Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Pôrodná dula Lucka úprimne: Na ženách ma mrzí, že z materstva urobili.. Ach, to je hrozné!

Dve deti, dva pôrody a celkom odlišné zážitky.

Zdroj: archív

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Lucia Kubíny (35) je špeciálna pedagogička, dula, no najmä mama dvoch detí. Musela prejsť kus cesty, kým sa rozhodla sprevádzať iné mamičky počas ich tehotenstva, pôrodu i materstva.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pošlite toto svojej mamine ako poďakovanie! Dojímavé vyznanie pre všetky super mamy

    Dula Lucka vraví, že jej cesta matky sa začala už niekedy v čase, keď trávila leto ako dobrovoľníčka v detských táboroch. „Pomáhala som ako vedúca a už vtedy som vnímala, že mám k deťom veľmi blízko. Niekedy vtedy sa vo mne zrodilo presvedčenie, že som stvorená pre materstvo a raz isto budem úžasnou matkou. Toto presvedčenie trvalo, kým sa nám narodila prvá dcérka,“ spomína s úsmevom. Vraví, že dcérka k nim prišla po náročnom pôrode, mali komplikovaný štart v dojčení a úplne tým rozbila jej obraz o usmiatom, voňavom a idylickom materstve, v ktorom ide celá starostlivosť o novorodeniatko ľahko a intuitívne.

    Zdroj: archív

    Lucia Kubíny

    Nedokonalá matka

    „Bola som zo seba sklamaná, že nie som pre svoje milované dieťa takou matkou, akou som vždy túžila byť.“ Lucia vraví, že keď si toto uvedomila, prišlo veľké uvoľnenie. „Prestala som sa snažiť byť dokonalá, bezchybná mama. Musela som odložiť nabok svoje očakávania, príručky pre rodičov a internetové rady. Začala som vnímať svoju dcéru a učila som sa rozumieť jej. Kompletne to zmenilo môj prístup k životu.“ To sa udialo takmer pred desiatimi rokmi, ale podľa jej slov teraz cíti veľké dojatie a vďačnosť, keď na to pomyslí. Lucia sa cítila natoľko posilnená touto skúsenosťou, že sa otvorila a rozhodla sa prijať druhé dieťatko. A tak sa im po 19 mesiacoch od narodenia dcérky narodil syn.

    Zdroj: archív

    Materstvo nie je súťaž, odporúča užívať si každú chvíľu s deťmi.

    Stala sa dulou

    Pôrod jej synčeka bol nádherný a natoľko ľahký, že to v Lucke vzbudilo veľkú zvedavosť a začala si klásť otázky: „Ako je možné, že som mala dve také odlišné skúsenosti s pôrodom? Ako sú na tom ostatné ženy? Je normálne, že hovorím o pôrode ako o krásnom a posilňujúcom zážitku? Túžila som nájsť odpovede na tieto otázky. A tak som sa prihlásila na kurz pre duly. Bol to pre mňa zlomový moment, ktorý mi otvoril úplne nové obzory. Dnes pôsobím ako riaditeľka organizácie Slovenské duly a ako dula sprevádzam ženy počas obdobia tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Svojou prácou sa snažím podčiarknuť to, že každá žena je odborníčka na svoj pôrod, na svoje dieťatko. Že každá z nás si môže nájsť unikátnu cestu, po ktorej sa vydá so svojím dieťatkom. A že môže byť dobrou mamou, aj keď jej deň nevyzerá ako tie na sociálnej sieti,“ uzatvára jednoznačne.

    Zdroj: archív

    Dve deti, dva pôrody a celkom odlišné zážitky.

