Priznanie svokry: Nevesta mi ukradla syna! Zatvorili sa do izby a... Nezniesla som, čo robili!
13. 2. 2019, 11:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 11:43)

Zdroj: Shutterstock
Vzťahy medzi svokrami a nevestami sú často napäté, odmerané alebo rovno vojnové. Dá sa tomu vôbec zabrániť?
Agáta (51) žije s manželom na severe Anglicka a je mamou troch detí. Najstaršia dcéra je šťastne vydatá za Slováka a majú 3-ročnú dcéru. „Žijú vo vlastnom dome a podľa mňa veľmi dobre a usporiadane,“ hodnotí mama Agáta, ktorá má ešte jednu dcéru. Má 18 rokov a trpí mozgovou obrnou.
„Najviac má postihnuté dolné končatiny, preto chodí len pomocou bariel alebo špeciálnej chodúľky. Ale mentálne je v poriadku, len až príliš citlivo prežíva všetko, čo sa okolo nej deje. Niekedy je to dosť kruté pre ňu i ľudí okolo nej. Pomaly sa s tým učí bojovať a mnohokrát, keď už všetko vyzerá dobre, udeje sa niečo v rodine a je zase zle,“ vysvetľuje mama Agáta, pretože najmladšia dcéra sa najviac bojí práve o ňu.
Na Vianoce dostali od syna prekvapenie
Okrem dcér má aj syna. Narodil sa druhý v poradí a k mame má najbližšie. Ako sama vraví, je veľa dôvodov prečo, ale vypichne aspoň jeden. „Podobá sa na mňa nielen výzorom, ale aj povahou. Je slušný, milý, inteligentný chlapec. Nemá rád, ak sa niekomu deje krivda. V každej situácii sa snaží byť spravodlivý a otvorený,“ vysvetľuje, čo sa jej na ňom páči.
Syn skončil vysokú školu s bakalárskym diplomom a jedného dňa oznámil, že zo Slovenska za ním priletí priateľka, ktorá sa chce pokúsiť žiť v Anglicku. Pre rodičov to bol šok, keďže v tej dobe boli v dome šiesti.
„Každá spálňa bola vtedy obsadená, a tak neostávalo nič iné, ako z jedálenského kúta urobiť ďalšiu spálňu pre mňa s manželom,“ vysvetľuje Agáta spôsob, ako promptne vyriešili nečakanú situáciu. Keďže bol čas Vianoc, celá rodina jej pripravila darčeky. „Deti sa medzi sebou už poznali predtým, lebo navštevovali spoločnú základnú školu, keď sme ešte bývali na Slovensku.“
Zdroj: Shutterstock
Preto je dobré sťahovať sa zo životov našich detí postupne, najlepšie od puberty, keď začnú túžiť po samostatnosti.
Hoci sa tvárila spokojne, nebola to pravda
Keďže s manželom podnikajú, majú viac voľných dní. „Preto sme so synovou priateľkou jej prvé dni u nás strávili my. Bolo nutné vybaviť nejaké veci na úradoch, aby sa mohla rýchlejšie zaradiť do bežného života. Pomáhali sme jej, ako sme vedeli. Jej anglický jazyk na teoretickej úrovni bol super, horšie to bolo s praxou. Preto sme jej vybavili školu, aby nabrala istotu a nebála sa komunikovať,“ vysvetľuje žena, ako sa snažili synovu priateľku začleniť do nového prostredia.
„Vysvetlili sme jej, ako to u nás doma funguje, keďže v domácnosti bolo ľudí viac než dosť. Ona so všetkým súhlasila a vyzeralo to, že nemá s ničím problém. Bola usilovná a pomáhala s čímkoľvek,“ rozpráva. „Žiaľ, to všetko bola len pretvárka,“ tvrdí nakoniec sklamane mama. „Keď sa syn vrátil z práce, zatvorili sa do izby a ona sa mu sťažovala, ako je nami využívaná, neocenená a podobne.“ A tak prvá hádka nenechala na seba dlho čakať. Hoci to vyzeralo, že sa všetko vysvetlilo, hádky sa opakovali čoraz častejšie.
