Na Niku som naďabila na Instagrame. Okamžite ma zaujal štýl jej písania – úprimnosť, neha, porozumenie, ale aj hĺbka prežitého. Píše o tom, čo prežíva ako mama, ale najmä ako žena. Opisuje to pekné aj to nepekné, čo život prináša a pred čím by sme možno radšej zatvorili oči.

Chce žiť, nielen prežívať

Nika je známa svojím blogom Denník mamy 8 detí. Samu seba vníma ako ženu, ktorá sa rozhodla žiť a nielen prežívať. „Odhodlala som sa podeliť o svoje pohľady na život, výchovu a vzťahy s ľuďmi, ktorých to zaujíma. Robím poradenstvo a mentoring v oblasti vzťahov a to je to, čo ma baví a napĺňa,“ začína svoje rozprávanie.

Chce to veľa lásky

My, ktoré máme jedno či dve deti, si nedokážeme predstaviť, ako sa to dá zvládať. Chce to dobré plánovanie? Jasné pravidlá? Či len veľa lásky, pochopenia a pevných nervov? „Myslím si, že na to treba zo všetkého trochu. Aj dobré plánovanie, aj pravidlá, aj pevné nervy, aj pochopenie, no najmä veľa lásky. Je to správny mix všetkého, ale ani tak sa to nedá zvládať. Zvlášť, ak pod zvládaním rozumieme, že je všetko tip-top. To nebude nikdy. Treba si nastaviť hranice. Myslím tým hranice honby za dokonalosťou. Aby sme sa neuštvali,“ hovorí Nika.

Potom dodáva: „Ako to teda zvládam? Moja obľúbená odpoveď je, že veď to nezvládam! Na kopu vecí zabudnem, veľa neriešim, niektoré mi deti musia pripomínať. Musela som sa naučiť obmedziť svoju snahu na to nevyhnutné. Ale to nevyhnutné som si musela najprv zadefinovať,“ hovorí akčná mamina.

Po rozvode si našla priateľa, ktorý sa nezľakol jej veľkej rodiny.
Po rozvode si našla priateľa, ktorý sa nezľakol jej veľkej rodiny.
Zdroj: archív N.M.