Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Podeľte sa s tým, čo máte a pomôžte druhým, aby chytili svoj život za ten lepší koniec…

Ak ste niekedy v živote zažili depresiu, môže to výrazne urýchliť vaše starnutie.

Zdroj: Profimedia.sk

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Nie každé dieťa má od svojho príchodu na tento svet na ružiach ustlané. Niektoré deti trpia fyzicky či psychicky. Mnohé ženy, matky sú trýznené a už sa nechcú pozerať na utrpenie svojich detí. Našťastie existujú miesta, ktoré im vedia podať pomocnú ruku. No pomôcť môže istým spôsobom každý z nás...

Občianske združenie DOMOV – DÚHA vzniklo v roku 2004 na podnet, z potrieb a za podpory Linky detskej istoty pri Slovenskom výbore pre UNICEF. Napriek tomu, že LDI poskytovala a stále poskytuje dištančné poradenstvo, neraz stáli jej pracovníci pred úlohou pomôcť ohrozeným deťom, ktoré sa ocitli na ulici.

Pomáhajú tým, ktorí to potrebujú

Preto riaditeľka linky Ing. Dzurindová iniciovala vznik detského krízového strediska, ktoré poskytovalo pomoc zanedbávaným, zneužívaným a týraným deťom, ako aj matkám s deťmi, ktoré boli vystavené násiliu zo strany blízkej osoby žijúcej v spoločnej domácnosti. „Kapacita KS DÚHA je 24 lôžok a hlavným cieľom bolo riešiť problémy rodín tak, aby sa čo najviac detí mohlo vrátiť späť do svojho prirodzeného prostredia – domov.“vysvetľuje nám pani PhDr. Dagmar Povodová, riaditeľka. „Ak sa sanovať rodinu nepodarilo a my sme nenašli žiadne ďalšie zdroje starostlivosti o tieto deti – odchádzali do detských domovov. V roku 2018 sa výrazne zmenila legislatíva a my sme sa pretransformovali na KS DÚHA - centrum pre deti a rodiny, čím sme z časti prevzali na seba úlohu detského domova, a to práve pre tie deti, ktoré nemajú kam ísť.“

Vzali ich pod svoje krídla

Ako hovorí pani riaditeľka, ostala im aj druhá skupina – mamičky s deťmi, kde zlyháva výchova, zlyháva zosúladenie rodičovstva a práce, komunikácia medzi rodičmi – partnermi, čo sa podpisuje na výchove detí. Táto skupina dostáva prostredníctvom sociálnych pracovníkov, psychológov a vychovávateľov niekoľkomesačnú možnosť na zdokonalenie svojich rodičovských zručností a po maximálne pol roku musia od nás odísť.

Pani riaditeľka nám ďalej vysvetľuje neľahkú problematiku ohľadom umiestňovania detí: „Po krátkom čase našej práce sme získali skúsenosť, že krízovému stavu a následnému umiestneniu dieťaťa do zariadenia by sa v mnohých prípadoch dalo predísť včasným podchytením problémov a pomoci odborníkov. Tak sme  v roku 2007 naše služby rozšírili o ambulantné poradenstvo – sociálne a psychologické.“ Podľa jej slov ho navštevujú ženy, ktoré majú problémy v partnerstve alebo manželstve rôzneho druhu, partneri/manželia s výchovnými problémami u svojich detí, deti s problémami v škole, osobnostnými problémami a podobne.

Má to zmysel

V roku 2015 v rámci projektu Nórskeho finančného mechanizmu otvorili ďalšie zariadenie – Bezpečný ženský dom DÚHA, ktorý má 16 lôžok, je na utajenej adrese a slúži ženám po násilí. „Okrem sociálneho a psychologického poradenstva, diagnostiky a psychoterapie tu poskytujeme ženám aj bezplatné právne služby, pretože každá z nich - bez výnimky - potrebuje,“ informuje pani Povodová a ďalej rozpráva s láskou o svojej práci: „Ak sa dnes obzriem za našou 15 ročnou prácou – vidím za sebou stovky žien a detí, ktorým sme pomáhali. Mnohí naši bývalí klienti - naše deti, dnes už mladé ženy a mladí muži, nás aj po rokoch navštevujú, prídu nás ubezpečiť, že chytili svoj život za lepší koniec, ako ich rodičia a že sa budú veľmi snažiť, aby ich deti neskončili v krízových centrách a detských domovoch. Mamičky, ktoré strávili u nás časť svojho života, sa prídu pochváliť novou prácou, novým partnerom, novým bábätkom, novou rodinou. Ale v podstate prídu poďakovať, že sa u nás mohli odraziť od dna a s našou pomocou zvládli cestu do lepšieho života,“ hovorí s radosťou.

