Reklama

Otestujte sa, pre aké povolanie ste stvorení

O výbere strednej či vysokej školy sa poraďte

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Ak stále neviete, čo by ste chceli v živote robiť, na akú vysokú školu si podať prihlášku a ktorý odbor vybrať pre svojho deviataka, obráťte sa na odborníka.

Otestuje vás a zistí, pre ktorú prácu máte najlepšie predpoklady. Ich princíp nám vysvetlila psychologička Zdeňka Némethová.

Tieto služby využívajú najmä študenti stredných škôl, gymnázií a odborných škôl na overenie predpokladov pre splnenie kritérií a iných požiadaviek kladených vysokou školou. Ideálny čas na vyhľadanie psychológa je tretí ročník. Voľba budúceho povolania je proces, ktorý si vyžaduje čas na zváženie predstáv a očakávaní o svojej budúcnosti.

Zistíte, na čo naozaj máte

Treba podotknúť, že v tomto prípade nejde o jeden test, ale o súbor testov. Každý psychológ využíva svoju tzv. batériu testov, ktorá pozostáva z testov zisťujúcich úroveň všeobecných intelektových schopností, osobnostných charakteristik, záujmov a motivácie na štúdium.

1. časť – Intelektové testy

Mapujú úroveň intelektových schopností. Niekoľko subtestov sa zameriava na verbálne nadanie, matematické a technické schopnosti, aj na krátkodobú pamäť. Výsledkom je profi l študenta, presné pomenovanie jeho silnejších i slabších stránok. Na základe toho mu psychológ dokáže odporučiť možné alternatívy štúdia, respektíve uplatnenia v praxi. Avšak nie vždy sú zistené predpoklady totožné so záujmami či očakávaniami klienta od štúdia. V niektorých prípadoch majú klienti nereálne očakávania od štúdia či povolania.

V praxi sa stretávam aj s prípadmi, keď študenti dosahujú nadpriemerné výsledky v oblasti, ktorá ich absolútne nezaujíma. Vtedy sú informovaní aj o ďalších alternatívach, o ktorých ani neuvažovali. Konečné rozhodnutie o voľbe VŠ však treba nechať na klienta.

2. časť – Osobnostné testy

Existuje viacero testov či dotazníkov od osobnostných až po interpersonálne, ktoré zistia, čo je pre daného študenta typické, aké má povahové charakteristiky, či ako sa správa v rôznych situáciách, v kontakte s inými ľuďmi (práve vtedy sa totiž najlepšie prejaví osobnosť človeka).

3. časť – Mapovanie záujmov

V tejto časti sa zisťujú koníčky klienta, jeho študijný prospech, motivácia na učenie a hlavne predstavy o budúcnosti, očakávania od školy alebo zamestnania, nad ktorým uvažuje.

Kde sa otestujete?

Študenti si môžu testy urobiť v Centrách pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP) alebo v súkromnej psychologickej poradni. Dospelí, ktorí sa nenašli v doterajšom zamestnaní, sa tiež môžu otestovať. Patria pod referáty psychologického poradenstva, alebo môžu využiť služby súkromných psychologických ambulancií.

Časovo náročný proces

Testy sa robia približne tri hodiny. Ďalšiu hodinu trvá jeho vyhodnotenie psychológom, s ktorým potom klient absolvuje konzultáciu. Na nej mu sprostredkuje výsledky testov a spolu sa pustia do hľadania možností, kde študovať a akému odboru sa venovať najbližších pár rokov, aby si v konečnom dôsledku naplnil svoje predstavy o budúcom povolaní.

Rodičia, viete vybrať školu pre dieťa?

• Voľbou školy pre potomka by ste sa nemali snažiť dosiahnuť svoje nenaplnené sny.

• Dôležité je nenútiť ho, ale poradiť mu taký odbor, ktorý korešponduje s jeho osobnosťou, nadaním a záujmami.

• Ak má dieťa inú predstavu o škole ako vy, nezamietajte jeho názor okamžite. Skúste sa s ním o tom porozprávať. Možno budete prekvapení, keď s vami bude nakoniec súhlasiť…

• Netreba mať príliš veľké očakávania a nároky, ktoré dieťa nebude schopné naplniť.

• Neriaďte sa primárne prospechom. Niekedy sa práve v testoch zistí, že jeho schopnosti sú nadpriemerné napriek tomu, že o tom známky v škole vôbec nesvedčia.

Chyby pri voľbe štúdia

→ Študenti sa často rozhodujú podľa náročnosti prijímačiek, podľa predmetov, z ktorých ich budú robiť.

→ Nezamýšľajú sa nad tým, aké povolanie by chceli v budúcnosti vykonávať. Zvoliť by si mali takú školu, ktorá ich na to čo najlepšie pripraví.

→ Prihlášku si dajú tam, kam idú ich kamaráti.

→ Po radu k psychológovi prichádzajú neskoro. Na gymnáziu sa už na konci druhého ročníka volia maturitné semináre, predmety, z ktorých budú maturovať. Už vtedy treba prísť, urobiť si test a vybrať si predmety podľa toho, na akej vysokej škole chcú neskôr v štúdiu pokračovať.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!