Reklama

Prvé foto vášho dieťatka: Čo dokáže ultrazvuk?

Ilustračné foto

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Pre mamičky je to možnosť, ako vidieť svoje bábätko ešte pred tým, ako ho porodia. Pre lekárov je to pomocník zisťujúci, či je dieťatko v poriadku.

Reč je o ultrazvuku, ktorý sa v gynekológii využíva bezmála 40 rokov. Najskôr ukazoval iba „čmuhy“. Teraz si možno odniesť od doktorov obrázok v špičkovej kvalite. A nielen fotografiu.

Prvé stretnutie s ultrazvukom čaká nastávajúce mamičky hneď od začiatku tehotenstva. Každá tehotná žena by ďalšie ultrazvukové vyšetrenie mala podstúpiť v 12. týždni tehotenstva, keď sa vyšetrujú vrodené vývojové chyby plodu.

Počas tehotenstva tiež možno odhadnúť aj hmotnosť plodu. Vyšetrenie ultrazvuku pritom patrí medzi veľmi bezpečné metódy. Je ale zbytočné, aby ho mamičky vyžadovali bezdôvodne.

Zmeria aj rýchlosť krvi

Samostatnú kapitolu tvorí vyšetrenie rýchlosti prúdenia krvi v cievach. Využíva sa v meraní tzv. prietoku v pupočníku, kde sa vlastne zisťuje odpor, ktorý kladie placenta krvnému prúdu. V prípade patologických stavov sa totiž z placenty, ktorá je veľmi dobre priepustná, stáva prekážka krvného prúdu. Srdce plodu sa nadmierne namáha, spotrebováva veľké množstvo živín a ich prísun viazne. Plod nie je v maternici dostatočne vyživovaný a môže preto odumrieť. Pri vyšetrení rýchlosti prietoku krvi v mozgovej tepne plodu zase možno skúmať, či dieťa netrpí chudokrvnosťou, či je nutná transfúzia krvi priamo do pupočníka. To hrozí v prípadoch, keď krv matky nesie Rh faktor negatívny a dieťa má Rh faktor pozitívny po otcovi. Problém je v tom, že bielkoviny oboch krví sa spoločne „neznesú“ a komplikácie v krajnom prípade môžu viesť až k smrti plodu.

Ako to funguje:

Základom ultrazvukového vyšetrenia je fyzikálny jav šírenia zvuku v priestore. Metóda využíva odraz akustických alebo zvukových vĺn na vysokých frekvenciách. Vlny prechádzajú telom a odrážajú sa od jednotlivých orgánov. Každý má inú tkanivovú hustotu a tým aj inú rýchlosť odrazu. Na základe toho potom vzniká obraz.

MUDr. Petra Oťapková, gynekologička

Čo sa zisťuje ultrazvukom počas gravidity?

V prvom trimestri, v 10. – 12. týždni sa robí vyšetrenie nosných kostičiek, presiaknutia záhlavia šije plodu a meria sa vzdialenosť záhlavia a kostrče, podľa čoho sa určuje termín pôrodu. V 20. – 21. týždni sa robí morfologické vyšetrenie, keď sa zisťujú prípadné vrodené vývojové chyby plodu. V 30. – 32. týždni sa robí biometrické vyšetrenie. Pred pôrodom v 36. – 38. týždni sa vyšetruje placentárny prietok a robí sa biometria – posudzuje sa veľkosť plodu, zisťujú sa jeho poloha, množstvo plodovej vody, placenta a jej uloženie, stupeň zrelosti.

Robia sa iba 4 ultrazvukové vyšetrenia?

Ak si to okolností vyžadujú, robí sa aj častejšie. Napríklad keď je placenta zle či nízko uložená, keď máme podozrenie na zaostávanie rastu plodu, či vývojové abnormality. A potom je tu ešte možnosť 3D ultrazvuku (v 16. – 18., respektíve v 24. – 26. týždni tehotenstva).

Čo všetko môže odhaliť?

Hydrocefalus: Patologické nahromadenie tekutiny v mokových dutinách plodu. Vážne ohrozuje život dieťaťa.

Rázštep brušnej steny a chrbtice, pier: Má vysokú presnosť. Defekt nastáva v čase, keď nedôjde k spojeniu zárodočných tkanív, ktoré sa počas vnútromaternicového života vyvíjajú oddelene.

Srdcové chyby: Donedávna veľmi často nediagnostikovateľné ochorenia.

Downov syndróm: Zisťuje sa na základe tzv. prejasnenia šije a ďalších známok. V mieste krku sa s pomocou ultrazvuku posudzuje množstvo nahromadenej tekutiny. Pokiaľ je jej veľa, riziko je zvýšené.

Edwardsov syndróm: Pri vyšetrení naň môže upozorniť to, že dieťa má deformovanú hlavičku a často nemá vyvinuté palce. Typické je i zovretie ruky v päsť s prekrížením prstov.

Kyklopia: Je deformácia tváre, pri ktorej dôjde k splynutiu obidvoch očí tak, že na zobrazenej tvári vyzerá ako jedno v strede čela.

Siamské dvojčatá: Anomália vzniká v čase, keď pri plodoch, ktoré mali byť jednovaječnými dvojčatami, dôjde k zastaveniu delenia a ich telíčka v určitom mieste zostávajú zrastené. Možno vidieť aj počet končatín, ktorý často nezodpovedá dvom plodom.

Meranie množstva plodovej vody: Jej nadbytok môže ukazovať napríklad na nevyvinutie pažeráka, ktoré bábätkám nedovolí prehĺtať plodovú vodu.

Škatuľka do vrecka

Hitom u tehotných je takzvaný ultrazvuk do vrecka, vďaka ktorému si budúce mamičky môžu samy overiť, či sa ich bábätko hýbe a vidieť, ako mu tlčie srdiečko. „Môže ich psychicky upokojiť v prípade obavy o život potomka, ale nenahradí lekársku starostlivosť,“ dodal Calda.

2D ultrazvuk: Základom vyšetrenia je dynamický dvojrozmerný ultrazvuk. „Ten je z hľadiska prenatálnej diagnostiky najvýznamnejší – má vysokú rozlišovaciu schopnosť. Možno s ním presne zamerať detail a odhaliť defekt plodu. V diagnostike vrodených vývojových chýb plodu je jeho úloha nezastupiteľná,“ hovorí odborník.

3D ultrazvuk: Je to trojrozmerné – plastické zobrazenie plodu v maternici. „Rodičia ho majú veľmi radi. Z pohľadu lekára a v rámci diagnostiky ale nie je priestorové videnie tým najdôležitejším,“ tvrdí pôrodník.

4D ultrazvuk: Za štvrtý rozmer sa tu považuje čas. „Toto zobrazenie umožňuje zachytenie trojrozmerného pohybu plodu v reálnom čase. Môžeme tak sledovať pohyby a grimasy plodu,“ vysvetľuje pôrodník.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!