Jej príbeh sa začal už v čase, keď mala pätnásť rokov a bola som s rodičmi na dovolenke v Taliansku. Ako sama vraví, odmalička milovala vodu a oceány. „Na internete som našla fotky morských víl pod vodou a vtedy som prvýkrát pocítila túžbu byť morskou pannou. Dlhé roky som sa však neodhodlala s tým začať. Vždy som si našla výhovorku a dôvod, prečo by som do toho nemala ísť. Ako letuška som takmer nikdy nebola doma, inokedy som chystala svadbu a tak ďalej, vždy sa jednoducho niečo našlo,“ priznáva a dodáva, že pravda bola taká, že mala strach z názoru okolia. „Predsa len u nás nie sú morské panny štandardné a súd ľudí môže byť trpký.“

Prekonala strach
V roku 2020 sa začala kovidová pandémia a Mária pre ňu prišla o prácu letušky. Rozhodla sa brať to ako znamenie a nie ako niečo negatívne. „Povedala som si, že stačilo a že všetky výhovorky a dôvody, prečo nie som tým, kým chcem byť, hodím za hlavu! Sústredila som sa na dôvody, prečo áno. Urobila som ten prvý odvážny krok, ktorý je častokrát najťažší,“ spomína aj na pocit šťastia, ktorý prekonal pocity strachu, a odvtedy nedokázala nájsť dosť veľkú výhovorku, prečo nie. „Začiatky môjho vystupovania boli veľmi náročné, keďže stále pretrvávala pandémia a akcie sa nikde nekonali. Dnes je to už však inak, vystupujem na rôznych festivaloch, eventoch, rozbieham projekty, fotím pod vodou, cestujem a mermaidingu sa venujem presne tak, ako som kedysi snívala, že sa jedného dňa budem.“

Zdroj: archív Márie Anner

Chce chrániť oceány
Keď sa rozhodla venovať mer­maidingu, teda plávaniu v štýle morských panien, musela podstúpiť potrebné kroky. „Urobila som si kurz ‚lektor mermaidingu‘ a celosvetovo uznávaný ‚SSI Mermaid Ocean‘ kurz, vďaka ktorému mám oprávnenie na bezprístrojový ponor do päť metrov na otvorenej vode v plutve. Na tomto kurze ma naučili aj to, ako vyloviť topiaceho z hĺbky päť metrov a podať mu prvú pomoc. Myslím si, že pri práci profesionálnej morskej panny je bezpečnosť veľmi dôležitá,“ objasňuje. Okrem toho má aj kurz Blue Oceans, ktorý sa koncentruje na ekológiu a ochranu oceánov. „Ako morská panna verím, že je mojou povinnosťou chrániť naše oceány a šíriť tieto informácie medzi ľuďmi.“

Chvost až z Ameriky
Ako skutočnej morskej panne jej, samozrejme, nemôže chýbať chvost. „Z nástrojov a rekvizít je najdôležitejšia plutva, tá moja pochádza z Ameriky a je vyrobená umelcami, ktorí vyrábajú plutvy pre profesionálne morské víly.“ Mária prezrádza, že tí istí výrobcovia naposledy vyrábali plutvu pre Shakiru do jej nového videoklipu, ale vyrábali plutvu napríklad aj pre Katy Perry. „Plutva je zo silikónu používaného vo filmárstve a váži až 12 kíl, preto naozaj nie je vhodná pre začiatočníkov. Ostatné doplnky a rekvizity vôbec nie sú potrebné, ale pre mňa je veľmi dôležitá estetika a realizmus môjho umenia, takže sa sústreďujem aj na tie,“ vysvetľuje so zanietením.

Zdroj: archív Márie Anner

Príbeh pokračuje na ďalšej strane...