Hanka sa zľakla a spanikárila. Čo keď nikdy nenájdem toho pravého... S rozvedenými určite niečo nie je v poriadku, veď prečo by sa inak rozvádzali... Ostanem už navždy sama? Alebo to mám aj tak skúsiť?

Tak ako Hanka rozmýšľa veľa slobodných ľudí. Rozvedených považujú za poznamenané osoby s puncom negativity. Áno, niektorí istotne nemusia byť ideálni, napríklad keď boli dôvodmi rozvodu nevera, agresivita, násilie, chorobná žiarlivosť a podobne. No na druhej strane majú rozvedení viac skúseností s partnerským spolužitím, čo je často veľká výhoda pre šťastný vzťah. Rozvedení sa na lásku a partnerstvo pozerajú z viacerých uhlov, realistickejšie, vnímajú ho z väčšej hĺbky. Spýtali sme sa odborníčky, aké sú výhody a nevýhody spolužitia so „second hand“ partnerom.

Až čas ukáže, či je to váš princ

Radí vzťahová koučka Janette Šimková

V čom je vzťah s rozvedeným, prípadne ovdoveným mužom iný ako s chlapom, ktorý ešte vo zväzku so ženou nežil?

– Muž, ktorý nemá skúsenosti zo spolužitia, môže byť tak trochu stratený v tom, čo sa od neho vo vzťahu očakáva. Môže byť síce „tvárnejší“, ale aj príliš opatrný. Bez skúseností môžu vzniknúť situácie, ktoré si vyžadujú viac trpezlivosti a zhovievavosti. Nedorozumenia však vo vzťahu vznikajú aj bez ohľadu na skúsenosti, závisí to od povahy, postojov a nastavenia oboch partnerov, ako sa dohodnú na pravidlách a vzájomnom fungovaní. Ten, kto vo vzťahu žil, má isté schémy a vzorce a môže ich chcieť prenášať ďalej, alebo nemusí, ak mu nevyhovovali. Mať svoje vyhranené predstavy a očakávania, na ktorých za každú cenu trváme, spôsobuje komplikácie, lebo vo vzťahu je to o kompromisoch, tolerancii a pochopení. Harmonické spolužitie závisí od našej osobnej vyzretosti a schopnosti odlišovať vážne od banálneho. Partnerská komunikácia je citlivá na urážky, vyhrážky a vydierania. Od nej potom závisí, ako sa vo vzťahu cítime a čo do neho vkladáme.

Čo by si mala žena všímať ešte pred tým, ako si začne so „second hand“ chlapom?

– Taktná zvedavosť ohľadne rozchodu, kto bol iniciátorom, prezradí veľa. Za predpokladu, že komunikácia o tom je úprimná. Pri podozrivých argumentáciách treba zbystriť pozornosť. Oplatí sa tiež venovať pozornosť správaniu muža v rôznych situáciách a sledovať jeho reakcie, ktoré vypovedajú o jeho charaktere. Keď bol dôvodom rozchodu alkoholizmus, prehnaná žiarlivosť či sukničkárstvo, tak by ste si to mali dôkladne premyslieť.

Je muž z druhej ruky poučenejší či tolerantnejší?

– Muž, ktorý už vo vzťahu bol, má celý súbor dojmov a zážitkov zo života so ženou. Pozitívnych aj negatívnych. Ovplyvnili ho a sú súčasťou jeho postoja. Keby sa jeho presvedčenie diametrálne odlišovalo od vášho, netreba to zľahčovať. Niektoré veci sa časom „nespravia“. Rovnako nemá zmysel ísť do vzťahu s nereálnymi očakávaniami. Takýto vzťah chce od ženy vyzretosť a nadhľad. Výhody aj nevýhody, všetky „vlastnosti“ rozvedených aj ovdovených mužov, ich reakcie a pocity sú však individuálne. Nemožno ich generalizovať. Vo väčšine prípadov si muž s novou partnerkou volí novú etapu života, a to minulo zažité nemusí negatívne ovplyvniť ďalší vzťah. No môže to byť aj tak, že rozvedený muž je večným „dieťaťom“, ktoré potrebuje exkluzívnu starostlivosť manželky alebo aj despota, od ktorého bývalá žena utiekla uprostred noci.

Na čo by si teda mala žena dávať pozor?

✤ Pre rozvedeného aj ovdoveného muža predstavuje neraz „čerstvý“ vzťah spôsob, ako zabudnúť a nájsť útechu v novej láske. Muž si vás môže vybrať, aby ste ho „zahojili“. Keby to mala byť „iba láska“ ako prostriedok na zabudnutie na predošlú ženu, vzťah sa dostane do slepej uličky.

✤ Neponáhľajte sa s prijatím všetkých problémov rozvedeného alebo ovdoveného nápadníka. Platí to tak pre „psychologickú pomoc“, ako aj pre materiálnu výpomoc. Nemusíte byť štedrou mecenáškou a rovno mu dávať kľúče od svojho bytu. Až čas ukáže, či je to váš princ, alebo len zúfalý muž hľadajúci útechu a neoplácajúci city.

✤ Doprajte si dostatok priestoru na „legitimizáciu“ nového vzťahu. Potrebuje čas, aby vyzrel a ukázalo sa, nakoľko ste kompatibilní.

✤ Náročnou úlohou bývajú záväzky z predošlého manželstva, lebo sa stanú súčasťou aj toho vášho. Okrem finančného hľadiska a vyživovacej povinnosti budú v hre aj emócie, pocity viny a aktivity exmanželky, ktorá môže mať tak oprávnené, ako aj svojské nároky. Hranice by mali byť jasne nastavené a rešpektované.

6 rád a tipov z praxe

✤ Rozvedený muž je zvyknutý na určitý spôsob života a úlohu ženy v ňom. Nevyhne sa porovnávaniu s bývalou a to nemusí byť vo váš prospech. No neznamená to, že vás nemiluje.

✤ Nesnažte sa súperiť s jeho bývalou. Miluje vás nie preto, že by ste robili lepší slepačí vývar. Zostaňte sama sebou.

✤ Rešpektujte neutralitu a buďte dobrou poslucháčkou.

✤ Muži, ktorí zažili dlhoročný vzťah, poznajú jeho hodnotu. Vedia odhadnúť, čo žena potrebuje, aj akým úskaliam sa treba vyhnúť (pri ponožkách už vie, že ich má hádzať do koša na bielizeň).

✤ Podľa štatistík je rozvedený muž vďaka predošlým skúsenostiam pri sexe väčšmi uvoľnený a vnímavý voči potrebám ženy.

✤ Keď vzniká nová láska na zdravých základoch, minulosť by nemala byť prekážkou. Za predpokladu, že je uzavretá, spracovaná a nezasahuje do súčasnosti.