Je to príbeh o tom, ako sa zo slušnej a z bohatej rodiny stane niečo, čo nikto nepredpokladal. Otec rodiny utrpí ťažký úraz a mama prepadne gamblerstvu, a to až natoľko, že skončí ako bezdomovkyňa.

Môj mladší brat Roman mal s manželkou tri deti a úspešne podnikal v stavebníctve. Jeho manželka Lenka nepracovala, bola v domácnosti. Roman zarobil dosť peňazí na to, aby Lenka mohla ostať doma a starať sa o deti. Žili si dobre, chodili na dovolenky a zdalo sa, že im nič nechýba.

Raz Romanovi na stavbe povedal jeden murár, že včera videl Lenku v herni, kde hrala automaty. Roman ostal zarazený, ale neveril tomu. Neskôr však znovu počul, že ktosi videl Lenku v herni. Hoci sa Roman snažil prísť na to, či je to pravda, domov chodil príliš neskoro, aby to zistil, ale musel pripustiť, že domácnosť nebola dlhší čas v poriadku. Čoraz častejšie chýbal navarený obed, v kúpeľni sa kopila bielizeň na pranie. Ich 12-ročná dcéra Adelka zostávala vonku dlhšie, ako by sa patrilo a zhoršil sa jej prospech v škole.

Manželka za jeho chrbtom podľahla hráčskej vášni.
Zdroj: Shutterstock

A tak sa Roman s Lenkou porozprával

Lenka pripustila, že sem-tam zájde, ale nie je to nič vážne. Zostalo teda pri akomsi napomínaní, ale tie čoskoro nestačili a začali sa hádať. Keď boli hádky na dennom poriadku a Roman mal strhaný výraz a schudol, dokonca začal rušiť stavebné zákazky, uvedomil si, že jeho žena prepadla hráčskej vášni a jeho rodinu to ničí.

A vyvrcholilo to dňom, keď sa raz vrátil pred obedom domov z práce a Lenka doma nebola. Uvaril si kávu a ako tak sedel, začal zvoniť Lenkin telefón. Našiel ho v saku zavesenom v predsieni a pochopil, že manželka si ho zabudla. Telefonát síce nestihol dvihnúť, ale to, čo ho zaujalo, bola SMS o výpise z účtu. Posledný výber bol 2 000 eur a zostatok na účte 50 eur. Predchádzajúce výbery boli tiež dych vyrážajúce. Účet, na ktorom bol poriadne veľký finančný obnos, ostal prázdny. V tom momente vedel, kde asi Lenka je. Sadol do auta a mieril do herne, v ktorej ju vídali zamestnanci. Bola tam. Sedela pri automate a Roman sa neudržal a nakričal na ňu. Hodil jej telefón a radšej odtiaľ odišiel, lebo by sa úplne prestal ovládať.

Manželka za jeho chrbtom podľahla hráčskej vášni.
Zdroj: Shutterstock

Skončila na ulici

Plný hnevu a bezmocnosti, čo teraz bude robiť a ako to bude riešiť, si sadol do auta a počas jazdy domov si nevšimol, že pred ním zastalo auto (asi pre poruchu). Išiel dosť rýchlo a vpálil do toho auta. Vodič druhého auta bol, našťastie, vonku, tak sa mu nič nestalo. Roman skoro zomrel. Jeho hnev na manželku ho stál zlomenú nohu a ťažkú komplikovanú operáciu hlavy, ktorá trvala vyše 12 hodín. A viac ako rok sa z nej zotavoval. Ostala mu veľká jazva na čele a priehlbina, akoby mu chýbal kúsok čela. S Lenkou sa rozviedol, sám sa nasťahoval spolu s deťmi do rodičovského domu k mame.

Bývalej manželke nechal dom, ale tá ho predala a po krátkom čase sa z neho odsťahovala. Šla hlboko pod cenu, lebo potrebovala peniaze na svoje hracie automaty. Závislosti od nich sa nikdy nezbavila. Keby dala na manželovu prosbu, aby sa išla liečiť, nemusela sa z nej stať bezdomovkyňa. Prišla o všetko, hlavne o svoje deti a rodinu. Roman začal po čase znova pracovať a snažil sa nabehnúť na normálny život, ale ja viem, že je to len zdanie. Veľmi sa ho to celé dotklo a nikdy nebude úplne v poriadku. Keď bol u nás nedávno na návšteve, povedala som mu povzbudzujúco: „Tá jazva na čele sa už pekne zahojila.“ Smutne sa na mňa pozrel a odvetil ticho: „Hej, tá áno. Ale na srdci ešte nie.“

Dana

Manželka za jeho chrbtom podľahla hráčskej vášni.
Zdroj: Shutterstock

Čo my na to?

Hráčska závislosť alebo gamblerstvo je normálna choroba, ktorá si vyžaduje liečbu, ako keď sme závislí od alkoholu alebo drog. Treba si všímať hneď prvé signály, prvé podozrenia treba brať vážne. Roman tomu pri svojej pracovnej vyťaženosti nevenoval až takú pozornosť a možno tomu ani nechcel veriť. Tak či tak, je ťažká cesta dostať sa z toho von a hlavne „hráč“ to musí sám chcieť.