Počas situácie, ktorú priniesla pandémia, sa TO ukázalo v plnej sile: Takíto naozaj sú Slováci
30. 4. 2020, 13:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 12:34)

Zdroj: Shutterstock
Ak si myslíte, že dnešný život je len o peniazoch a nezištné dobro sa koná len v rozprávkach, ste na omyle. Dobrí ľudia existujú a počas situácie, ktorú nám priniesol koronavírus, sa to ukázalo v plnej sile.
Obdobie pre Covid-19 nie je ľahké a prinieslo so sebou mnohé obmedzenia, na povrch vyplávali rôzne nedostatky a možno sa práve teraz kryštalizujú ľudské charaktery. Našťastie, nielen tie zlé, ale aj tie, ktoré nám dokazujú, že si v ťažkých časoch dokážeme pomôcť.
„Nakúpime za vás“
Vďaka je pre nás najlepším zadosťučinením
Bežná činnosť, akou je nákup potravín, sa pre mnohých stala nočnou morou. A mnohí ani von ísť nemôžu. Sú to napríklad starší ľudia, chorí či osoby s nízkou imunitou. Projekt Nakúpime za vás pomáha práve týmto ľuďom. Zameriava sa na Bratislavu a okolie. Partia štyroch kamarátov zo školských čias spoločne podniká približne dva roky. Pandémia koronavírusu ich donútila obmedziť pracovnú činnosť, a tak chalani začali premýšľať, ako by sa mohli realizovať s tým, čo vlastnia. Chceli pomôcť zmierniť následky „korony“ na Slovensku.
„Nakupovanie bolo jedným z najväčších problémov, ktoré sme si všimli, a vedeli sme s ním niečo urobiť. Výhodou bolo, že sme mali chladiarenské auto a skúsenosti s prepravou,“ konštatujú. Na otázku, ako vyzerá ich pracovný deň, reagujú: „Každý deň si vyhradíme čas minimálne na dvoch seniorov alebo zdravotne ťažko postihnutých. Takže za naše pôsobenie sme nakúpili a doručili potraviny zhruba šesťdesiatim znevýhodneným ľuďom. Zatiaľ sú kapacity obmedzené, keďže donáška je pre ZŤP a seniorov zdarma.“ Ale ako hovoria, títo ľudia sú neskutočne vďační a to im pomáha napredovať a zlepšovať sa v pomoci tým, ktorí nemôžu ísť na nákup sami.
Zdroj: archív respondentov
Ochotní ľudia nakúpia za vás.
„Verím v ľudské dobro.“
Keď si Ľubka v auguste minulého roka založila malú krajčírsku dielňu s názvom Kohútik, netušila, že v nej raz bude šiť rúška. Ľubka šije hlavne šaty na dojčenie pre maminky, no nevytvára takmer žiadny odpad, spracuje všetko. Jej dielnička je zerowaste. Šitím rúšok sa jej naskytla ideálna príležitosť, ako ešte lepšie spracovať textilný odpad. „Na rúška som spracovala všetky bavlnené zvyšky, čo som mala, a teraz šijem z vyradených obliečok na periny. Veľa známych aj neznámych mi ich darovalo,“ vysvetľuje. Základný materiál má teda zadarmo. Momentálne nedostatkový tovar, akým sú gumičky, vyriešila pomerne rýchlo: „Najskôr som gumičky kúpila, a to asi 90 metrov. Ale teraz už nie sú, a tak mi kamarátka, ktorá má tiež odevnú značku, nastriháva ich úpletové zvyšky a používam tie.“
Šila pre ľudí vo svojom okolí, ušila vyše 500 kusov, seniorom cez 1400. Teraz šije hlavne pre lekárov a zdravotníkov v prvej línii, no okrem nich pre ľudí bez domova, ľuďom, ktorí sú závislí od drog, a pre občianske združenie Prima. Na otázku, koľko času jej to zaberie, odpovedá, že šije, koľko vládze a koľko jej dovolí domácnosť a deti. Ľubka totiž šije pre tých, ktorí to potrebujú, zadarmo. Dôvod? „Veľa ľudí prišlo o prácu, veľa ľudí bezdomovcov je na ulici a nemajú komu predať NotaBene, ale stále sa nájdu aj lekári, ktorí rúška nemajú a potrebujú sa chrániť. Ak môžem takto pomôcť, prečo to nespraviť?“ Na Ľubkinom príklade vidno, že dôležitý je dobrý pocit z pomoci. Na záver Ľubka dodáva: „Verím v ľudské dobro a čo dávame, sa nám vracia. Učili ma to moji rodičia a ja to učím svoje deti. Keď môžem, chcem pomôcť.“
Zdroj: archív respondentov
Textilný odpad využíva na rúška.
