Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Prvá pomoc: Ako odnaučiť dieťa od plienok

Ilustračné foto

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Aj vy už pár týždňov hútate, čo robiť, aby sa vaša ratolesť skamarátila s nočníkom a odvykla si od plienok?

Dieťa si v prvých mesiacoch života vyžaduje maximálnu starostlivosť. Rodič ho musí nakŕmiť, okúpať, prebaliť a venovať mu neustálu pozornosť. Kým sa nenaučí rozprávať, alebo aspoň signalizovať svoje potreby, bez plienky ho môžete nechať len na vlastné riziko.

,,Niektorí rodičia si myslia, že keď už dieťa vie sedieť bez opory, čo býva približne v šiestich mesiacoch jeho života, zvládne i sedenie na nočníku. Keď ho naň uložia, pri troške šťastia urobí to, čo má. Nepôjde však o nič cielené, čo by si dieťa uvedomovalo a urobilo preto, lebo sa to od neho žiada. Pôjde čisto o náhodu,“ upozorňuje detská lekárka.

Na nočník by ste preto svoju ratolesť určite nemali siliť a do roka sa zmieriť s tým, že ju budete prebaľovať. Až v tomto období, keď je dieťa mobilnejšie, začína rozprávať a chápať, prečo nosí plienku, má zmysel zoznámiť ho s nočníkom.

Takto sa vám to podarí...

• Najlepšie obdobie na odnaučenie od plienok je v lete. Namiesto nich mu pri behaní po záhradke dajte iba tenké nohavičky. Keď sa pociká, bude mu mokro a pred ostatnými sa začne hanbiť za to, čo spravilo. Dieťa veľmi rýchlo pochopí, že takýto spôsob potreby nie je práve najkomfortnejší a druhýkrát si dobre rozmyslí, či vás nepožiada o nočník.

• Mnohé deti na nočníku dlho neobsedia, preto ich musíte motivovať. Popri tom sa im venujte, hrajte sa s nimi alebo im čítajte rozprávku. Pozeranie televízie nie je vhodné, hlavne keď ide o také malé dieťa.

• S nočníkom by si malo dieťa vystačiť minimálne do druhého roku. Brávať ho na toaletu o niečo skôr nie je dobré. Aj tak by ste ho na ňu museli vyložiť a počas potreby držať. Na ,,dospelácke“ WC by malo chodiť až vtedy, keď to zvládne samo.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

Vyberáme pre vás niečo PLUS