Vadilo jej, že na mňa syn dá
„Syn sa nám začal v dome vyhýbať, a to aj vtedy, keď bolo všetko v poriadku. Nekomunikovali sme,“ hovorí smutne Agáta o vývine vzťahu medzi ňou a synom, hoci stále sa snažila nájsť si cestu k nemu i jeho priateľke. „Po celý čas, čo u nás bývali, som sa mu ani raz na ňu nesťažovala. Mala som s ňou všelijaké problémy, ale stále som ich riešila iba s ňou. Ona to riešila zase tak, že volala jemu. Zrazu som pochopila, o čo jej ide. Zistila, že syn na mňa veľmi dá, predtým sa vždy rád so mnou radil, zhováral. Chcela dosiahnuť, aby sa radil výlučne s ňou, preto ma potrebovala zastaviť,“ myslí si Agáta. Podľa nej je synova priateľka manipulatívna a vedela, ako rodičov, teda hlavne mamu, očierniť.
Zdroj: Shutterstock
Odborníci sa zhodujú aj na tom, že konflikty medzi ženami sú oveľa výraznejšie, pretože sú intuitívnejšie a empatickejšie ako muži.
Zaradil sa do jej rodiny
Jedného dňa prišla domov z práce a synova izba bola prázdna. „Odvtedy som svojho syna nevidela. Sú tomu už štyri roky. Neviem, kde býva, ako sa mu darí, či nie je chorý... Cez sociálne siete viem toľko, že sa naplno zaradil do jej rodiny. Keďže ona je jedináčik a mama je rozvedená, údajne môjho syna zbožňuje.
Je mi ťažko, som z toho psychicky na dne, aj preto sa môj zdravotný stav zhoršil natoľko, že už s tým budem musieť žiť natrvalo. Máme jedinú vnučku, jeho neter, a on ju ani nepozná. Dnes to vôbec nevyzerá, žeby sa to niekedy malo zmeniť. Mám pocit, že sila, akou ho ovláda priateľka, sa len ťažko dá poraziť.“
Večný konflikt - prečo je to tak?
Vzťah medzi svokrou a nevestou je plný napätia, pretože vytvára prirodzenú súťaž. Matka bola primárnou ženou v doterajšom synovom živote, teraz túto rolu chce prebrať niekto iný. Nie je ľahké sa toho vzdať, pretože ženy sa rady stotožňujú s rolou matky, a vôbec so všetkými rolami, v ktorých nesú nejakú zodpovednosť. Matka, ktorá roky investovala do výchovy, riadila domácnosť a starala sa o členov rodiny, sa nemôže zo dňa na deň vzdať tejto úlohy. Aj to chce čas.
Preto je dobré sťahovať sa zo životov našich detí postupne, najlepšie od puberty, keď začnú túžiť po samostatnosti. Odborníci sa zhodujú aj na tom, že konflikty medzi ženami sú oveľa výraznejšie, pretože sú intuitívnejšie a empatickejšie ako muži. Vnímajú už narážky či jemne znevažujúce správanie, ktoré by muži prešli bez povšimnutia. Pritom práve na vzťahu svokry a nevesty stojí zdravé fungovanie celej rodiny. Malo by byť v záujme oboch strán žiť v mieri, ako sa len dá.
Čo na to odborníčka Sylvia Dančiaková
Svokra a nevesta – alebo nástrahy vyplývajúce zo vzťahu tvoriaci trojuholník dvoch žien a jedného muža. Základné poznanie, ktoré nám matkám môže uľahčiť budúce rodinné vzťahy s dospelými deťmi a ich rodinami je, že svoje deti, či už synov alebo dcéry, NEvlastníme, a teda nám ich ani nikto nemôže „ukradnúť“. Zásadne sa týmto vedomím zbavujeme strachu, že o ne v budúcnosti takto prídeme.
