Reklama

Pohreb milovanej učiteľky Márie (†51) na Spiši bol plný emócií: Manžela si vybrala už v škôlke

"Nie sme veľká dedina, všetci sa tu navzájom poznáme. Na Máriu nikto nikdy nepovedal zlé slovo. Bola ako slniečko – stále usmiata, s láskou k prírode. Bola aj mojou učiteľkou, učila ma od piateho ročníka. Odmalička vedela, čo od života chce, a svojho manžela si vraj vybrala už v škôlke. Teraz by som chcel, aby sme rodine dopriali pokoj a ticho, aby sme nerozdúchali vášne a nevynášali súdy,," povedal pre PLUS 7 DNÍ so zármutkom starosta Matiašoviec Marián Štefaňák.

Pred jednou hodinou popoludní sa kostol, do ktorého sa ledva zmestili najbližší členovia rodiny a príbuzní, obkolesil davom smútiacich v čiernom. Stovky mužov a žien vytvorili dlhý ľudský had, ktorý sa tiahol stovky metrov od chrámu. Najemotívnejšie chvíle rozlúčky boli sprevádzané slzami, ktoré nikto nedokázal zadržať.

Reakcia komunity

Tragédia hlboko zasiahla miestnu komunitu. Mária bola medzi žiakmi veľmi obľúbená a aktívne sa zapájala do školských aktivít. Alena bola nadaná študentka, ktorá často pomáhala svojej matke, tiež učiteľke na gymnáziu. Barbora, ktorá útok prežila, sa zotavuje v nemocnici.

Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Na snímke je gymnázium v Spišskéj Staréj Vsi pred ktorým, horia sviečky za žiačku Alenku Čarnogurskú a učiteľku Máriu Semančíkovu.

Vyšetrovanie pokračuje


Samuel bol krátko po útoku zadržaný políciou a obvinený z dvojnásobnej vraždy a pokusu o vraždu. Vyšetrovanie naďalej prebieha a verejnosť očakáva odpovede na otázky týkajúce sa motívu a okolností tohto tragického činu.

Táto udalosť poukazuje na potrebu venovať zvýšenú pozornosť psychickému zdraviu študentov a včas identifikovať varovné signály, ktoré by mohli predchádzať takýmto tragédiám.

FOTO v galérii.

Ako zvládnuť psychickú záťaž po tragédii a opäť nájsť pokoj

Tragédie, aké sa odohrávajú v školskom prostredí, otrasú celou spoločnosťou a zanechávajú v nás pocity strachu, neistoty a obáv o bezpečnosť našich detí. Je prirodzené, že sa rodičia po takejto udalosti cítia bezmocní a hľadajú spôsob, ako sa vyrovnať so situáciou a zároveň chrániť svoje deti pred podobnými rizikami. Ako sa s tým psychicky vyrovnať a znova nájsť rovnováhu?

Prijatie vlastných emócií

Po tragédii je dôležité pripustiť si vlastné pocity. Strach, smútok, hnev či zúfalstvo sú normálne reakcie na výnimočne stresujúcu situáciu. Netlačte na seba, aby ste tieto pocity potlačili – namiesto toho im dajte priestor. Rozhovory s blízkymi, terapeutmi alebo podpora zo skupín, ktoré zažili podobné situácie, vám môžu pomôcť.

Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Na snímke je pohreb Alenky Čarnogurskej, ktorá bola zavraždená v gymnáziu v obci Spišská Stará Ves.

Nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc

Psychológovia a terapeuti môžu byť nenahraditeľnou oporou pri spracovávaní traumy. Ak sa cítite zahltení alebo ak vaše obavy zasahujú do každodenného života, odborná pomoc môže poskytnúť potrebné nástroje na zvládanie situácie. Takáto podpora je obzvlášť dôležitá pre rodičov, ktorí sa snažia byť oporou pre svoje deti. >>>

Strana

4/5

Autor článku

Online magazín pre štýlové ženy. Venuje sa najmä témam ako krása, móda, životný štýl, vzťahy, domácnosť a rodina.
Reklama