Reklama

Z predpovedí slovenského seizmológa MRAZÍ: Prečo sa v okolí Slovenska trasie zem? Toto je dôvod

Podľa vedca sa, žiaľ, zemetrasenia nedajú predpovedať. Avšak existujú katalógy zemetrasení, ktoré sú akýmsi archívom a databázou zemetrasení.

Zdroj: Roman Hanc

Reklama

Desivé predpovede slovenského seizmológa! Čo nás čaká ďalej? Slovensko má zasiahnuť aj...

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:14
Remaining Time 0:14
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    FOTO Desivé predpovede slovenského seizmológa: Dôvod, prečo sa v okolí Slovenska trasie zem!
    Zdroj: youtube

    Včera vo večerných hodinách zasiahlo Slovensko zemetrasenie. V okrese Vranov nad Topľou vyhlásili po zemetrasení mimoriadnu situáciu. Platí v celej oblasti. Zemetrasenie, ktoré zasiahlo východné Slovensko, malo mať silu s lokálnou magnitúdou 4,9. Epicentrum sa malo nachádzať v katastri obce Ďapalovce, píše PLUS JEDEN DEŇ.

    Zdroj: facebook

    Vedúci Oddelenia seizmológie na Slovenskej akadémii vied Kristián Csicsay sa pre našu redakciu vyjadril k otázkam, ktoré sa týkajú nielen Slovenska, ale aj celkovej situácie vo svete.

    Mimoriadne situácie z dôvodu poškodenia domov počas zemetrasenia vyhlásili v obciach Holčíkovce a Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou a Kolbovce v okrese Stropkov. Zranenia nie sú nahlásené. >>>

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      VIDEO Škody po zemetrasení v obci Jankovce: Budovy sú posiate prasklinami!
      Zdroj: Lukáš Koco

      Pred pár mesiacmi Slovákov rovnako vydesila informácia, že na ukrajinsko- slovenských hraniciach bolo zaznamenané ďalšie zemetrasenie. Pravdou však je, že na Slovensku prístroje zaznamenávajú ročne 70 až 90 zemetrasení s epicentrom na území našej krajiny.. Približne 5 až 6 zemetrasení býva na našom území pozorovaných aj obyvateľmi, pričom cca 1 až 2 zemetrasenia z toho majú epicentrum mimo územia Slovenska.

      Zdroj: tasr

      Na snímke škody na dome po zemetrasení v obci Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou.

      Seizmológ Kristián Csicsay sa na tému Slovenska vyjadril: ,, Na území Slovenska stále prebieha tektonický vývoj, nemáme dôkazy o tom, že by sa zastavil. Práve naopak, zaznamenané zemetrasenia sú dôkazom toho, že zemský povrch aj pod Slovenskom je stále v pohybe. V minulosti na území Slovenska došlo k viacerým zemetraseniam, ktoré spôsobili veľké škody, ba dokonca si vyžiadali aj obete. Najničivejšie takéto zemetrasenie bolo v roku 1763 s epicentrom pri Komárne s odhadovaným magnitúdom 6,2, ktoré si vyžiadalo podľa najnovších poznatkov 200 až 300 obetí (niektoré staršie pramene uvádzajú 63 obetí), zničilo 7 kostolov a približne 300 domov a ďalšie budovy boli poškodené v blízkosti epicentra.“


      Podľa vedca sa, žiaľ, zemetrasenia nedajú predpovedať. Avšak existujú katalógy zemetrasení, ktoré sú akýmsi archívom a databázou zemetrasení. Na základe týchto informácií je možné vykonať pravdepodobnostné výpočty očakávaných zemetrasení z dlhodobého hľadiska v danej zdrojovej zóne a odhadnúť ich účinky v regióne. Ale nikdy sa nedá vylúčiť, že k zemetraseniu dôjde aj v takej oblasti, odkiaľ stáročia nemáme informácie o žiadnom zemetrasení a zrazu sa tam vyskytne. ,,Takéto regióny sa vyznačujú tým, že v hĺbkach zemského povrchu sa stáročia, dokonca tisícročia, hromadí napätie, ktoré sa potom náhle uvoľní formou seizmických vĺn pri zemetrasení, “ dodal Kristián Csicsay

      Anketa

      Cítili ste otrasy počas zemetrasenia na Slovensku?

      • Áno70%
      • Nie29%

      Hlasovanie bolo ukončené