Ľudská zloba vie niekedy poriadne ublížiť. Mnohokrát bývajú kruté aj samotné deti či tínedžeri, ktorí sa posmievajú zo všetkého iného a pritom si neuvedomujú, čo asi prežíva ich "terč". Peklom, kvôli posmeškom si prešla aj Američanka Ash Soto, ktorá má dnes 26 rokov a patrí medzi známe influencerky za veľkou mlákou. Narodila sa ako celkom normálne, zdravé bábätko.

Až keď mala dvanásť rokov, objavilo sa u nej vitiligo, teda neifekčné kožné ochorenie, pri ktorom dochádza k strate melanocytov, ktoré tvoria kožný pigment. Na tele sa tak vytvoria svetlé škvrny rôznych tvarov a veľkostí. U Ash zasiahlo vitiligo jej tvár, hrudník, ruky a nohy.

Kvôli ochoreniu trpela veľmi dlho komplexmi, v škole bola terčom posmechu a šikany. Doberali si ju preto, ako vyzerá. Postupne sa jej vitiligo ešte zhoršilo a ona dospela do štádia, že sa izolovala od vlastnej rodiny a priateľlov. Mala ťažké depresie, trápila ju úzkosť. Prešla dlhú cestu, kým sa naučila milovať samú seba takú, aká je.

"Niekedy si želám, aby som sa mohla vrátiť v čase a povedať môjmu malému ja, že všetko bude raz dobré. Že to nie je koniec sveta. Že nie je nič, cez čo by som sa nedostala. No v tej istej chvíli to zároveň nechcem, pretože všetká tá bolesť zo mňa urobili silnú ženu, akou dnes som. Zvykla som svoju kožu nazývať príšera a dnes som smutná z toho, že som to tak vôbec niekedy vnímala. Moja koža rozpráva príbeh - príbeh, ktorý stále píšem s nádejou, že všetci pochopíte, že zvládnete všetko, čo vám život prinesie," napísala Ash na sociálnej sieti ku koláži, kde porovnáva svoje 5-ročné a 22-ročné ja.

Keď sa mladá žena naučila akceptovať, že je iná a jej telo zdobia škrvny, povýšila túto nedokonalosť na umenie. Začala aktívne využívať Instagram a prostredníctvom tejto sociálnej siete búra predsudky o normách krásy a snaží sa ľudí naučiť tolerancii. Škrvny, ktorými ma posiate telo sa rozhodla premeniť na umelecké diela a so štetcom dokáže divy. Pomocou farieb na telo vytvára jedinečné obrazce na vlastnom tele. Zvýrazňuje okraje škvŕn a vyzerá tak, akoby na sebe mala mapu neznámeho sveta. Tým sa snaží dokázať, a hlásať do sveta, že aj to, čo ostatní vnímajú ako nedokonalosť, možno premeniť na niečo krásne a svojím spôsobom dokonalé.

Ako mení Ash svoje "nedokonalosti" na umenie, nájdete v galérii.