„Ako malé dievčatko som mala rada slovenčinu a predstavovala som si, že sa raz stanem učiteľkou ako môj otec. No nie stavebných predmetov, čo učil on, ale slovenského jazyka,“ vysvetľuje svoje detské predstavy Alexandra. „Páčilo sa mi čítanie knižiek a mala som rada písanie slohov, lebo tam som mohla naplno prejaviť svoju fantáziu. Raz, keď som držala v rukách svoju obľúbenú knihu, som pocítila túžbu, že by som takú rada napísala.“ A čoskoro ju ďalšia príhoda posunula bližšie k tomu, čo si priala.

Po štvrtom dieťati vedela, že sa k pôvodnému zamestnaniu nemôže vrátiť. Nestíhala by ho.
Po štvrtom dieťati vedela, že sa k pôvodnému zamestnaniu nemôže vrátiť. Nestíhala by ho.
Zdroj: Marian Boda

Vyrazila sama po Slovenské pohľady

„Keď som bola ôsmačka na základnej škole, chcela som si zaobstarať výtlačok svojho obľúbeného mesačníka Slovenské pohľady, ktorý sa väčšinou v stánkoch PNS nedal kúpiť. Nazbierala som odvahu a vybrala sa priamo do redakcie v centre Bratislavy. Zaklopala som na dvere a čakala. Triasli sa mi kolená. Zrazu otvoril dvere starší pán v okuliaroch a prekvapene sa spýtal, čo tam hľadám.

Vysvetlila som mu svoj záujem a spravilo to na neho veľký dojem. Keď mi navrhol, či nechcem písať do Knižnej revue, skoro som odpadla. Bol tam totiž šéfredaktorom,“ smeje sa a zároveň priznáva, že tam sa začala jej kariéra novinárky. Robila rozhovory s vedúcimi knižníc a kníhkupectiev a občas napísala nejakú glosu. Keď ukončila strednú školu, myslela si, že jej budúcnosť je jasná. Bude písať.

Chodia k nej podnikateľky, ktoré sa dávajú profesionálne fotiť, alebo ženy, ktoré chcú vyzerať chudšie a krajšie.
Chodia k nej podnikateľky, ktoré sa dávajú profesionálne fotiť, alebo ženy, ktoré chcú vyzerať chudšie a krajšie.
Zdroj: archiv A. V.

Na žurnalistiku ju neprijali

Prišlo prvé sklamanie. Na žurnalistiku ju neprijali, a tak jej sen bol zrazu preč. „Ďalšie dni som rozmýšľala, čo budem robiť. Kam bude smerovať môj život, keď mi nevyšlo to, po čom najviac túžim! Prihlásila som sa na stavebnú fakultu a tam ma zobrali. Strávila som päť rokov rysovaním a počítaním statiky. Ale stále sa niekde v hĺbke srdca ozývala túžba písať,“ vysvetľuje, ako sa nakoniec stala stavebnou inžinierkou. Aj keď sa snažila naďalej písať, články o betóne ju príliš nenapĺňali. Utešovala sa myšlienkou, že nejako treba zarábať a nemôže sa stále upínať na detské sny.

Urobila si aj kurz farebnej typológie.
Urobila si aj kurz farebnej typológie.
Zdroj: archiv A. V.

Na materskej vyrábala šperky

Po škole sa zamestnala vo svojom fachu, prišla svadba, prvé dieťa a materská dovolenka. „Tušila som, že pri jednom dieťati asi neostaneme, a tak som rozmýšľala, čomu sa budem na materskej venovať. Samozrejme, predstavovala som si to idylicky, že budem mať veľa času.

Utešovala som sa, že nejako treba zarábať a nemôžem stále snívať.
 

V skutočnosti to tak nebolo, popri bábätku, ktoré veľmi nespávalo, som si počas dňa ledva uchmatla jednu-dve hodiny. Začala som však vyrábať šperky, čím som sa mohla tvorivo realizovať.“ A ľuďom sa jej výrobky páčili, čo ju povzbudilo, aby v tom pokračovala. No pri druhom drobcovi to už nestíhala, a tak si aspoň založila internetový obchod a začala ich dovážať a predávať.

Čo s načatým životom

K prvému a druhému dieťaťu postupne pribudli ďalšie dve. Bolo jasné, že sa k svojej práci v logistike už nechce vrátiť. Časovo by to už nestíhala. Nevedela si však predstaviť, čo by mohla popri malých deťoch robiť. Internetový obchod nevynášal dostatočne. A zase sa v jej srdci ozvala túžba písať. Otázka bola, pre koho bude písať, aby sa tým uživila? „Napadlo mi, že popracujem na svojom vzdelaní a možno sa mi podarí pracovať pre nejaký lifestylový magazín. Zišlo mi na um, že si spravím kurzy stylingu. To by mohlo byť pre nejaký časopis zaujímavé. Netušila som, že sa tým otvorí nová kapitola života.“

Alexandra dala zopár základných rád, ako sa obliekať aj pre naše čitateľky.
Alexandra dala zopár základných rád, ako sa obliekať aj pre naše čitateľky.
Zdroj: archiv A. V.

