Premenili najťažšie chvíle svojho života na pomoc iným
21. 2. 2024, 5:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:26)

Zdroj: JANA HRDLICKOVA
Pacientsku organizáciu NIE RAKOVINE založili pred 17 rokmi moderátori a publicisti Jana Pifflová Španková a Patrik Herman, neskôr sa k nim pridala herečka Bibiana Ondrejková. Prečo sa tak rozhodli? Už sa na to nemohli pozerať.
Zdroj: JANA HRDLICKOVA fotohrdlicka.sk
Zdroj: NIE RAKOVINE
Zdroj: NIE RAKOVINE
Galéria k článku
Keď do života slovenskej rodiny vstúpi rakovina, zvyčajne je to katastrofa: fyzická, psychická, aj ekonomická. Máme takmer o tretinu vyššiu úmrtnosť na onkologické ochorenia ako v okolitých pokrokových krajinách.
Z moderných liekov, ktoré bežne dostane pacient v Čechách či v Rakúsku, máme na Slovensku dostupnú možno štvrtinu a lekári musia donekonečna vypisovať žiadosti o úhrady a výnimky.
„Onkologickí pacienti nutne potrebujú zmenu prístupu k nim,“ neskrýva rozčarovanie Patrik Herman, ktorý venuje všetok svoj čas pomoci iným a šíreniu osvety. Zdá sa, že momentálne svitá na lepšie časy, pretože ministerstvo zdravotníctva stihlo od decembra schváliť viacero inovatívnych liekov. Dokonca doteraz najviac v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. „Budeme veriť, že situácia sa mení k lepšiemu pre našich ťažko skúšaných pacientov,“ hovorí Jana Pifflová Španková, prezidentka pacientskej organizácie.
Zdroj: NIE RAKOVINE
NIE RAKOVINE
Jediná šanca? Prevencia
Keď pacientska organizácia NIE RAKOVINE začínala, o prevencii sa takmer nehovorilo. „A tak sme sa pustili do obrovskej osvety plus obrovskej novinárskej práce - zadarmo, ale v prospech záchrany životov. Dali sme dokopy odborníkov, novinárov, vyliečených pacientov, zostavili sme naše osvetové edukačné podujatia zrozumiteľné každému,“ vyratúva Jana Pifflová Španková.
Zdroj: NIE RAKOVINE
MY SME NIE RAKOVINE - pacientski poradcovia - vyliečení pacienti pomáhajú onkologickým pacientom v liečbe
Aj vďaka nim vieme, že dnes už rakovina neznamená automaticky rozsudok smrti. Že skoro 80 %, ak sa zachytí včas, je liečiteľná. No nie je jedno, ako budú žiť pacienti, aj tí nevyliečiteľne chorí - či kvalitne, bez trápenia, a keď aj trápenie príde, kto im pomôže a ako. Vďaka intenzívnej osvete dnes fungujú na Slovensku tri preventívne skríningy (rakoviny hrubého čreva, prsníka a krčka maternice). To sú tisícky zachránených ľudí. NIE RAKOVINE sa zasadilo aj o vznik Národného onkologického plánu, etablovanie národných preventívnych onkologických programov, o vznik národného onkologického inštitútu, ktorý tieto skríningy organizuje a vyhodnocuje.
Zdroj: RTVS
Patrik Herman
Patrik Herman, ktorý stratil kvôli rakovine hrubého čreva svojho milovaného otca je súčasťou pravidelných osvetových turné po slovenských mestách, školách či obchodných centrách. Ako hovorí, mnohí kašleme na svoje zdravie, ignorujeme pozvania a ponúkané možnosti na prevenciu. „Keď už nejdeme na preventívne vyšetrenie kvôli sebe, mali by sme aspoň kvôli našim blízkym. Mojou motiváciou je každý jeden človek, ktorého presvedčíme.“
Poradne, v ktorých vás objímu
Jana Hižnayová

