Reklama

Prvá pomoc: Nechce sa mi učiť!

Učenie sa dá uľahčiť, stačí zvoliť správny

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Po niekoľkých hodinách nútenej sústredenosti v škole sa len máloktorému dieťaťu chce učiť ešte aj po návrate domov. Ide to aj bez kriku a plaču, stačí len zvoliť správny prístup.

Nútenie do učenia nie je najvhodnejší spôsob pomoci zo strany rodiča. Z prípravy do školy robí neatraktívnu a nepríjemnú činnosť. Podľa psychologičky Zdeňky Némethovej je lepšie dieťa motivovať. ,,Dohodnúť sa na určitých pravidlách. Napríklad, teraz sa budeme 20 minút učiť a potom sa spolu zahráme.“

Kedy a ako sa s ním učiť?

• Počas prvých rokov školy je dobré naučiť dieťa pravidelnému domácemu učeniu. Vytvorte mu nový popoludňajší režim. Najprv učenie, až potom zábava.

• Po návrate zo školy by si však dieťa malo oddýchnuť. Tento čas môžete využiť na rozhovor o tom, čo bolo v škole, alebo na čo sa dieťa teší, čo bude robiť v ten deň, keď si splní svoje školské povinnosti. Nemalo by však ísť iba o obligátnu otázku, z ktorej necítiť skutočný záujem o to, čo dieťa od rána prežilo.

• Pokiaľ má dieťa problém s motiváciou k učeniu, je vhodné spojiť mu učenie s niečím príjemným, napríklad pustiť mu krátku obľúbenú rozprávku na CD. Popri jej počúvaní si môže upratať izbu, aby sa mu lepšie učilo.

• Pozeranie televízie pred učením je demotivačné, veď komu by sa chcelo z príjemného leňošenia zase do práce.

• Nie je dobré, aby ste ho po dopísaní domácich úloh hneď poslali do postele, organizmus je vtedy nabudený a dieťa by tak mohlo mať problémy so zaspávaním. Dieťa musí mať čas na svoje aktivity, fantáziu, odreagovanie.

• Buďte trpezliví. Hlavne prvákom môže ísť učenie spočiatku ťažko. Na učenie s deťmi si preto vždy vyčleňte dostatok času.

Zabezpečte mu mimoškolskú aktivitu

,,Určite by som odporučila napríklad kolektívne športy, ktoré dajú dieťaťu do života omnoho viac ako len pohyb. Naučí sa sebadisciplíne, prekonávaniu prekážok, cieľavedomosti a ,tímovému duchu‘. Po dostatočnej pohybovej aktivite ide aj učenie omnoho ľahšie,“ radí psychologička Zdeňka Némethová. Okrem oddychového krúžku treba dať deťom možnosť vybrať si aj jeden náučný. Ideálne sú jazykové kurzy, pretože v tomto období sa deti nachádzajú v senzitívnej etape, čiže jazyky sa učia omnoho ľahšie. Avšak aj tu treba zdôrazniť, že všetko treba prispôsobiť aktuálnym možnostiam dieťaťa. ,,Preto je vhodné poradiť sa o tom s odborníkmi v centrách pedagogicko- psychologického poradenstva a prevencie. Nie je dobré, aby sa schopnosti a možnosti detí preceňovali. Príliš veľké ambície rodičov ich často zaťažujú, čo sa môže odzrkadliť aj na ich zdravotnom stave.“

6 krokov ako uľahčiť učenie

1. Nikdy sa neučte hneď po jedle!

Organizmus potrebuje čas na trávenie jedla. V tele prebieha útlm, ktorý trvá cca 1 až 1,5 hod. Učenie si naplánujte najskôr hodinu po ľahkom jedle.

2. Pred učením nikdy nespite!

Spánok dlhší ako 20 minút spôsobuje útlm podobne, ako keď sa najete. Pokiaľ ste unavení a potrebujete sa učiť, choďte si radšej na pár minút zabehať alebo so psom na prechádzku.

3. Učte sa pravidelne!

Systematická príprava vám pomôže skrátiť čas trávený nad knihami. Navyše učenie a opakovanie naučeného v malých dávkach si lepšie a ľahšie zapamätáme a nezaberie veľa času.

4. Dodržiavajte spánkový režim!

Deti by mali v noci spať cca 10 hod. S vekom sa táto hodnota znižuje. Dospelý človek potrebuje na spánok cca 7–8 hodín, aby sa telo správne zregenerovalo.

5. Do postele najneskôr o 22. hodine! Väčšina z nás zažije najhlbšiu fázu spánku medzi 23.–24. hodinou. Ak ju premeškáte, spánok už nebude taký hlboký a ráno sa zobudíte unavení. Ďalšia – menej hlboká fáza býva medzi 5.–6. rannou hodinou.

6. Neučte sa skoro ráno!

Učivo, ktoré ste sa naučili ráno, rýchlo zabudnete. Nové informácie, ktoré sa naučíte v škole, ho vytlačia z pamäti. Učte sa radšej popoludní, nočný spánok vám pomôže naučené učivo spracovať a presunúť do dlhodobej pamäti.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!