Expertka na módu

Kurzy stylingu ju úplne pohltili. „Ako záverečnú prácu kurzu osobného stylingu som mala vytvoriť až 96 koláží outfitov pre každý typ postavy a pre všetky módne štýly, ale neuveriteľne ma to bavilo. Keďže v tom čase som mala už štyri deti, niekedy som kombinovala outfity v noci. Plná nadšenia som si spravila ešte kurz farebnej typológie, a aby to bolo úplné, aj kurz šatníkového stylingu. Zo stavebnej inžinierky sa neočakávane stala expertka na módu,“ smeje sa, ako sa jej život zvrtol.

„Začali ku mne chodiť podnikateľky, ktoré sa pripravovali na profesionálne fotenie, ženy, ktoré chceli zmeniť svoj imidž, mamy, ktoré sa chceli po materskej znovu cítiť príťažlivo, ale aj dámy, ktoré chceli vďaka šatám vyzerať štíhlejšie. Bolo úžasné pozorovať, ako moje rady vyčarili úsmev na ich tvári a ako sa vďaka troche vedenia môže každá žena cítiť krásna. Táto práca mi išla od ruky a prekvapujúco k tomu prispelo aj moje štúdium staviteľstva,“ usmeje sa Alexandra a pridáva, že nájsť si ju môžete na www.stylistka.sk.

Od stylingu ku knihe

Počas novej práce sa v jej hlave zrodil príbeh o krásnej žene v červených šatách, ktorá v Andalúzii prežíva romantické dobrodružstvo, ale aj chvíle napätia. Začala si zapisovať myšlienky, až z toho vznikla poviedka. „Príbeh je tak trochu o mne, o miestach, ktoré som v Španielsku navštívila, ale zároveň je tam veľa fantázie, ktorou sa môže nechať uniesť každá žena.“ No nemala odvahu publikovať ju. Až minulý rok sa rozhodla a napísala knihu a pomocou Startlabu, kde ľudia rozhodnú, či ju podporia, alebo nie, sa jej podarilo peniaze na knihu vyzbierať. Vyjde v týchto dňoch.

Čo by ako stylistka poradila ženám, aby vyzerali dobre v každom veku

1. Zbavte sa čiernej
Možno si myslíte, že čierna farba sa najlepšie kombinuje, ale môžete zvoliť aj inú neutrálnu farbu – napríklad tmavomodrá alebo hnedá sú jemnejšie ako čierna a viete ich skombinovať aj s inými farbami.
2. Využite farby vo svoj prospech
Ak presne neviete, ktorý farebný typ ste, pomôže vám malá pomôcka – zvoľte podobné farby, aké nájdete vo vašej tvári. Blondínky by mali voliť jemnejšie, pastelové farby, tmavovlásky by mali siahnuť po výraznejších farbách. Červenovláskam pristanú teplejšie odtiene.
3. Zoštíhlite svoju siluetu
Ak zvolíte monochromatický outfit – teda vrchnú a spodnú časť v rovnakej farbe –, pekne vám to predĺži postavu. Topánky zvoľte vo farbe nohavíc alebo pančúch, najmä ak ide o členkové topánky. Ak máte napríklad pančuchy telovej farby a dáte si čierne topánky, opticky si skrátite postavu.
4. Zvoľte správnu dĺžku sukní a šiat
Najlichotivejšia dĺžka sukní a šiat je po kolená, v mieste, kde majú vaše nohy najužší bod. Druhá alternatíva je dĺžka po členky.
5. Stavte na mladistvý výzor
Zaraďte do svojho šatníka prvky, ktoré budú pôsobiť sviežo, ako je kožená bunda, džínsovina, moderné doplnky. Skúste staviť na farebnú kabelku alebo pekné topánky.
6. Nezanedbajte voľbu výstrihu
Postavu a krk pekne predĺžite véčkovým výstrihom. Vyhnite sa výstrihom tesne pri krku, budete pôsobiť robustnejšie.
7. Nezabudnite na vlasy a mejkap
Ani najlepší outfit nezachráni spľasnuté mastné vlasy alebo vlasy ledabolo zviazané do uzla. Neupravene pôsobia aj odrasty. Skúste použiť aj mejkap. Vekom žena stráca pigmentáciu a lícenka, maskara a dobre nanesená očná linka vedia z veku ubrať aj päť rokov.

Chodia k nej podnikateľky, ktoré sa dávajú profesionálne fotiť, alebo ženy, ktoré chcú vyzerať chudšie a krajšie.
Chodia k nej podnikateľky, ktoré sa dávajú profesionálne fotiť, alebo ženy, ktoré chcú vyzerať chudšie a krajšie.
Zdroj: archiv A. V.

Čo má spoločné stavbárstvo a styling?

„Ľudia väčšinou nerozumejú tomu, ako sa môže stavebná inžinierka venovať stylingu. Na prvý pohľad sa zdá, že staviteľstvo nemá nič spoločné so stylingom. Prepojenie tam však určite je. V móde, podobne ako v architektúre, ide o proporcie a fungujú tam určité pravidlá. Už starovekí Gréci využívali pri stavbách takzvaný zlatý rez. Ten sa používa napríklad vo fotografii – je všeobecne známe, že je lepšie, keď sa objekt nenachádza v strede, ale zhruba v jednej alebo dvoch tretinách. To isté sa využíva aj pri určení dĺžok jednotlivých kúskov oblečenia. Keď využijete zlatý rez, získa vaša postava proporcie, ktoré lichotia. Napríklad ideálna dĺžka šiat je približne v dvoch tretinách tela (ak nerátame hlavu), čiže v mieste, kde máte kolená.“