Janka Hižnayová mala 37 rokov, keď jej diagnostikovali rakovinu prsníka. Dnes je dobrovoľníčkou v prešovskej pacientskej poradni NIE RAKOVINE.
Zdroj: NIE RAKOVINE
Janka Hižnayová s manželom
Zdroj: NIE RAKOVINE
Janka Hižnayová s manželom aktívne športujú
Dokopy je ich na Slovensku päť a ich mravenčia práca je neoceniteľná. „Pacient pacientovi rozumie najlepšie. Väčšina novo diagnostikovaných pacientov takisto ako ja nemá odpovede na svoje otázky. Počúvam ich, rozprávam sa, objímam, poradím… Pretože viem z vlastnej skúsenosti, čím si prechádzajú.“
Zdroj: NIE RAKOVINE
Janka Hižnayová a Zuzana Sviteková - pacientske poradkyne NIE RAKOVINE
Zuzana Sviteková

Zuzana Sviteková je dobrovoľníčkou v poradni v Nitre. Keď jej mama dostala rakovinu, tiež si zúfalo vyhľadávali informácie a odpovede na svoje otázky: „Nič také ako poradenstvo neexistovalo, lekári a zdravotný personál na takéto čosi nemali čas a priestor.“
Zdroj: NIE RAKOVINE
Zuzana Sviteková
Zdroj: NIE RAKOVINE
Zuzana Sviteková na turistike
Zdroj: NIE RAKOVINE
Pacientske poradkyne NIE RAKOVINE - Janka Hižnayová v strede
Tomáš Gazdík

21-ročný Tomáš Gazdík prekonal rakovinu už dvakrát. Mladý bojovník dnes tiež pomáha v NIE RAKOVINE: „Motivujú ma všetci ľudia, moji priatelia, moja rodina i známi, bohužiaľ, každý jeden z nich môže byť v rovnakej pozícii ako som bol ja. Aj jeden zachránený život, alebo aspoň zlepšenie situácie či hocijaká iná pomoc má pre mňa tú najvyššiu cenu,“ hovorí.
Zdroj: NIE RAKOVINE
Tomáš Gazdík počas liečby rakoviny semenníkov
Zdroj: NIE RAKOVINE
Tomáš Gazdík po liečbe rakoviny semenníkov v plnej sile
Marián Božík

Do radov dobrovoľníkov sa pridal aj Marián Božík, ktorému diagnostikovali rakovinu hrubého čreva, keď mal 48 rokov.
„V tej chvíli sa mi zrútil svet. Stratil som pocit nesmrteľnosti, ktorý som vo svojom veku mal. Zrazu som si uvedomil, čo to znamená byť vážne chorý, resp. stratiť to, čo najviac potrebujeme - zdravie. Čo by som vtedy dal za to, keby som vedel, že som mohol tomuto ochoreniu predísť jednoduchým testom na skryté okultné krvácanie a keby som si ho urobil včas...“
Zdroj: NIE RAKOVINE
Marian Božík
Zdroj: NIE RAKOVINE
Marián Božík sa udržiava vo forme športom
Adresná pomoc
Slovenský onkologický pacient má pred sebou dlhú cestu. Mnohé sa zlepšilo, ale naďalej chýbajú moderné diagnostiky, riešenia ťažkých existenčných situácií, kvalitné onkologické centrá… Ako vraví Patrik Herman, v rámci Európy sme pacientmi druhej a možno aj tretej kategórie. Zostáva len spoľahnúť sa na pomoc dobrých ľudí, partnerov, inštitúcií, ktorí suplujú štát. Pomôcť môže aj každý z nás, vo forme dôležitých 2 %. Práve prišiel čas, kedy sa všetci môžeme rozhodnúť, ako s nimi naložíme. Každé euro pomáha presne tam, kde je to najviac potrebné.
Pacientska organizácia NIE RAKOVINE obhajuje práva onkologických pacientov od roku 2007.
Online poradňa s renomovanými odborníkmi na www.nierakovine.sk
Bezplatná pacientska linka: 0800 800 183