Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Počítačové hry – kazia alebo rozvíjajú detskú psychiku?

Niektoré hry majú výrazný vzdelávací potenciál.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Násilie je súčasťou mnohých počítačových hier a keď spácha trestný čin  maloletá osoba, hneď sa rozbehnú diskusie o negatívnom vplyve týchto hier.

Doteraz sa síce nedokázalo, že by priamo súviseli s agresivitou detí, ale na základe uskutočnených štúdií sa to nedá ani vyvrátiť.

Počítačové hry sú obľúbenou formou zábavy a oddychu nielen detí, ale aj dospelých. Keďže umožňujú aktívne zapojenie do deja, sú omnoho atraktívnejšie ako kniha či televízia. Podľa výskumov sa im mesačne venuje 95 % chlapcov a 67 % dievčat vo veku od 13 do 17 rokov.

Psychológovia sa zatiaľ zhodujú v tom, že hry môžu mať na deti tak pozitívny, ako i negatívny vplyv. ,,Tie, ktoré sú presýtené násilím a jednoduchými riešeniami problémov, môžu u detí evokovať tendenciu skúsiť takéto riešenia, ako je napríklad fyzický útok, i v reálnom živote. Na druhej strane však existujú hry pre deti a mládež, ktoré majú výrazný vzdelávací potenciál a prispievajú k rozvoju myslenia, pohotovosti i tvorivosti,“ upozorňuje psychológ Martin Miler.

Narušené správanie detí však podľa neho nemôžeme dávať za vinu iba hrám. Tým najsilnejším faktorom pri vývoji dieťaťa je určite rodinné prostredie, optimálne výchovné pôsobenie a vzor dospelých.

Dôležitá úloha rodičov

PC hry kupujú deťom ich rodičia. Do istého veku teda môžu rozhodnúť o tom, čomu sa ich dieťa bude venovať vo voľnom čase. ,,Každá počítačová hra obsahuje jasne vyznačenú vekovú kategóriu, pre ktorú je určená. Tieto kategórie sú veľmi prísne. Ak sa rodičia budú riadiť odporúčaním na obale, svoje dieťa ochránia pred neúnosnou dávkou násilia a do rúk sa im nevhodná hra nedostane. Keď však dovolia, aby 8-ročné dieťa hralo hru určenú pre 18+, potom by mali zvážiť, či mu k nej nekúpiť aj pivo a cigarety. Tie sú tiež od 18 rokov,“ zdôrazňuje psychológ.

Počítačové hry si deti zvyknú medzi sebou aj vymieňať, a preto by rodičia mali z času na čas skontrolovať ich obsah. Ďalšou možnosťou ochrany detí je tzv. rodičovský zámok (Parental lock). Je to funkcia v menu hry, ktorej spustením a zaheslovaním sa v hre obmedzia všetky prejavy násilia a vulgarizmov. Tieto preventívne kroky sa zatiaľ preukázali omnoho účinnejšími ako prohibícia, ale ani to nedokáže úplne zamedziť herné násilie.

Všímajte si deti

V dnešnej dobe sme všetci maximálne vyťažení, väčšinu času trávime v práci, pre seba a pre rodinu si ukradneme iba pár hodín týždenne. V dôsledku toho rodičia a deti prestávajú komunikovať, ich vzťah chladne, odcudzujú sa a vedia o sebe čoraz menej. ,,Bolo by jednoduché, keby sme všetko vedeli vyriešiť iba tým, že deťom zakážeme hrať hry.

Problém však často nie je v samotných počítačových hrách, ale v tom, kto ich hrá.“ Psychológ Martin Miler preto radí, aby si rodičia svoje deti všímali. „Ak sa u dieťaťa začnú prejavovať nápadné zmeny v správaní, je to vždy varovný signál. Či už ide o zvýšenú agresivitu, alebo o nápadnú utiahnutosť, treba zbystriť pozornosť, zistiť i to, akými hrami si dieťa kráti čas, ale pátrať treba aj po iných príčinách jeho správania. Dohliadnuť treba i na správne rozloženie času medzi počítač a iné voľnočasové aktivitiy. Aj počítačové hry môžu rozvíjať myslenie dieťaťa a zdokonaľovať jeho reakcie, ale ak pri nich strávi hodinu denne, ďalšiu hodinu by sa malo venovať športu a hodinu stráviť i pri knihe.

Akčné hry liečia

Tvrdí to štúdia univerzity Wheeling Jesuit v západnej Virgínii. Zistilo sa, že akčné počítačové hry typu Counter-Strike, Unreal Tournament, Quake 3 alebo Half-Life dokážu odpútať pozornosť človeka trpiaceho chronickými bolesťami, vďaka čomu aspoň na chvíľu pocíti úľavu. Hry zamerané skôr na premýšľanie taký efekt nemali.

V Nemecku majú cenzúru

Proti negatívnym vplyvom počítačových hier plných agresivity sa rozhodli bojovať vydávaním špeciálnych nemeckých verzií hier, v ktorých sa červená krv vymieňa za zelenú. Neočakávajú, že by to vyriešilo problém násilia, ide iba o istú formu cenzúry, ktorou sa snažia obmedziť zlý vplyv hier. Aj v USA chystajú obmedziť predaj videohier s prvkami násilia. V Georgii by sa už čoskoro mal zakázať predaj hier osobám mladším ako 18 rokov. Za porušenie tohto zákazu hrozí predajcovi až 6-mesačné väzenie.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

Vyberáme pre vás niečo PLUS