Reklama

Pamätáte na Petru zo súťaže Dievča za milión? NEUVERÍTE, čomu sa venuje a ako dnes VYZERÁ, Fúú!

Petra v súťaži Dievča za milión

Zdroj: archív P.M.L.

Reklama

Dnes je jej celé meno Petra Mokoš Lenártová (42), pochádza zo Strážskeho a hoci niekoľko rokov žila v Bratislave, už šiesty rok žije na Cypre v meste Pafos.

Petra vraví, že za jej životom mimo Slovenska je láska. S manželom sa stretla v Bratislave na spoločných školeniach. Onedlho však dostal zaujímavú pracovnú ponuku v Indii, kam sa teda odsťahoval a začal sa im vzťah na diaľku. „Raz priletel on za mnou, potom som zasa letela ja za ním. Mali sme tam aj svadbu, síce s indickými tanečníkmi a so slonom, ale obrad bol slovenský, v bielych šatách,“ smeje sa dnes šťastná Petra.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Chystáte sa na dovolenku na Cyprus? Táto žena vám poradí, čo sa oplatí pozrieť v meste Pafos

    Bližšie k domovu

    Po svadbe sa snažili byť viac spolu ako bez seba, takže väčšinou do Indie lietala na tri až štyri týždne, potom rovnaký čas trávila na Slovensku, keďže tu mala pracovné povinnosti, ktoré sa jej úspešne darilo plniť aj popri cestovaní. „Keď sa nám narodila prvá dcéra Mia, ostali sme rok na Slovensku a keďže India nebola najlepšia voľba pre život s dieťaťom, vycestovali sme do Singapuru. Mne sa tam veľmi páčilo, manželovi zasa nie. Po roku sme sa presťahovali na Cyprus, bližšie k rodine, a sme tu šiesty rok,“ vraví a dodáva, že tesne pred pandémiou, na svätého Valentína, sa im narodila druhá dcéra Lia. Dvojnásobná mama priznáva, že starostlivosť o deti ju celkom pohltila, ale zároveň sa zrodila nová záľuba, ktorou je ich fotenie. „A prišli prvé instagramové spolupráce, zo začiatku výlučne na detské produkty, až neskôr som zapojila opäť aj seba,“ objasňuje.

    V škole sa neprezúvajú

    Cyprus sa nazýva aj Karibikom Európy a má 320 slnečných dní v roku, čo je z pozitívnej energie všade navôkol naozaj cítiť, ako vraví Slovenka žijúca tu už šesť rokov. „Leto je však na mňa veľmi teplé, preto sa snažíme byť minimálne celý august na Slovensku. Systém okolo detí je na Cypre trocha iný, ten mi vyhovuje najmenej. Deti máme v súkromnej anglickej škole a škôlke, kde jedlo buď nemajú, alebo ide o jedlo v štýle „meatballs a fish fingers“. Deti sa neprezúvajú, v škôlke spia na takej sieťke na nožičkách, paplón a pyžamo nemajú,“ vysvetľuje, čo je iné. Naopak, pozitívne na ňu pôsobí výhľad na more. „Slnečná energia mi dobíja baterky a užívam si, že tu takmer nie sú zápchy či problémy s parkovaním. Ale snívam o škôlke so zdravým jedlom, o školskej jedálni či družine.“

    Sú za nami pozadu

    V žiadnej krajine to nie je stopercentné, všade sú negatíva i pozitíva. Trocha jej však prekáža, že domáci obyvatelia meškajú, ale vraví, že pre krajiny, kde je veľa slnka a tepla, je to typické – ľudia majú na všetko čas. „Všetko je tu 10 až 15 rokov za našou krajinou, keďže je to ostrov. Napríklad mnohé príležitosti na nové podnikanie, ktoré u nás fungujú, tu nie sú. Alebo napríklad kaviareň s detským kútikom, to tu nenájdete,“ vykresľuje rozdiely medzi Slovenskom a Cyprom. Jej manžel tam dokonca založil centrum WeCare Medical Centre, ktoré tam funguje na princípe členstva, čo je u nás úplne bežné. Hlavným zámerom bolo, aby ľudia na ošetrenie nečakali, ale vedia si cez aplikáciu zarezervovať konkrétny termín. Ako vraví, zo Slovenska jej chýba najmä jedlo, bryndza a horčica. „No a, samozrejme, keďže som vyštudovaná herečka, aj naša kultúra a zároveň moja práca,“ dopĺňa Petra.