Rodičia sú sprievodcovia detí. Detstvom a dospievaním svoje deti sprevádzame, ukazujeme im, čo vidíme, cítime, skúšame, čo považujeme za „cool“, čo je pre nás neprijateľné. Niekde počas tej cesty príde čas, keď sa po boku nášho veľkého dieťaťa objaví jeho partner/ka a najlepšie, čo môžeme urobiť, je dôverovať sebe i jemu, že všetko, čím sme spolu prešli, ho posilnilo natoľko, že ďalej to zvládne sám/sama. Nikdy svoje dieťa NEoslabujme tým, že mu budeme radiť, ako má žiť svoj život.
To, že sa nám jeho/jej partner/ka nepáči, je v skutočnosti len náš problém a je fajn zistiť, aké strachy a pochybnosti sa za tým skrývajú a odkiaľ pramenia. Naše dieťa si svojho/ju partnera/ku pre niečo vybralo, niečo s ním má prežiť, porozumieť, uvidieť, naučiť sa – niekam sa môže posunúť.
Ak sa nám nejakým nedopatrením, či takzvaným dobrým úmyslom, podarí partnerský vzťah nášho dieťaťa ohroziť, zraniť, odmietnuť, vždy sa môžeme ospravedlniť a prejaviť ľútosť, bez výhovoriek – jednoducho len prijať zodpovednosť a uistiť všetkých, že sa úprimne pokúsime o rešpekt voči nim.
V kontakte je najdôležitejšie nahradiť manipuláciu a vydieranie otvorenosťou a nezáväznosťou. Prvé kroky sú na rodičoch a nezabudnite, že ide o ponuku bez očakávania vďačnosti.
Zdroj: Shutterstock
Práve na vzťahu svokry a nevesty stojí zdravé fungovanie celej rodiny.
Pre zlepšenie vzťahov
Čo môžu urobiť nevesty
● Rešpektujte, že medzi svokrou ako matkou a jej synom je silný vzťah a nespochybňujte ho.
● Nepoužívajte deti ako prostriedok na vydieranie svokry.
● Riešte svoje problémy so svokrou sama, nemusí za vás všetko riešiť manžel. Alebo potom ich riešte spoločne – v trojici.
● Namiesto ohovárania a zlosti za jej chrbtom jej priamo povedzte, čo vám na jej správaní prekáža a definujte si spoločné pravidlá.
● Ak spoločné pravidlá nerešpektuje, premýšľajte o väčšej samostatnosti či pevnejších hraniciach.
Čo môžu urobiť svokry
● Čo vás nepáli, to nehaste! Nemusíte mať všetko pod kontrolou a vstupovať do každého problému mladých. Rada nad zlato: Pomáhajte a raďte len vtedy, ak vás o to požiadajú.
● Skôr, ako začnete hľadať chyby na neveste, pozrite sa na tie svoje. Veď predsa nikto nie je dokonalý! Ani občasné sťažnosti nášho dieťaťa na partnera nie sú dôvodom, aby sme nevestu prehnane kritizovali a živili v sebe hnev!
● Nešetrite pochvalou. Zároveň si tak začnete všímať to, čo robí vaša nevesta dobre.
● Úplné tabu je živiť v synovi žiarlivosť na nevestu alebo nebodaj šíriť klebety o neveste medzi cudzími ľuďmi – svet je malý –, ani neviete kto a kedy vaše slová prekrúti a povie ich neveste.
● Doprajte im súkromie – ak sa vaše pravidlá domácnosti priveľmi odlišujú od tých nevestiných, nabádajte ich, aby si vytvorili vlastnú domácnosť mimo vás. Hoci sa vám tie ich nebudú páčiť, nekritizujte ich nový spôsob života. Spomeňte si na vlastné začiatky s manželom.