Shutterstock
V tomto období sú na dennom poriadku slovné prestrelky a drobné hádky. Aké vety pôsobia v septembri spoľahlivo ako rozbuška?
Aj keď sa na to pripravujeme na konci prázdnin akokoľvek dobre, prvé dni školského roka sú proste hektické. Jednoducho pár dní trvá, než si rodina zvykne na iný rytmus. A ešte k tomu musí človek dieťa neustále niekam prihlasovať, zapisovať, niečo platiť a tiež ho vyzdvihovať z družiny. Každý rok zabúdame zhruba na to isté a každý rok nás rozčúli ktokoľvek, kto nás do týchto nepríjemností dostane, alebo ten, kto nám chce radiť. Pozor, tieto vety fugujú ako rozbuška!
Kto neupratal to lego!
Nič vás neprebudí rýchlejšie ako kocka od lega zaborená do päty. V polospánku, kedy idete prebudiť svojich školákov, sa z vás potom vyderie taký výkrik, že okamžite znechutí prvé dni nielen deťom, ale aj manželovi. Ak reaguje slovami "musíš tak revať?", je na hádku krásne zamiesené. Áno, počas prázdnin človek môže ustúpiť ich prosebným tváram, ktoré hovoria: "My to máme rozostavané a zajtra by sme to chceli dostaviť." Počas školského roka nie.
Kto zjedol večer všetok chlieb?
Máte to presne vypočítané: keď si každý dáte večeru, zostane presne pár krajcov na raňajky a na desiatu do školy. Lenže ajhľa - niekoho prepadla nočná potreba preveriť chladničku, a zásoby na desiatu sú razom preč. Potom stačí, aby nasledovali dve vety: "To musíš zjesť všetok chlieb?" Plus: "To sa ani nemôžem doma poriadne najesť?" A ranné dusno je tu. A tak radšej urobíte to, čo ste si tento rok zakázali: vtlačíte dieťaťu do ruky drobné mince so slovami "tak si kúp niečo v automate". (A môžeme pokračovať: "To chceš, aby jedol tie nezdravé veci?" "Tie zdravé si zjedol v noci, tak čo mám robiť ...")
Ty si mu včera nepripravil tašku?
Veru. V rámci prázdninovej pohody ste neodolali zvodom kamarátky a vyrazili ste s ňou na podvečerné posedenie. A je predsa jasné, že kto stráži, tak ten tiež kontroluje veci na zajtra. Lenže ono je to jasné len niekomu. "To si snáď má pripraviť sám, nie?" reaguje väčšinou partner. Jasné, má pravdu, ale na začiatku školy to nezvládajú ani učitelia, nie ešte školáci. Jediný, kto to musí zvládnuť, sú matky: väčšinou v rekordnej rýchlosti v priebehu piatich minút, kedy máte odchádzať.
Ozaj, a musíš natankovať benzín!
Toto je podpásovka. Máte to vypočítané na minútu, ešte možno tak s drobným zdržaním na semafore. Rozhodne ale nepočítate s obchádzkou k pumpe. Prázdna nádrž sa v aute necháva len v krajných situáciách, na začiatku školského roka ale nikdy.
Potrebujem peniaze na učebnice
Áno, vaše deti vedia prísť so svojou požiadavkou v pravú chvíľu. Možno v peňaženke niečo vyhrabeme. Rozhodne to ale nikdy nebude dosť, pretože okrem učebníc sú potrebné ďalšie peniaze do triedneho fondu alebo napríklad na vstupné, pretože školský projekt predsa začína v divadle. "Môžeš si ich vybrať cestou do školy, nie?" počujete dobrú radu a chcete jej autora poslať najlepšie pred ten bankomat. Presne z rovnakého dôvodu tam totiž ráno bude stáť najmenej päť ďalších rodičov.
Dnes je rodičovské
A ak náhodou odchádzate včas, so zabalenou taškou, desiatou a správnymi prezuvkami, dostanete túto poslednú ranu. Pochopiteľne ste nemali ani jeden z vás možnosť prečítať si o tejto skutočnosti v žiackej z toho prostého dôvodu, že deti žiacke knižky ešte nedostali. V lepšom prípade si to napísali na papier, v tom horšom si spomenú na poslednú chvíľu. Pri pohľade na otrávenú tvár vášho partnera vám začína vrieť krv v žilách. Potom už stačí len vetička: "Tak ja prídem skôr, aby som ti ich postrážil a ty môžeš ísť." A hádka je tu.