Renáta Názlerová čelila šokujúcemu podvodu: Ukradli jej účet aj tvár a chceli od nej PENIAZE!
3. 4. 2025, 16:15

Zdroj: https://www.instagram.com/p/DEmvQsPKVMG/?img_index=3
Renáta Názlerová odhalila, ako podvodníci zneužili jej meno a videá na predaj neúčinných produktov. Ako sa jej podarilo zastaviť toto klamstvo a čo odporúča ostatným, ktorí sa ocitli v podobnej situácii?
Zdroj: https://www.instagram.com/p/DEmvQsPKVMG/?img_index=3
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CWDg6erqHZB/
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CPnoC01LMFS/
Galéria k článku

Ako sama Renáta priznala, nikdy by jej nenapadlo, že by jej účet mohol byť predmetom krádeže. „Dokážem porozumieť, hoci to neznamená, že to schvaľujem, krádeži auta, bankomatu, defraudácii, úrody z poľa, ale účet na Instagrame? Lebo logicky si položíte otázku – čo by zlodej z môjho profilu mal?“ hovorí o svojej prvotnej reakcii. „Že niečo predsa, som pochopila hneď na druhý deň po tom, ako som zistila, že sa najprv nemôžem prihlásiť do svojho účtu na Instagrame a asi o hodinu som ho už márne hľadala, bol vymazaný.“
Chceli od nej peniaze
Na druhý deň jej napísala údajne „fantastická firma“ špecializujúca sa na sociálne siete. „Učinili tak cez WhatsApp, že si náhodou všimli, že mi niekto ukradol profil, ale oni sú tí dobrí, ktorí takým ako ja pomáhajú, aby sa im ukradnuté vrátilo,“ vysvetľuje Renáta, že jej naposielali printscreeny nejakých konverzácií od vďačných okradnutých, ktorým vraj pomohli. Pár dní nereagovala, pretože skúšala nájsť nejakého spoľahlivého slovenského IT odborníka, ktorý by jej dokázal profil vrátiť. Žiaľ, nebolo to možné. Keď firma opäť kontaktovala Renátu s požiadavkou na zaplatenie, Renáta sa im rozhodla nevyhovieť. „Vyjadrila som sa, že to posielam na políciu. Ich odpoveď bola, že sa zbytočne vyhrážam, že im sa nič nemôže stať, a teda buď nech zaplatím, alebo zabudnem na svoj instagramový účet. Odpísala som, že si ho môžu nechať, že nič nezaplatím.“
Mala slabú ochranu
V tom čase mala na svojom profile asi trinásťtisíc sledujúcich. Nie je to veľa, a preto, ako sama vraví, na tom účte nezarábala. To bol aj dôvod, prečo ju to síce nahnevalo, ale nie natoľko, aby do nejakej bezodnej čiernej diery začala posielať peniaze. S odstupom času sa zamýšľa, čo sa vlastne stalo a prečo sa jej profil stal cieľom podvodníkov. „Som stará škola, moja generácia nie je taká zručná v oblasti mobilných zariadení a internetového prostredia, a nevieme predvídať, respektíve nesledujeme všetky trendy a hrozby tak podrobne ako iní, ktorí v tomto prostredí fakticky vyrastajú a sú v ňom denne celé hodiny. Mala som iba jednostupňové overenie a to poľahky prelomili,“ priznáva a dodáva že dnes už vie, že dvojstupňové overenie je nevyhnutnosť a akákoľvek zmena v konte musí prejsť jej osobnou autorizáciou.
Dokážu oklamať aj rozhľadených
Podľa nej je nesmierne ťažké odhaliť podvod, alebo ho predvídať. Zmeny a kreativita v podvodoch, ktoré sú profesionálne prepracované, sofistikované, dokážu oklamať aj múdrych a obozretných ľudí. „Som nesmierne rada, že sa televízia JOJ pustila do projektu Koniec hry, kde predstaví autentické príbehy ľudí, ktorí sa stali obeťami takýchto podvodov. Verím, že aj toto pomôže k celkovej mobilizácii pozornosti a opatrnosti, keď sme v online priestore. Dúfam tiež, že relácia prinesie aj praktické rady, ktoré potrebujeme všetci ako soľ,“ hovorí s nádejou.
Počuli ste náš podcast?