    Z materstva je maratón

    Na moju otázku, či sme sa ako matky niekam posunuli od čias našich starých mám, odpovedá, že verí, že naše mamy či staré mamy robili veci najlepšie, ako vtedy vedeli. „Som presvedčená, že aj my konáme vo vzťahu k našim deťom najlepšie, ako aktuálne dokážeme. Čo ma mrzí, je, že sme si z materstva urobili takú súťaž – kto dlhšie dojčí, kto má viac montessoriovských hračiek či ktorému dieťatku ako prvému vyjde zúbok. To je podľa mňa škoda. Lebo sa nám ľahko môže stať, že namiesto toho, aby sme si užívali neopakovateľné chvíle s deťmi, sa stratíme v hodnotení a porovnávaní s ostatnými ženami. Paradox je, že tá druhá žena, ktorej potajomky závidíme jej dokonalé materstvo, sa obyčajne cíti presne tak isto ako my. Je plná pochybností a otázok, či je vôbec dobrou mamou. Veľmi by som nám ženám želala, aby sme prestali s týmto symbolickým maratónom, kde sa naháňame za ideálom supermatky. Moje deti nepotrebujú dokonalú mamu, potrebujú mňa. Prítomnú a načúvajúcu. A niekedy aj nervóznu a omylnú. Lebo tým im ukazujem, že svet je dobré miesto napriek tomu, že nie je bezchybné. A že aj ony sú v tomto svete prijímané a ľúbené také, aké sú. Toto je asi moje top zistenie o materstve,“ hovorí s úsmevom.

    Zdroj: archív

    Lucia s deťmi

    Koronavírus nás preveril

    Aj ona ako mama dvoch detí priznáva, že obdobie, ktoré práve prežívame, je neuveriteľne náročné. „A obzvlášť pre ženy. Výskumy ukazujú, že ťarcha domácich prác a starostlivosti o rodinu ostala z veľkej časti výhradne na pleciach žien. Mnohé z nás zostali doma s deťmi a prioritne sa venovali zaisťovaniu ich potrieb. Denne ,preklikávali‘ z jednej roly do druhej, z úlohy matky do roly učiteľky, z roly učiteľky do úlohy zamestnankyne či podnikateľky. Úplne rozumiem, že cítime únavu a vyčerpanie. Aj mne tento čas priniesol nové výzvy. Spoznala som, že ak to chcem všetko zvládnuť, potrebujem mať na to dostatok energie. Potrebujem sa postarať o seba, aby som sa ďalej dokázala starať o svojich milovaných.“ Lucia vysvetľuje, že si musela nájsť spôsob, ako sa nabiť životnou energiou. „Niekedy mi pomáha horúci kúpeľ, inokedy rozhovor s partnerom či čas, keď si v pokoji na lavičke pred panelákom vypijem svoju rannú kávu pri štebotaní vtákov.“ Vraví, že je pre ňu veľmi dôležité mať priestor na prácu, ktorú považuje za zmysluplnú.

    Zdroj: archív

    Lucia Kubíny

    Materstvo je o maličkostiach

    Na záver Lucia prezrádza výrok svojej kolegyne, duly, psychologičky a psychoterapeutky Hany Celušákovej: „Materstvo – to nemusí byť ohňostroj a šampanské. Môže to byť aj úplne obyčajný chlieb s maslom.“ K tomu dodáva: „O tomto je moja cesta matky. O každodenných momentoch, neobyčajne obyčajných maličkostiach. Želám sebe i všetkým čitateľkám, aby sme nad týmito všednými zázrakmi neprestávali žasnúť.“

    Zdroj: archív

    Dnes je riaditeľkou organizácie Slovenské duly. Tvrdí, že každá žena je odborníčka na svoj pôrod.

    Založila Tanana, o. z.

    Lucia Kubíny založila počas prvej vlny pandémie občianske združenie Tanana, ktoré sa venuje podpore rodičov, ktorí prišli o svoje dieťatko ešte počas tehotenstva. Podľa nej je to tiež jedna z podôb cesty matky. „Je to veľmi náročná téma, ale nesmierne potrebná, pretože sa týka veľkého množstva žien a rodín a veľmi málo sa o nej hovorí. Vedomie, že moja práca má zmysel, je pre mňa veľmi naplňujúce.“

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.