Aby nik nemusel ostať hladný...

No nezabúda dodať, že aj oni dostávajú pomoc od druhých. „O poďakovanie sa však treba podeliť, pretože takýto výsledný obraz sa popri našej práci skladá z celej mozaiky pomoci malých a veľkých darcov, prispievateľov a podporovateľov.“

Pani Povodová vraví, že klientky, ktoré sú nútené opustiť svoj domov a využiť ich služby majú totiž všetky jedno spoločné – hmotnú núdzu. Základná existenčná nevyhnutnosť ako je dostatok jedla nie je pre každého samozrejmosťou. „Veľkou pomocou sú preto projekty, ktoré sú práve na potravinovú pomoc zamerané. V súčasnej dobe prebieha krásny projekt firmy LIDL „Podeľ sa a pomôž“, kde má možnosť každý priamo v predajni počas svojho nákupu prispieť darovaním potravín.“ Tie potom rozdeľujú ženám a ich deťom, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácii a momentálne nevedia dať svojim deťom všetko, čo potrebujú. „Je to pre ne veľká pomoc,“ dodáva s úprimnou vďakou v očiach.

Lidl pomáha

Najmä v časoch Vianoc by sme nemali zabúdať pomáhať. No pomoc sa zíde po celý rok. Projekt „Podeľ sa a pomôž“ od jedného z najväčších potravinových reťazcov na Slovensku, Lidl Slovensko, je dlhodobý projekt potravinovej pomoci. Prebieha vo všetkých 145 predajniach Lidl na Slovensku a bude prebiehať celoročne. Takto chce zabezpečiť pravidelnú a dlhodobú potravinovú podporu obyvateľom ohrozeným rizikom chudoby a sociálneho vylúčenia. Primárne sa orientuje na na deti a mladé rodiny, a tak boli pre tento projekt vybrané organizácie, ktoré sa starajú o deti a mládež zo znevýhodneného sociálneho prostredia a osamelé a týrané matky. Okrem krízových centier a detských organizácií v ich zozname nájdete aj organizácie venujúce sa pomoci seniorom, ľuďom bez domova, či ľuďom so zdravotným znevýhodnením a ďalším ohrozeným skupinám obyvateľstva na Slovensku, ktoré to najviac potrebujú. Zoznam organizácii nájdete na https://www.spolocenskazodpovednost.sk/spolocnost#podel-sa-pomoz.

Ako môžete pomôcť?

Ako sa hovorí – pomáhať je ľudské a v prípade projektu „Podeľ sa a pomôž“ aj naozaj jednoduché. Stačí, ak ako zákazník LIDL Slovensko odovzdáte časť nakúpených trvanlivých a suchých potravín do špeciálne označeného koša v akejkoľvek Lidl predajni, v zóne za pokladnicami. Kôš je označený nielen logom spoločnosti Lidl a názvom projektu „Podeľ sa pomôž“, ale aj špeciálnym plagátom s názvom organizácie, ktorej zozbierané potraviny pravidelne odovzdávajú. Každý kto do zbierky prispeje, je transparentne informovaný o tom, komu jeho potravinová podpora pomôže a podporí tak komunitu priamo vo svojom meste, resp. v jeho blízkom okolí. Spoločnosť ich následne odovzdá organizácii vo vašom meste, ktorá sa stará o ľudí v núdzi.

Ktoré potraviny darovať, a ktoré nie?

Všetky suché a trvanlivé potraviny darovať môžete. Napríklad:

- cestoviny
- ryža
- múka
- strukoviny
- cukor, soľ, koreniny
- olej
- ovsené vločky
- cereálie
- konzervy
- trvanlivé mlieko
- a iné.

Tieto naopak nie:

- chlieb a pečivo
- čerstvé mlieko
- mliečne produkty
- vajíčka
- mäso a ryby
- ovocie
- zelenina
- a iné potraviny, ktoré si vyžadujú chladenie alebo mrazenie

Pomáhať je ľudské a nikto z nás nevie, kedy sa v núdzi icitne on, karta sa obráti a bude sám potrebovať pomoc druhých.

 

 

 

 

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.