Očistná kúra vás naštartuje na zdravší životný štýl
11. 2. 2009, 12:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:37)

Zdroj: Shutterstock
Premýšľate nad diétou, pri ktorej nielen schudnete, ale zároveň aj prečistíte organizmus? Nemusíte ďalej hľadať!
Pripravili sme pre vás štvordňovú očistnú kúru, ktorá nielen zbaví telo nežiaducich látok, ale zároveň vás naštartuje na zdravší životný štýl a pomôže zhodiť zopár kíl.
Očistenie či inak povedané detoxikačná kúra nie je samoúčelná a nie je výmyslom posledných pár rokov. Veď už 40-dňový pôst pred Veľkou nocou, ktorý naši predkovia dodržiavali, bol istou formou očisty. Detox znamená oslobodenie tela od škodlivín, ktoré do seba vstrebávame jedlom, tekutinami, vzduchom a ktoré si vytvárame stresom a zlozvykmi. Správne zvládnutý detox očistí telo, pripraví ho na postupný úbytok hmotnosti a spomalí proces starnutia. Po skončení očistnej kúry by ste mali pokračovať v dodržiavaní zásad zdravého stravovania. Skúste obmedziť alebo celkom vysadiť alkohol, cigarety, kofeín, potraviny z bielej múky a biely cukor. Minimálne dvakrát týždenne si zacvičte, behajte alebo tancujte. Skrátka zvýšte tepovú frekvenciu srdca.
Buďte pripravené
Než sa do toho pustíte, skontrolujte, či máte doma všetky potrebné suroviny. Pokiaľ máte možnosť, rozhodnite sa pre ovocie a zeleninu s prívlastkom bio. Len s nimi máte istotu, že sa vám do tela nedostane žiadna zbytočná „chémia“ navyše. A pozor: už 24 hodín pred začiatkom kúry sa vyhnite alkoholu, kofeínu, červenému mäsu, rýchlemu občerstveniu a sladkostiam. Docielite tým lepšie výsledky. Každý deň vypite minimálne 2 litre čistej vody alebo nesladenej minerálky.
Čo pomáha
Jablká – majú nízky obsah kilojoulov a vysoký obsah fruktózy, takže vás zasýtia na dlhší čas. Obsah vlákniny súčasne pomáha regulovať hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Jablká podporujú činnosť obličiek, prečisťujú pečeň a sú účinným pomocníkom pri vylučovaní ťažkých kovov z tela.
Ananás– čerstvý má mimoriadne účinky na našu postavu. Obsahuje enzým bromelín, ktorý sa významnou mierou podieľa na rozklade bielkovín. Práve tento enzým obsahujú tabletky na chudnutie s výťažkom ananásu.
Kapusta, kel, šalátová zelenina – majú antioxidačné účinky a vysoký podiel vlákniny, ktorá prospeje vašej línii.
Jogurt – obsahuje probiotickú kultúru, ktorá prospieva tráveniu.
Ryža – má vysoký obsah vitamínov A, B2 a C a minerálov (draslík, fosfor, vápnik, sodík). Pre boj s toxickými splodinami v tele je zas dôležitá prítomnosť kyseliny glukorónovej v ryži.
Citrón – vysoký obsah antioxidantov podporí vylučovanie toxických látok. Prospieva pečeni a zároveň obsahuje aj látky, ktoré podporujú látkovú premenu a pomôžu telu prečistiť sa.
Akoukoľvek tepelnou úpravou sa účinné látky ničia. Preto stavte na čerstvé šaláty, prípadne šťavy. Ak ich zaradíte do svojho jedálneho lístka pravidelne a nielen počas očistnej kúry, určite vám to prospeje.
TIP:
Pokiaľ nedokážete počas kúry potlačiť hlad, doprajte si pohár cmaru alebo čaj s medom a jedným suchárom.
Prvý deň
zbavte telo škodlivých látok
Ráno – bylinkový čaj s dvoma lyžičkami medu
Na obed – ovocný ľadový čaj, ktorý si môžete osladiť 1 ČL medu
Večer – bylinkový čaj (kamilkový, žihľavový, mätový) s 1 ČL medu
Druhý deň
posilnite sa vlákninou
Ráno – 50 g varenej ryže zmiešanej s jogurtom alebo nastrúhaným jablkom.
Na obed – 50 g varenej ryže zmiešajte so uhorkou, lyžicou smotany (10 %), citrónovou šťavou a olivovým olejom
Večer – 50 g varenej ryže zmiešanej s pokrájanou paprikou
Tretí deň
doplňte hladinu draslíka
Ráno – krajec celozrnného chleba s plátkom syra a 100 g čerstvého ananásu
Na obed – 1/ 4 vareného kuraťa a 100 g čerstvého ananásu
Večer – misku čerstvého ananásu dozdobeného bazalkou
Štvrtý deň
zásobte telo bielkovinami
Ráno – 1 nízkotučný jogurt, do ktorého pridáme 1 pokrájaný banán a 1 lyžicu ovsených vločiek
Na obed – 2 nízkotučné jogurty, 2 sucháre, 2 paradajky
Večer – kuracia polievka (Na rozpálenej 1 PL oleja orestujte 150 g nakrájaných kuracích pŕs, zalejte 300 ml vývarom z kocky a povarte 15 minút. Pridajte 1/4 a varte ďalších 15 minút. Na záver pridajte posekané bylinky.)
Niekoľko rád na záver
● Jedzte len vtedy, keď ste hladné. Vo chvíli nasýtenia odsuňte tanier. Nejedzte z dlhej chvíle.
● Jedzte polievky, zaplnia žalúdok a sú menej kalorické. Musia však byť bez smotany.
● Obmedzte spotrebu alkoholu. Má veľa kilojoulov a povzbudzuje chuť na jedlo.
● Úplne ignorujte výťah a nielen smerom dolu.
● Zvýšte svoju fyzickú aktivitu. Ak máte sedavé zamestnanie, dajte si každú polhodinu aspoň dvojminútovú chôdzu po chodbe alebo zopár cvikov pri otvorenom okne.
● Nemyslite na diétu, kazí to náladu. Myslite na pozitívne zmeny, ktoré nové stravovacie návyky prinesú do vášho života.