Možno aj vás pandémia postavila pred úplne nové výzvy. Sociálny dištanc, strach z pobytu v spoločnosti, obavy o budúcnosť, ale aj depresie a úzkosti. To sú len niektoré z problémov, ktoré trápia nejedného dospeláka, ale aj deti. Duševná pohoda nebola snáď nikdy tak dôležitá, ako dnes, v čase, keď pandémia ľuďom otočila životy úplne naruby. Štyri steny domu či bytu sa pre nich stali domovom, pracoviskom, školou aj ihriskom zároveň. Fungovať v takomto režime nie je jednoduché. Potvrdzujú to aj odborníci, ktorí sa 15. apríla počas výnimočného podujatia s názvom Festival pre dušu venovali téme duševného zdravia v období zúriacej pandémie, no aj po nej. Festival pre dušu zorganizovala Nadácia Orange v spolupráci s Občianskym združením IPčko.

Nájdite si niečo, čo vám prináša radosť

„Pandémia priniesla úplne novú vlnu duševných ťažkostí. Je dôležité nepozerať sa na ďalekú budúcnosť, ale naplánovať si konkrétne kroky v krátkom čase a nájsť si niečo, čo nám prináša radosť. Napríklad aj obklopiť sa ľuďmi, ktorí nám dávajú pocit, že sme milovaní a že sme vypočutí,“ radí psychológ a programový riaditeľ OZ IPčko, Marek Madro, ktorý na tému „Čo urobila pandémia s našou dušou?“ diskutoval s epidemiologičkou Alexandrou Bražinovou a prezidentkou Slovenskej republiky, Zuzanou Čaputovou, ktorá Festival pre dušu aj osobne podporila.

Ilustračné foto
Zdroj: Orange

Schopnosť prežiť ťažké chvíle je v každom z nás

„Každá duša je skúšaná. Stretli sme sa s niečím, na čo sme neboli pripravení a odrazu sme boli konfrontovaní s bytostnými témami ako smrť, choroba, zomieranie a strata blízkeho,“ uviedla Z. Čaputová a zároveň dodala, že vďaka pandémii stretla aj úžasných a silných ľudí a objavila vnútornú silu. „Každý z nás v sebe objavil schopnosť prežiť ťažké chvíle,“ povzbudila Z. Čaputová. Niekedy sa však môže frustrujúce obdobie podpísať aj na psychickej pohode, no naštastie existuje viacero riešení. „Hovorte o tom čo vás trápi, vypustite paru a nebojte sa problémy pomenovávať. Je vhodné nájsť aktivitu, pri ktorej môžete aspoň na malú chvíľu úplne vypnúť,“ odporúča psychológ M. Madro.

Vzťahy v rodine pomôžu utužiť spoločné aktivity

Pandémia potrápila nielen dospelých, ale aj deti a mladých ľudí, pre ktorých je toto obdobie veľkou skúškou. Prežívajú ho totiž úplne inak než dospelí, navyše si musia poradiť s izoláciou od rovesníkov. „Mnohé deti sa museli vysporiadať s úplne novými situáciami, ako sú smrť príbuzného, konflikty v domácnosti, odlúčenie, rozchody či kyberšikana,“ uviedla v diskusnom bloku na tému „Čo urobila pandémia s dušou detí a mladých ľudí?“ psychologička Eva Gajdošová. Podľa Andrey Madrasovej Geckovej z Univerzity P. J. Šafárika potrebujú deti najmä veľa podpory od rodičov: „Deti potrebujú veľa uistenia, pretože je potrebné aby uspeli pri prvom kontakte s rovesníkmi po tak dlhej dobe.“ Potvrdil to aj Tomáš Horváth z CZŠ Narnia, podľa ktorého „duša dieťaťa odlúčením od priateľov a blízkych trpí. Aktuálne je duša v apatii a mnohé z detí ani nepovedia, že sa tešia do školy.“ Všetci traja zhodne odporúčajú, aby si rodičia našli na deti čas, kedy môžu byť využiť pokojnú atmosféru na zdieľané aktivity, hry, či aj obyčajný spoločný obed. „Nájdite si čas, kedy zažívate radosť, kedy nič nemusíte riešiť,“ odporúča A. M. Gecková.

Ilustračné foto
Zdroj: Orange

Blízkosť, ktorú sme spolu zažili si budeme pamätať

Pálčivé je aj problematika multifunkčných rodičov, ktorá snáď nikdy nebola tak dôležitá ako dnes. Mnoho rodičov sa zo dňa na deň stalo multifunkčnými členmi domácnosti, ktorí doma pracujú, učia sa s deťmi a starajú sa aj o domácnosť. Skĺbiť pracovný, vzdelávací a rodinný život je extrémne náročné. „Pandémia priniesla možnosť mať veľa, ale naopak aj veľmi málo blízkosti,“ myslí si párový a rodinný terapeut Vlado Hambálek, ktorý na tému „Čo urobila pandémia s dušou rodiny“ diskutoval so školskou psychologičkou Luciou Košťálovou a mamou, podnikateľkou a spoluzakladateľkou iniciatívy Kto pomôže Slovensku, Luciou Paškovou. „Blízkosť, ktorú sme spolu zažili si budeme pamätať,“ potvrdzuje L. Pašková, podľa ktorej je to, ako rodič na dieťa v domácnosti vplýva veľmi dôležité. Potvrdzuje to aj L. Košťálová, podľa ktorej „z detského pohľadu rodina znamená bezpečie. Dieťa prostredníctvom nás spoznáva to, čo sa deje vonku.“ Súčasná doba priniesla okrem mnohých negatív aj príležitosti. „Mnohé rodiny tieto príležitosti využili. No aj pre tých, čo ich zatiaľ nevyužili, tieto príležitostí stále sú,“ posmeľuje V. Hambálek.

Pomoc vždy existuje

„Téma duševného zdravia nebola nikdy aktuálnejšia. Už dávno sme sa s ňou stotožnili aj v Nadácii Orange a stala sa pre nás kľúčovou. Niektorým veciam a udalostiam sa nemôžeme len tak vyhnúť a musíme sa s nimi naučiť žiť. Čo ale zmeniť môžeme je naše vnímanie súčasnej situácie a jej prežívanie tak, aby sme dokázali fungovať v primeranej fyzickej a psychickej kondícii. Môžeme akcentovať potrebu pozornosti voči nášmu duševnému zdraviu, hovoriť o možnostiach psychologického poradenstva, pripomínať širokej verejnosti, že pomoc existuje. Urobili sme tak aj prostredníctvom Festivalu pre dušu,” uviedla Andrea Ungvӧlgyi, manažérka a správkyňa Nadácie Orange.

Záznam z podujatia Festival pre dušu je dostupný na www.festivalpredusu.sk alebo aj na Facebooku Nadácie Orange IPčka. Počas podujatia bola predstavená aj Krízová linka pomoci, ktorú pre IPčko zriadili Nadácia Orange a Orange ešte v apríli minulého roka na posilnenie bezplatného, anonymného, nonstop, psychologického poradenstva.

Ilustračné foto
Zdroj: Orange