Mama piatich detí, novinárka, blogerka a lektorka kurzov o zdravom bývaní a permakultúre. To je Zuzka, ktorú som zaregistrovala pred rokmi, keď sa s rodinou vrátila z Nového Zélandu a spolu si postavili mobilný dom. Pamätám si, ako som hltala ich články, ako sa s malými deťmi stali dobrovoľníkmi a ako sa tak snažili vyriešiť rodinnú krízu. Podarilo sa! Po návrate založili projekt Life-Reset na stránke www.lifereset.sk, pomocou ktorého pomáhali aj druhým meniť život. A nielen to, na Novom Zélande sa veľa naučili o permakultúre, ktorá sa stala ich životným štýlom.
Ako vyriešili bývanie
Pred rokmPoi potrebovali tiež riešiť bývanie. „Pustili sme sa do odvážneho riešenia a svojpomocne sme si postavili mobilný dom,“ vysvetľuje Zuzka. „Výdavky boli veľmi nízke, život v ňom zo všetkých strán zdravý a navyše nám dával slobodu. Z dočasného bývania sa stalo trvalé a projekt sa zmenil z mobilného na rastúci dom. Naše skúsenosti a know-how sme šírili medzi ľudí a vznikol ďalší projekt HomeReset, ktorý si môžete pozrieť na stránke www.homereset.sk. Jeho cieľom je povzbudiť mladých ľudí, že mať vlastný domov je reálne.“ Ale dozviete sa tam tiež o problémoch, s ktorými sa pasovali, aké rôzne stavebné postupy použili. Napríklad ako si zahlinili vlastnú obývačku, zakladali zelenú strechu či budovali ekologickú masívnu drevenú kúpeľňu…
Pomáhajú sebe a tým aj druhým
„Začali sme zverejňovať náš život. Nielen technické postupy okolo mobilného domu, nielen články o permakultúrnom pestovaní a nielen zážitky zo svojich ciest po svete, ale aj informácie o nás ako osobách, ktoré sa za tie roky vyvíjali a niekam smerujú. Samozrejme, nie preto, že sa potrebujeme niekde vidieť, počuť a čítať o sebe v médiách. Ale preto, že žijeme reálny život a pasujeme sa s podobnými problémami ako ostatní,“ vysvetľuje Zuzana a zdôrazňuje: „Možno pocit, že v tom nie ste sami, pomôže niekomu z vás uvidieť pravdu, kde sa nachádzate, v čom žijete a či to chcete zmeniť. Možno náš prístup k životu povzbudí niekoho z vás urobiť rozhodnutia, na ktoré sa dlho odhodlávate.“
Knihy a škola
Za posledné roky vydali aj knihy, natočili celovečerný film o zdravom bývaní a napokon vyšla aj detská kniha o permakultúre a dotlač úspešnej knihy o zdravom bývaní. Veľmi sa mi páči Zuzkin dôraz, že to, čo robia, nie je žiadna teória ani štúdia, ale je to ich reálny život. A presne tak sa vyvíjajú aj ich projekty. Ako ich deti rástli a potrebovali vzdelanie, nekonvenční rodičia ich zapísali do inovatívnej školy, ktorá po prvom lockdowne zanikla. Matúšovci založili novú školu a škôlku LifeStart, ktorá má heslo „dať deťom dobrý štart do života, aby nemuseli raz zažívať vyhorenie a vlastné reštarty“. A to vďaka tomu, že sa v nej deti učia spoznávať seba, kým sú, čo chcú robiť a kam smerujú, čo je aktuálna téma mnohých dospelých. „Toto v našom školstve chýba– budovať sociálne zručnosti, vzťah k iným a k sebe samému,“ hovorí Zuzka, ktorá je nielen mamou na plný úväzok, ale aj človekom, ktorý dokáže svoje sny pretaviť do reality. Aj s manželom totiž patria medzi tých, ktorí sa nesťažujú, keď niečo nie je, ako chcú, ale snažia sa vytvoriť si to.