ODBORNÍK o smrti Tomáška (†11): Extrémne agresívny parazit! Smrť prichádza za menej ako 7 dní
20. 6. 2025, 11:10 (aktualizované: 20. 6. 2025, 11:56)

Zdroj: Blesk, archív NMH
Améba pripravila Tomáška (†11) zo Záhoria o život. Odborník popísal riziká! "Od prvých príznakov po ten nešťastný koniec to býva často menej ako týždeň,“ prezradil.
Zdroj: Blesk, archív NMH
Zdroj: Michaela Farkašová
Zdroj: fb, mf
Galéria k článku
Obrovská tragédia otriasla Slovenskom. 11-ročný chlapec zo Záhoria zomrel len tri dni po hospitalizácii na následky infekcie, ktorú spôsobila nebezpečná améba Naegleria fowleri – ľudovo známa aj ako "mozog požierajúca améba". Podľa všetkého sa nakazil počas kúpania na kúpalisku v Štúrove, kde sa teraz naplno rozbehla kontrola hygienikov.
Anketa
Myslíte si, že by sa mali posilniť preventívne opatrenia na kúpaliskách, aby sa minimalizovalo riziko nákazy amébou Naegleria fowleri?
Hlasovanie bolo ukončené
Neviditeľný zabijak vo vode
Tento zákerný mikroorganizmus žije v teplej sladkej vode, no vo veľmi zriedkavých prípadoch môže napadnúť človeka. Do tela sa dostáva cez nos a následne sa prebojuje až do mozgu, kde začne doslova požierať nervové tkanivo. „Je to mimoriadne nebezpečné ochorenie, ktoré má veľmi rýchly a ťažký priebeh,“ potvrdil odborník na parazity Jan Votýpka z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe.
Zdroj: Blesk
Doc. RNDr. Ján Votýpka, Ph.D., je parazitológom a vysokoškolským pedagógom na katedre parazitológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe
Smrť malého chlapca vyvolala obavy. Ľudia sa pýtajú, či sa môžu nakaziť aj oni. Odpoveď odborníkov je zatiaľ upokojujúca. Táto améba sa vyskytuje aj v našich vodách, ale nákaza je veľmi nepravdepodobná, upokojuje profesor Votýpka. Za posledné roky boli prípady infekcie extrémne zriedkavé. Väčšinou ide o výnimočné situácie, keď sa parazit dostane do nosa, zvyčajne pri potápaní či skákaní do vody.
Zákerne útočí na mozog a ničí bunky
Slzovnička zhubná, teda Naegleria fowleri, nie je len tak hocijaký mikrób. Tento smrtiaci parazit sa nachádza v zemskom sedimente a v teplej sladkej vode, najmä tam, kde sa voda dlhodobo ohrieva – v jazerách, rybníkoch alebo na kúpaliskách.
Zdroj: anc
Naegleria fowleri
„Začína byť aktívna už pri 25 stupňoch. Ale najlepšie sa jej darí pri teplote ľudského tela. A práve to je to nebezpečné,“ varoval parazitológ Jan Votýpka v relácii Studio 6.
Prežije len minimum nakazených
Slzovnička nie je bežná infekcia, ktorú zvládnete s antibiotikami. Väčšina nakazených ochoreniu podľahne – prežívajú len tri percentá pacientov. Celosvetovo bolo zaznamenaných menej ako 400 prípadov, no takmer všetky skončili tragicky. Po vniknutí cez nos totiž améba rýchlo prenikne do mozgu, kde ničí bunky a spôsobuje ťažký zápal.
Smrť prichádza extrémne rýchlo. Čítajte na ďalšej strane. >>>
Strana
1/3