Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Nenávidím hodiny klavíra! Koľko krúžkov znesú naše deti?

Najdôležitejšie je vybrať aktivitu, o ktorú má

Zdroj: Shutterstock, RCA

Reklama

V pondelok tanečná, v utorok angličtina, v stredu akvabely a výtvarný, v piatok tenis. Raz nám budú vdační, hovoria mnohí rodičia.

Deň našich školákov často vyzerá tak, že po skončení vyučovania dobehnú zo školy, bežia na krúžok a zasa naspäť domov, kde ich čakajú domáce úlohy. Na hru s kamarátmi už nezostáva čas. Starostliví dospelí chcú pre svoje ratolesti to najlepšie a v snahe, aby sa netúlali po uliciach či nesedeli len tak pred televízorom, chcú zaplniť každé ich popoludnie najrôznejšími aktivitami. Je to pre nich naozaj to naj? Koľko krúžkov odporúčajú odborníci?

Platí: menej je viac

Presné pravidlo, do koľkých krúžkov zapísať deti, aby to bolo tak akurát, neexistuje.

Rozhoduje vek dieťaťa, zaťaženie v škole a v rodine napríklad domácimi prácami, tvrdia detskí psychológovia. Súčasne sa mnohí zhodujú v tom, že školáci by záujmovým krúžkom nemali venovať viac ako dve-tri popoludnia v týždni. „V zásade platí, že by aktivít malo byť toľko, aby sa deti nenudili, ale nemalo by ich byť ani priveľa, aby si mohli oddýchnuť. Pri výbere krúžkov sa nedá hovoriť o konkrétnom počte, ale hlavne o náplni. Dve až tri odpoludnia záujmových činností v týžni určite stačia, je vhodné nechať dieťaťu aspoň dve popoludnia v týždni voľné, aby si mohlo usporiadať svoj čas samo,“ vysvetľuje psychologička Lenka Faltinová.

Vyberajte spolu

Pri voľbe krúžkov spolupracujte s dieťaťom. Dôležité je, aby ho to bavilo. Mnoho ambicióznych rodičov vyberá deťom aktivity, v ktorých by oni kedysi radi vynikli alebo v nich vidia budúceho vrcholového športovca či klavírneho virtuóza. Takto môžeme narobiť viac škody ako úžitku. Skúste skombinovať individuálne aktivity, ako je klavír či flauta, s kolektívnymi krúžkami ako turistika, skaut, divadlo. Práve vďaka nim môže získať nových priateľov. „Ak dieťa navštevuje krúžok zameraný na výkon, kde sa musí neustále zlepšovať, vyhrávať, byť najlepší, môže to byť pre neho zaťažujúce. Iná vec je, ak ho to baví. Ak má však takýchto aktivít viac, môžu ovplyvniť jeho školskú výkonnosť,“ hovorí psychologička.

Aj hľadanie je dôležité

Nezúfajte, ak vaše deti po určitom čase do krúžku nechcú chodiť. Je to celkom normálne, hľadajú a skúšajú niečo nové. Záujmové krúžky poskytujú dieťaťu priestor, aby sa našlo a objavilo doteraz nepoznané sféry. Preto treba akceptovať, že dieťa po čase prestane baviť gymnastika a začne sa prekvapivo zaujímať o matematický krúžok. Možno aj tento záujem vydrží iba jeden školský rok, no dôležitejšie je, že sa hľadá.

Nenávidím hodiny klavíra

Áno, aj takú vetu si vypočuje rodič, veľakrát možno až po rokoch. Prečo? Ak patríte medzi rodičov, ktorí nútia svoje deti chodiť na klavír či husle, a ignorujete, že ich to absolútne nebaví, možno práve robíte veľkú chybu! Takéto rodičovské „násilie“ a k tomu nevhodná voľba nástroja môžu spôsobiť nevôľu, až celoživotnú nenávisť k hudobnému nástroju. Pre každé dieťa je totiž vhodný iný druh aktivity a vôbec to nemusí byť ten, ktorý ste mu vybrali. Skúsení učitelia hudby tvrdia, že zásadnou chybou je nútiť dieťa hrať na nástroj, ktorý mu vymyslia rodičia, napríklad preto, že majú doma klavír, husle alebo dostali do daru harmoniku či flautu.

Neplatí čím skôr, tým lepšie

Aj načasovanie začiatku výučby je veľmi dôležité. Druhou najčastejšou príčinou neúspechu mimoškolských krúžkov je totiž naštartovanie v nesprávny čas, najmä príliš skoro. Každé dieťa je individuálne, preto neexistuje univerzálna rada, v akom veku ho môžete dať napríklad na určitý nástroj. Neplatí, že čím skôr sa dieťa začne učiť hrať na husle či klavír, tým lepšie výsledky dosiahne. Výhoda je veľmi sporná. Nástroj treba vyberať aj podľa toho, k akému druhu hudby to dieťa priťahuje a na čo má predpoklady.

Krúžkové novinky

V rôznych mestách a školách sa k tradičným pridali nové aktivity, ktorým sa môže dieťa venovať, napríklad:

  • korfbal (loptový šport, ktorý hrajú spoločne dievčatá a chlapci)
  • írsky tanec a step
  • scrabble
  • streľba zo vzduchovky a z luku, šípky
  • hip-hop
  • brušné tance
  • programovanie
  • tvorba internetových stránok
  • kung-fu
  • krav-maga (bojové umenie)";i:10;s:4:"joga";i:11;s:18:"mladí žurnalisti";i:12;s:13:"detská zumba";i:13;s:68:"lovci podnikavých duchov (zamerané na rozvoj detskej podnikavosti)

Vyberáme pre vás niečo PLUS