„Sme s vami“
Objednajte sa ku kaderníkovi vopred
Iniciatíva smesvami.sk myslí na pomoc drobným živnostníkom, ktorí v tomto období zažívajú výpadok príjmov. Ide o kaderníkov, kozmetičky, fitness trénerov, rôznych kreatívcov, jednoducho všetkých, ktorí nemôžu ponúkať svoje služby v čase koronavírusu. Na stránke www.smesvami.sk sa nachádza jednoduchý formulár, ktorý vygeneruje živnostníkom vlastnú webovú stránku. Prostredníctvom nej môžu osloviť zákazníkov, aby im pomohli preklenúť ich „hluché“ obdobie.
„Pomôž nemocnici“
Spojenie nadšencov 3D tlače z celého Slovenska
Nie je ochrana ako ochrana. Okrem rúšok chýbajú ochranné štíty pre lekárov, ktoré sa nedajú vyrobiť doma a svojpomocne. Róbert Jurčo, líder tímu a koordinátor 3D tlače, oslovil svojich kolegov Mareka a Martina Gabrielovcov, s ktorými má malú reklamnú agentúru, aby tlačili ochranné štíty pre zdravotníkov na 3D tlačiarni. Kolegovia bez váhania podporili jeho myšlienku. V rámci tohto projektu vytvorili web pomoznemocnici.sk, kde je okrem informácií, ako sa dá pomôcť, číslo transparentného účtu. „Ľudia vedia pomôcť prispením na transparentný účet, už ich pomohlo viac ako 1 600,“ vraví Martin Gabriel.
„Pomáhajú nám nezištne, dodávajú materiál, vedia zabezpečiť logistiku, každú pomoc vítame.“ Za necelé dva týždne vytlačili viac ako 10 000 kusov štítov. Ako prví ich otestovali trnavskí zdravotníci, ktorí si ich pochvaľovali, a tak sa v projekte pokračovalo. „Napadlo nám, že oslovíme komunitu 3D tlačiarov na Slovensku, aby sa k nám pridali. Dnes je ich viac ako 200. Tlačia základnú kostru štítu, ktorú následne zasielajú na celkové skompletizovanie k nám do Trnavy. Odtiaľto to distribuujeme do nemocníc podľa ich potreby.“ Pre vlastníkov takejto tlačiarne, ktorí sa chcú zapojiť, stačí stiahnuť z ich webovej stránky súbor na to určený a spustiť tlač.
Zdroj: archív respondentov
Množstvo dobrovoľníkov pomáha vyrábať pomôcky pre lekárov.
„Covid.chat“
Koronavírus, sebadiagnostika, prevencia, mýty a podpora
Slovenský dizajnér Dodo Dobrík je súčasťou tímu, ktorý vytvoril inováciu v čase koronavírusu na Slovensku. Základom je platforma bot.media, ktorá vytvorila covid.chat. Rýchlou konverzáciou sprostredkúva ľuďom podstatné informácie. Účelom je odľahčiť preťažené infolinky a krízové centrá. Poskytuje rady a odpovede v súvislosti s ochorením. Informácie sú z Ministerstva zdravotníctva SR, Úradu verejného zdravotníctva SR a zo Svetovej zdravotníckej organizácie, a denne ich aktualizujú.
Dozviete sa poznatky spojené so sebadiagnostikou, s prevenciou a podporou. Nájdete tu mapu výskytu Covidu-19 na Slovensku, počet nakazených i vyliečených, ako aj najnovšie správy z krajov a miest, najčastejšie kladené otázky, kontakty a informácie ohľadom karantény. Chatbot bol integrovaný v rámci štátnej správy, samosprávy, rôznych médií, ale aj súkromných spoločností.
„Pomôž susedovi“
Nezištné nákupy susedom
Kampaň má pomôcť najmä seniorom zabezpečiť nákup či vyzdvihnúť lieky. Ak chcete pomôcť, na stránke pomozsusedovi.sk možno stiahnuť leták, vytlačiť ho a vyplniť základné údaje, meno a telefón. Následne leták s údajmi umiestnite na viditeľné miesto vo vašom dome alebo na ulici. Na stránke možno nájsť aj iné užitočné informácie, a to napríklad ako bezkontaktne nakupovať druhým, ako sa chrániť alebo ako sa stať dobrovoľníkom, zapojiť sa a pomáhať. Tvárami kampane sú Táňa Pauhofová a Ján Koleník.
Zdroj: Robo Homola / Česká editoriál
Táňa Pauhofová podporuje takisto projekty s dobrou myšlienkou.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Ján Koleník sa angažuje v projektoch, ktoré pomáhajú.