V zime by teplota vonku nemala klesnúť pod mínus päť stupňov. Pri väčšom mraze je krátky pobyt vonku možný, ale dlhšia prechádzka nie je pre novorodenca vhodná.

Novorodenec totiž ešte nedokáže dobre udržať svoju telesnú teplotu. Navyše je to pre jeho organizmus energeticky veľmi náročné. Hrozí teda prechladnutie, i keď je dieťa dobre oblečené. Na druhej strane pri vyšších teplotách je prechádzka vonku prospešná, a to zvlášť pre dieťa staršie ako 28 dní, teda pre dojčatá. Dojča, ktoré je často vonku, lepšie prospieva, má väčšiu chuť do jedla.

V novorodeneckom veku aj tak mamička s dieťaťom často a na dlhý čas von nejde, pretože je zamestnaná častým dojčením, prebaľovaním ap.

Ako bábätko obliecť

„Dieťa by vonku malo byť dostatočne oblečené. Na to mamičky dbajú. Väčší problém býva vtedy, keď sa oteplí a dieťa je oblečené príliš a v kočíku sa spotí. S premrznutým dieťaťom som sa v ordinácii nestretol, ale s prehriatym a vysypaným potničkami sa občas stretávam,“ konštatuje MUDr. Martin Gregora.

Na čo však treba vždy myslieť, je, že dieťa v kočíku musí mať nožičky v teple. V lete alebo v teplejších dňoch nesmieme zabúdať, že vanička sa od slnka zahreje a vnútri kočíka je teplejšie než vonku. Pri výbere oblečenia preto dajte prednosť kvalitnému materiálu z bavlny.

Teplota ručičiek nie je spoľahlivou známkou teplotného komfortu novorodenca. O tom, že mu nie je zima, sa môžete presvedčiť priložením dlane na jeho nos. Nesmie byť studený.

Dobrá rada

Všeobecná rada, ako obliecť dieťa von, znie: akoby ste obliekali seba, ale s tým rozdielom, že sa vonku nebudete hýbať, takže o trochu viac. S problémom nedostatočného oblečenia u dojčiat som sa však skutočne ešte nestretol.

Čo sa týka čiapočky, neplatí vžitý názor, že dieťa bez čiapočky bude trpieť na zápaly stredného ucha. Ak bude mať sklon k týmto chorobám, čiapočka to príliš neovplyvní. Vzhľadom na to, že hlava je u novorodenca miestom, kde dochádza k veľkým tepelným stratám, je čiapočka, a to predovšetkým pre novorodenca a dojča, dôležitá.

Natieranie tváre

Natieranie tváričky krémom alebo masťou v mrazivých zimných dňoch treba zvážiť. Krém sa nehodí, pretože obsahuje vodu, ktorá v mraze mrzne. Lepšia je masť, ale vôbec najlepšie je nenatierať tvár dojčaťu vôbec. Každá aplikácia masti citlivú pokožku malého dieťaťa dráždi. Hojivá masť je namieste, ak má dieťa podráždenú pokožku, pretože viac sliní. To sa v zimných mesiacoch môže zhoršiť. Vtedy je hojivá masť namieste. Možno použiť napr. Lipobase repair alebo Dermalibour krém, alebo pri ceste von v mraze masť Calcium panthotenicum.

Otužovanie Od útleho detstva je dobré dieťa otužovať. Hlavne v lete ho treba obliekať premyslene a brať do úvahy teplejšie prostredie v kočíku. Dojča nemusí mať doma prekúrené, stačí mu teplota okolo 22 – 23 ºC, na kúpanie o máličko vyššiu, okolo 24 ºC. Na spánok je lepšia nižšia teplota: na denný spánok okolo 22 ºC a na nočný okolo 18 ºC.

Viac informácií o všetkom, čo sa týka tehotenstva, detí a rodiny, nájdete na www.baby-web.sk