    Čo sa jej páči najviac

    Obľúbených miest na Cypre má mama dvoch dcér, samozrejme, veľa a vraví, že človek si tie svoje zákutia vždy nájde. „Cyprus je malý ostrov, ktorý za niekoľko dní prejdete autom. Žijeme v Pafose, toto mesto sa nám páči najviac. Je tu vrak lode Edro lll., hrobky kráľov, Afroditine skaly a super zoologická záhrada. Ale často sa vyberieme aj na výlet do tureckej časti pozrieť mestečko Famagusta či prechod do tureckej časti v hlavnom meste Nikózia.“ Čo sa pláží týka, v Ayia Napa je známa Nissi beach, ale krásne pláže sú aj u nich v Pafose. „Coral bay je jediná piesočnatá pláž, mne sa však viac páči Cabana beach alebo pláž v rámci hotela Cap St. George. Vyhľadávam pláže, na ktorých sú k dispozícii pohodlné ležadlá – nie plastové, servis, ktorý príde až k nám, takže si môžete objednať kávu, drink či šalát, alebo sendvič,“ vraví.

    Grécky šalát chutí inak

    Čo sa obľúbeného jedla týka, netají sa tým, že slovenskú kuchyňu má radšej. Pre Cyprus je typický halloumi syr s intenzívnou slanou chuťou, ktorý má rada v šaláte alebo na grile. „Grécky šalát asi všetci poznáme, napriek tomu s domácim olivovým olejom a feta syrom chutí lepšie, výraznejšie. Ich typické jedlo je suvlaki, teda grilované mäso, či už kuracie, alebo bravčové. „Obľubujem dipy - tzatziki, hummus či dip z baklažánu, gréckeho jogurtu a rybích ikier. A ešte fava – dip zo žltého hrášku, ten je úžasný,“ rozplýva sa.

    Umelkyňou aj v cudzine

    Slovenka na Cypre potvrdzuje, že na tomto ostrove je enormne veľa mačiek. „Legenda hovorí, že ich priniesli na ostrov, aby vyhubili hady, ale momentálne sú veľmi premnožené, väčšinou ich kŕmia anglickí dôchodcovia a sú miesta, kde im nosia jedlo, ktoré im kupujú.“ Petra o sebe vraví, že dušou je stále umelkyňa, veď je vyštudovaná herečka a moderátorka. „Počas pandémie kovidu som sa učila hrať na klavíri, začala som opäť spievať, keďže tu si asi v divadle nezahrám, ale zaspievať si v angličtine je tu reálnejšie,“ vraví. Platforma, kde sa realizuje pracovne, ale najmä kreatívne, je Instagram. Spravuje tam totiž svoje dva profily; osobný @petra_lenartova, kde môžete vidieť jej každodenný život matky s deťmi, ktorý zvláda s humorom. Tu máva pravidelne živé vysielania s rôznymi zaujímavými a inšpiratívnymi ľuďmi. Druhý profil @socialcamka je zasa o foto & video tipoch a ako správne pózovať na fotografii.

    V kontakte s domovom

    Petra je členka spolku Slovákov žijúcich na Cypre, dokonca bola zvolená do funkcie tajomníčky. „Organizujeme rôzne športové či spoločenské akcie pre Slovákov na Cypre v spolupráci so slovenským veľvyslanectvom. Tu som stretla aj zakladateľky slovenskej online školy Flamingos, patriacej medzi mojich klientov, ktorým pomáham vytvárať obsah pre sociálne médiá. Ako herečka žijúca niekoľko rokov v zahraničí sa snažím byt aspoň takto v kontakte so Slovenskom a byť kreatívna vo veciach, ktoré mi boli vždy blízke: propagácia, reklama, fotenie i natáčanie videí,“ vraví na záver.

    Čo ešte môžete vidieť na Cypre?

    - Mesto Varosha, ktoré sa nazýva aj mestom duchov.

    - Botanickú záhradu CyHerbia Botanical Park & Labyrinth, kde nájdete aj jediný labyrint svojho druhu na ostrove, vytvorený zo symetrických živých plotov.

    - V oblasti Choirokoitia (alebo Chirokitia) môžete nahliadnuť do celého procesu výroby syra halloumi.

    - V cyperskom letovisku Ayia Napa sa nachádza očarujúci Most zamilovaných.